Чимало родин обирають нині дистанційне навчання і прагнуть, щоб воно було якісним. А ще батьків цікавить, як перейти до дистанційної школи, щоб це було недорого. Чи працюватимуть зараз безкоштовні програми, які вводили минулого навчального року? Чи надають дистанційну освіту державні школи? «Освіторія» зібрала відповіді на поширені запитання.

Стипендії для тих, хто має посттравматичні наслідки 

Коли розпочалася війна і чимало дітей залишилися без доступу до повноцінного навчання, дистанційні заклади освіти пропонували для них безкоштовні програми. Незважаючи на те, що школи, які офіційно визначені як дистанційні, є приватними, про комерцію не думали. Тоді МОН сформувало перелік таких закладів освіти та уклало з деякими угоди про співпрацю. Але переважна більшість програм стосувалася лише минулого навчального року.

З 1 вересня деякі школи пропонують допомогу у формі стипендій, які роблять навчання безкоштовним, або значних знижок. Оскільки пропозиції часто змінюються, батькам варто звертатися до конкретних закладів освіти.

Як розповіли «Освіторії» в дистанційній школі «Оптіма», нині цей заклад та фонд «За майбутнє дітей» пропонують 300 стипендій для школярів, які найбільше постраждали від російської агресії. Ідеться про дітей:

  • батьки яких загинули на війні;
  • евакуйованих із територій активних бойових дій;
  • які проживають на тимчасово окупованих територіях;
  • батьки яких є військовослужбовцями;
  • які мають посттравматичні наслідки та вади здоров’я.

Залежно від конкретної ситуації вартість навчання буде або повністю, або більшою частиною покрита. Навчальний пакет обиратиме родина кожного такого школяра, і він зможе дистанційно навчатися за авторськими освітніми матеріалами та з допомогою вчителів. До слова, з початку війни в «Оптимі» безоплатно навчалися вже понад 100 тис. дітей. Аби податися на стипендію, достатньо залишити заявку тут.

Якщо хтось із батьків втратив роботу

Ще один варіант: благодійний фонд «Атмосферної школи» надає 1500 річних грантів на суму 9000 грн кожен для школярів, які найбільше постраждали від російської агресії. Загалом це 13,5 млн грн. Подати заявку на участь у програмі «Подаруй дітям освіту» можуть учні:

  • зі статусом внутрішньо переміщеної особи;
  • один із батьків яких втратив роботу у зв’язку з військовими діями;
  • один із батьків яких є військовослужбовцем ЗСУ;
  • які проживають на тимчасово окупованих територіях;
  • діти-сироти та діти, які втратили одного з батьків.

Оскільки родини таких учнів через війну не можуть сплачувати повну вартість навчання, щомісяця вони отримуватимуть 1000 грн на пакет «Учень» (тобто вартість становитиме не 2,5 тис., а 1,5 тис. грн). Онлайн-уроків грантове навчання не передбачає. Але дитина отримає доступ до всіх авторських освітніх матеріалів, інтерактивних тестів, індивідуальну траєкторію навчання, а постійна менторська підтримка допоможе ефективно навчатися.

Потрібно заповнити анкету заявника, після чого школа дасть зворотний зв’язок або запросить на інтерв’ю. Якщо все добре, можна подавати документи на навчання на умовах грантової програми. До слова, під час війни дозволено надіслати електронною поштою скани чи фотокопії потрібних документів. Якщо родини — з тимчасово окупованих територій, не обов’язково надавати особову справу та медичну карту учня з попередньої школи.

Де ще шукати дистанційку?

Перші дистанційні школи почали створювати в Україні майже 10 років тому. Але не йшлося про комунальні заклади освіти, адже не було потреби вводити в них такий вид навчання на додаток до традиційного очного. Під час карантину дистанційка стала звичним явищем, але йшлося лише про тимчасове використання технологій дистанційного навчання. Що ж до дистанційної форми як окремої форми здобуття освіти, то лише два роки тому з’явився оновлений варіант Положення про дистанційну форму здобуття повної загальної середньої освіти, який розставив усі крапки над і. За цим документом кожна школа може ввести таку форму здобуття освіти рішенням педради. Але для цього в закладу освіти має бути відповідне технічне забезпечення. На таке дистанційне навчання школа має змогу приймати всіх охочих, незалежно від території обслуговування. Звісно, воно безкоштовне.

Єдиний вид шкіл, які одразу зреагували на такий варіант, це вечірні школи та ліцеї, створені на базі вечірніх шкіл. Адже в них і раніше існувала заочна форма навчання. Скажімо, київський ліцей № 18 оголошує набір учнів на 2022–2023 навчальний рік, серед іншого, і за дистанційною формою освіти. Її заклад освіти пропонує учням 10–11-х класів, які перебувають за кордоном чи на тимчасово окупованих територіях. Також є екстернатна форма навчання, на яку зараховують із 7-го по 11-й клас. Немає вступних іспитів, відбору. Предмети, які вивчаються на профільному рівні в старших класах, — мистецтво та історія України.

Важливий нюанс: від самого початку вечірні школи створювали для людей, які поєднують навчання та роботу. Тому там менше занять, вони ввечері, а програма старших класів розтягнута на три роки (9–12-й класи). За дистанційного навчання саме на трирічну програму зарахують учнів, які мають низькі бали у свідоцтві про здобуття базової середньої освіти. Якщо ж з оцінками все добре, програма дворічна. До того ж деякі ліцеї пропонують переводити на дворічні програми тих учнів, які вже під час навчання отримують бали достатнього і високого рівня успішності. Але доведеться скласти академічну різницю, щоб наздогнати тих, хто вчиться у швидкому темпі на дворічній програмі.

Відтепер і в державних школах

Минулого року з’явилися піонери, які ввели дистанційну форму освіти в комунальних школах. А нині їх стало значно більше, адже потреба зростає.

Зокрема, столична спеціалізована школа № 250 з поглибленим вивченням математики пропонує дистанційне навчання учням 5–9-х класів. Навчання відбувається із застосуванням провідних технологій на сучасній онлайн-платформі: є відеотрансляції та відеозустрічі з учнями, всім класом створюють спільні документи, таблиці та презентації, працюють на віртуальній дошці.

Київський навчально-виховний комплекс «ОРТ» набирає до додаткових 5–11-х класів з дистанційною формою навчання.

Столична спеціалізована школа №44 з поглибленим вивченням англійської мови запрошує до дистанційних 6-го та 8-го класів. Навчання відбуватиметься у формі онлайн-занять.

Які умови вступу до таких шкіл? В учнів мають бути гаджети для занять. Також доведеться у стандартній медичній довідці 086-1/0 отримати примітку про те, що в дитини немає медичних протипоказань до занять із комп’ютерною технікою. Якщо учень не має хоча б середнього рівня засвоєння освітньої програми, він не може вступити на дистанційне навчання. Якщо із цим усе добре, але шкільні успіхи стануть низькими вже під час дистанційного навчання, педрада ухвалює рішення про переведення такого учня на очне навчання на наступний рік. Також із дисципліною тут дещо суворіше, ніж за інших форм навчання. Ніхто не хоче відповідати за учнів, яких немає «в ефірі», тож батьків попереджають: якщо батьки не забезпечують участь дитини в освітньому процесі протягом 10 робочих днів підряд з невідомих причин, школа інформує про це службу у справах дітей.

Що ще «безкоштовного»?

Далі йдеться вже не про форму освіти, а про допомогу в навчанні. Зокрема, ознайомлення з матеріалами, якщо заклад освіти пропонує демодоступ до навчальної платформи (на час від одного дня до двох тижнів).

Завжди у відкритому та безплатному доступі для учнів 5–11-х класів — відеоуроки, тести та матеріали для самостійної роботи з 18 основних предметів на платформі «Всеукраїнська школа онлайн». Про те, як нею користуватися, можна детальніше почитати за посиланням.

Цікава опція — тестувальник уроків, яким може стати кожен український школяр. Їх потребують час від часу дистанційні школи, аби, відбираючи найкращих вчителів, врахувати зворотний зв’язок від учнів. Тобто мета — не так навчання дитини, як перевірка компетентності педагога. Оскільки теми відтворюють навчальний план, школяр ніби отримує безплатного репетитора. До слова, кількість занять, які можна відвідати, — необмежена. Звісно, перевіряти, як учень засвоїв матеріал, у такому форматі не будуть, навпаки — від нього попросять невеличкий фідбек, враження від онлайн-заняття.

Нині тестувальників уроків набирає OkStudy. Тут чекають на школярів віком до 16 років.

Особливі пакети для тих, хто в особливих умовах

Школа Alterra розробила окремий пакет «Екстернат Опора» для учнів з тимчасово окупованих територій. Розцінки тут символічні, у 3–5 разів нижчі за інші пакети екстернату цього ж закладу освіти: 110 грн на місяць (1 тис. грн на рік). Це можливість бути учнем української школи віддалено та отримати свідоцтво українського зразка.

Науковий ліцей Чурюмова — це природничо-науковий заклад освіти з поглибленим вивченням фізики, астрономії, математики, хімії, з авторськими методиками Green STREAM. Але цьогоріч саме для учнів з ТОТ та дітей-біженців, які нині за кордоном, він розробив програму дистанційного отримання середньої освіти непрофільного рівня. Її вартість у 4–6 разів нижча за вартість основної програми. Екстерном навчатися візьмуть за 1,4 тис. грн на місяць, а на дистанційне навчання — за 1,6 тис. грн. За доплату можна проходити спецкурси з ученими та митцями. А для тих, хто в зовсім складній ситуації або демонструє неабиякі здібності, є ще й іменні стипендії та індивідуальні знижки. 

Дистанційний ліцей «Вега» надає базову освіту за держстандартами, а для старшокласників — освіту профільного рівня за всіма предметами. Розцінки тут — від 3 до 6 тис. грн. А для дітей, чиї батьки нині захищають Україну, дітей-переселенців, з лінії фронту чи окупації діє знижка 50 % на будь-який обраний пакет.

Вечірній онлайн — для тих, хто за кордоном

У пропозицій виключно для тих, хто нині за кордоном, свої родзинки. «Гімназія А+» запрошує учнів 5–11-х класів на онлайн-навчання ввечері. Це один-два онлайн-уроки щодня з базових предметів: української мови та літератури, історії України та математики. Вартість навчання на 60% нижча за офлайн-навчання в гімназії.

Схожий пакет для 5–11-х класів у дистанційної школи «Оптіма». Коштує він 900 грн на місяць. Із предметів — «Я досліджую світ» для початкової школи, українська мова та література, історія України. Вчителі проводять два заняття онлайн на тиждень. Окрім цього, можна обрати два предмети для самостійного опрацювання за матеріалами школи, без перевірки вчителем. І ще щотижня є дві години розмовного клубу українською, щоб спілкуватися рідною мовою. 

«Атмосферна школа» — єдина ліцензована школа, яка має право перезараховувати бали, здобуті учнями в закордонних закладах освіти. Такі бали переводять в українські оцінки без обов’язкової додаткової атестації. Це інноваційний освітній проєкт школи, МОН та Інституту модернізації змісту освіти (наказ МОН № 16 від 11.01.2022). Щоб приєднатися до навчання, потрібна довідка закордонного навчального закладу з переліком предметів, що вивчаються. За пакетом «З Україною в серці» школяр опановуватиме предмети лише українського сегмента освітньої програми (українська мова, література, історія України тощо). Коштує це 708 грн на місяць (8,5 тис. грн на рік). 

Більше про навчання під час війни на osvitanow.org
Поділитися цією статтею