Як обладнати робоче місце для підлітків з інвалідністю? Що можна рекомендувати вчителям, які проводитимуть для них дистанційні заняття? Одна з ТОП-50 найкращих учителів світу за версією Global Teacher Prize, психологиня та керівниця інклюзивних проєктів ГО «Бачити серцем» Наталя Гладких написала ці поради для вчителів інклюзивних класів і спеціальних педагогів. Адже через карантин не має перериватися навчання і для учнів з інвалідністю та комплексними порушеннями розвитку.
Два тижні готувалися до дистанційного навчання в студії для підлітків з комплексними порушеннями розвитку в центрі Open4u. Його команда намагалася передбачити всі труднощі, пов’язані зі стресом батьків, підлітків, вчителів. Зрозуміли, що до занять потрібно готуватися вдвічі більше, та й ресурсу теж затрачається набагато більше.
Яким має бути робоче місце підлітка
✔️ Оберіть стіл правильної висоти: і щоб крісло колісне помістилося, і щоб видно було підлітка.
✔️ Розташуйте монітор навпроти очей, враховуючи зорові можливості (на підлозі, якщо підліток лежить на животі; на столі або на підставці, якщо в дитини положення напівсидячи).
✔️ Поясніть, що заняття відбувається в кімнаті, а учень чує знайомі голоси, які лунають з мікрофона комп’ютера.
✔️ Поясніть, чому на занятті присутні батьки і чому потрібно працювати разом.
✔️ Покажіть на відео всіх людей, а незрячим підліткам поясніть, що звук знайомих голосів — це вже початок уроку, а людей можна бачити на моніторі.
✔️ Забезпечте все обладнання для заняття (а для підлітків, які не бачать, слід зробити тактильні картинки).
Що можна порадити вчителям
Успішного учня виховує успішний вчитель! Позитивні результати будуть обов’язково, потрібно вірити та експериментувати.
Отже, поради для вчителів:
☑️ Ми всі боїмося. Але треба рухатись і просто робити
Ми працювали із задоволенням, у власному темпі, а головне — хотіли бачити одне одного і раділи цьому! Радість передавалася через екран, а усміхнені обличчя та уважні погляди і були результатом нашої спільної роботи.
☑️ Найкращий модератор — інший вчитель
Модерувати весь навчальний процес має один вчитель, а інший проводить заняття і спілкується з підлітками. Вчитель, який модерує, має організувати відеоконференцію, допомогти батькам та підліткам під’єднатися, стежити за часом, відповідати на поточні питання батьків в індивідуальному листуванні.
☑️ Модераторе, вимкни мікрофони всім учням, окрім ведучого
Ведучий проводить заняття, розкриває тему та показує презентацію. Щоб його всі почули, необхідно в інших вимкнути мікрофони. Тоді підлітки не перевантажуватимуть свою сенсорну систему та уважніше слухатимуть одне одного.
☑️ Запитуючи учня, називайте його ім’я
Не потрібно запитувати: «А хто мені скаже?» Питайте в конкретного учня конкретне питання. Через шум підлітки починають відволікатися.
☑️ Розробіть правила для батьків
У батьків повинні бути правила, які треба проговорити перед заняттям. Наприклад, робити не замість дитини, а разом з нею. Більшість батьків хочуть швидко виконати завдання за підлітка. Або відповідають на питання за нього.
☑️ Зробіть картки кожному учню
Попросіть батьків зробити картки для підлітків: ТАК, НІ, ПРИВІТ, БУВАЙ. Питання будуються так, щоб відповіддю було «так» чи «ні». У нашій студії більшість підлітків не розмовляють, але можуть спілкуватися за допомогою карток. Ще можна запропонувати батькам зробити два браслети (один зелений — ТАК, другий червоний — НІ). Якщо учень погоджується з чимось, то підносить руку, на якій зелений браслет, якщо ні, то червоний. Якщо дитина рухає тільки ногами, то такі браслети можна зробити для ніг.
☑️ Використовуйте жести
Навчіть підлітків робити лайк чи дизлайк, кивати головою ствердно або не погоджуючись. Такі жести допоможуть зекономити час та зрозуміти, що хотів сказати учень.
☑️ Розповідайте все, що відбувається на екрані, словами
Усі картинки, усі відео — переказуйте словами для незрячих дітей. Вони не бачать, що там. Кожне рухове завдання описуйте словами.
☑️ Використовуйте конкретні слова, а не абстрактні
Не використовуйте незнайомих абстрактних слів, термінів та понять.
☑️ Спробувати, проаналізувати та адаптувати заняття
Якщо вирішили зробити певні вправи, то робіть, не потрібно їх спрощувати. Провели вправи і сіли за аналіз (якщо на вашому занятті буде інший вчитель, який може дати вам зворотний зв’язок — це буде ідеально). Змінюйте заняття і вдосконалюйте їх. Перший раз не вийшло, то вийде в 101-й. Головне — не зупинятися.
☑️ Підтримуйте постійний зв’язок з учнями
Звертайтесь до кожного, мотивуйте виконати завдання. Пам’ятайте, що ваш голос для дітей дуже важливий і допомагає бути в реальному світі.