Як захопити спортом покоління Z? На Форумі освітніх лідерів Liberal Arts телеведучий Олександр Педан розповів про свою громадську організацію JuniorZ, яка популяризує спорт і активний спосіб життя серед молоді. Ми записали найцікавіші моменти його виступу.
Навіщо це все?
Успішна людина в певний момент завжди приходить до спорту. У мене немає кумирів, але є люди, за якими спостерігаю. У всіх них є спортивне захоплення.
Наголошую, що спорт повинен приносити задоволення. Інакше, як і дієта, він не працює.
У дітей має бути рухова активність. Відбуватися вона мусить в ігровій формі, діти мають отримувати від неї задоволення. Вони багато часу проводять в інтернеті, у них неможливо забрати гаджети, тому треба постаратися, щоб спорт їх зацікавив.
Що робити з гаджетами?
Але треба пам’ятати, що забирати гаджети в жодному разі не можна. Для покоління Z немає різниці між спілкуванням вживу і онлайн. Забираючи їхній гаджет, ми позбавляємо їх свободи і спілкування. У такому разі ми йдемо «в контру» і вони вже нас не сприймають, ми для них вороги.
Ми пропагуємо спорт і активний спосіб життя серед школярів і лідерів думок. Організовуємо для школярів спортивні івенти. Впроваджуємо нові види спорту в шкільну програму за підтримки МОН. За рік ми провели чотири фестивалі для школярів, які зібрали понад три тисячі учасників.
Ми створюємо платформу для об’єднання дітей і використовуємо для роботи з ними гаджети. Кажу дітям: «Я знаю, що у вас не можна забирати цю штуку, це Святий Ґрааль. Але я пропоную вам не просто сидіти і лайкати, а знайти нове захоплення, друзів, подорожі. У вас буде що показувати людям. Ви зможете робити вартісний контент, публікувати його, і вже вас будуть лайкати». Обертаємо цей девайс навпаки — не боремося з ним, а використовуємо його.
Чому важливо давати вибір?
Говорити, що діти засіли в гаджетах — неправильно. Вони хочуть бігати і стрибати. Робити все те, що робили в дитинстві ми. Тільки трішечки з іншим підходом. До них треба прислухатися і дати їм свободу вибору. Дослідження показують, що діти найбільше хочуть, щоб їм давали вибір.
Ми приїздимо і показуємо їм близько семи-восьми абсолютно нових видів спорту. А вчителям фізкультури демонструємо, що їх можна дуже просто і легко викладати.
Якщо вчителі не ліниві, то вони хапаються за цю нагоду. Наша мета — щоб вчителі фізкультури стали героями. Це покоління так само хоче займатися спортом.
Нові види спорту — які вони?
Ми пропонуємо, щоб у ваших школах з’явилися команди з нових видів спорту. У них є класні назви, що подобаються дітям. Тільки я прошу вчителів називати їх правильно. Наприклад, у нас є фрісбі. Ви, напевно, бачили цю гру в американських фільмах. Вона активна й рухлива, безконтактна. Також дешева, адже диск коштує від 100 до 220 грн. Вчителі фізкультури повинні казати «фрісбі», а не «тарєлочка». Або треба вивчити слово «чирлідинг», а не «танцюльки». Це приклади з реального життя, тому обов’язково треба запам’ятати правильні назви.
У флорбол грають пластиковим м’ячем, удари по якому наносять ключкою. Це такий різновид хокею, у який можна ганяти і в коридорах. Дітям достатньо пограти в нього півгодини і вже можна брати участь у змаганнях. Тому легко можна створювати шкільні команди і проводити турніри, необов’язково на результат.
Ми дивилися систему шведів: у них все написано людською мовою для людей. І в них є велика відмінність від нас: вони не вирощують чемпіонів із самого малечку, тому спочатку в них взагалі заборонено грати на рахунок.
У нас часто вчитель обирає найкращих гравців і вони собі займаються. А що робити іншим дітям? Звичайно, у них зникає бажання. Тому шведи кажуть, що всі повинні гратися, не треба поспішати, нехай діти для початку займаються у своє задоволення. Так, ніхто не скасовує зарядку, нормативи тощо. Але дитина, яка все заняття бігає у флорбол, складе естафету на найвищий бал.
Або вчитель може підійти до дівчат, які принесли фейкові довідки, що звільняють їх від занять, і сказати, щоб вони займалися чирлідингом. Підуть дівчата? Звичайно.
Ми боремося з булінгом. Наприклад, дитина, яка ніколи не займалася спортом, може знайти той вид, який їй дійсно сподобається. А коли ти граєш з кимось в одній команді, то не будеш з ним сваритися і ображати: він для тебе друг і партнер по команді.