Покоління Z: Як зрозуміти сучасну молодь

Лекцію «Знайомство з поколінням Z: хто вони та чим відрізняються від попередніх поколінь?» нещодавно прочитала в Києві британська журналістка, дослідниця та освітня консультантка Хлоя Комбі. Ми записали найцікавіші моменти її виступу.

Два роки Хлоя Комбі досліджувала поведінку молоді в мережі. Зібрані матеріали стали основою її книжки «Generation Z: Their Voices, Their Lives» («Покоління Z: Їхні голоси, їхні життя»). Колонки Хлої Комбі можна читати на сайтах Independent, Guardian, Marie Claire, Times, Daily Mail, Huffington Post, Vice. Дослідниця завітала до України провести тренінг у рамках спільного проекту Українського католицького університету, UNICEF Ukraine та Practicum.

Історія тінейджерів

Це поняття виникло після Другої світової війни. Образ тінейджера втілив актор Джеймс Дін у фільмі «Бунтар без причини». Потім з’явилися фанати The Beatles, які створили справжню бітломанію. Також це молодь, що їхала на фестиваль Вудсток. Далі почалася культура змішування гендера, Девід Бові, мода на куріння, групи Nirvana та Oasis, культура Coca-Cola.

Що в них спільного? Такою бачили молодь. Тінейджери — це генерація покоління бунтарства. Вони асоціювалися з випивкою, курінням, наркотиками, сексуальною свободою, вечірками, роком, панк-музикою.

Що змінилося?

У новому тисячолітті з’явився інтернет. Він зайшов у повсякденне життя абсолютно всіх. У той же час народилося покоління Z. Вони виросли з інтернетом і ніколи не знали світу без нього.

Соціальні медіа замінили класичні і суттєво зменшили їхній вплив. Дуже важко недооцінити цей вплив, адже з ним виросло покоління Z. Є Instagram, BuzzFeed, який для багатьох повністю замінив старі медіа, влогер PewDiePie став для нового покоління такою ж зіркою, як рок-артисти десятки років тому. У нього в соціальних медіа 100 млн підписників. Його вплив на нове покоління звів до нуля вплив класичних медіа. Кайлі Дженнер — наймолодша з родини Кардаш’ян. Якщо вона опублікує пляшку води у своєму акаунті — вплив на аудиторію буде більшим, ніж якщо проводити рекламну кампанію в газетах.

Хто представляє покоління Z?

Чітких показників немає. Я вважаю, що це люди від 13 до 23 років. Це діти сучасного інтернету. Робота мрії сучасних дітей — ютьюбер. Це показує, наскільки швидко відбуваються еволюційні процеси. Нещодавно ми навіть не знали, що це таке. Вони відмовляються від традиційних форматів розваг — не купують журналів, не дивляться телебачення.

Статистика свідчить, що трохи менше ніж 30% з них будуть у змозі купити собі власне житло чи просто мати його.  У середньому для чоловіків це буде можливим у 31 рік, а для жінок — у 28 років.

Третина людей від 18 до 23 років взагалі не вживають алкоголь. До речі, якщо рахувати з 1965 року, то зараз найменший рівень вживання наркотиків серед молоді.

Наразі лише 5% тінейджерів курять. У 1990-х роках їх було 40%. Вони соціально-ідеологічно свідомі, займаються політичною діяльністю, серед них популярне веганство. Вони хочуть якості і рівності в політиці, захищають права жінок, ЛГБТ-спільноти.

Водночас, це соціально обмежене покоління. Вони можуть спілкуватися з друзями, отримувати будь-яку інформацію, не виходячи зі своєї кімнати. Для батьків, з одного боку, це дуже зручно, адже вони завжди знають, де їхня дитина. З іншого боку — це проблема психологічного здоров’я. Вони відрізані від реального світу. Вони не можуть уявити, як можна жити без телефону. Їм подобається серіал «Дуже дивні речі», тому що там вони можуть побачити дитинство без смартфонів і інтернету.

Всесвітня організація охорони здоров’я повідомляє, що через легкий доступ до порнографії в молодих хлопців спотворюється відчуття реальності. Адже життя відрізняється від того, що показують у порнофільмах, тому вони часто вирішують частіше просто задовольняти себе самі. Це свідома відмова від сексу.

У них може бути одна або кілька різних робіт. Постає питання університетської освіти. У Британії, наприклад, вона дорога, і вони починають думати, чи варто це таких грошей.

Кілька тез про проблеми покоління Z

  • Авокадо — символ цього покоління. Апатія, п’яні вечірки, любов до мандрів — серед прикметних рис.
  • Це перше покоління, що виросло з таким повним доступом до порнографії. Є багато випадків, коли зовсім юні хлопці вживають Віагру, адже їхні уявлення сформовані саме такими фільмами, часто далекими від реального життя.
  • «Є дві економіки — економіка старших і економіка молоді». Молодь завжди страждає найбільше під час економічних рецесій.
  • Все частіше трапляється, що освіта — це тепер не розвиток усебічно розвинутої гармонійної особистості, а націленість на результати і тиск. Багато дітей каже, що їм через це не подобається ходити до школи.
  • Творчість та мистецтва стають все більш елітними заняттями, бо треба, щоб був хтось, хто б за все це платив.
  • Обсесія батьків постійно контролювати і надоберігати дітей може дуже шкодити. Їм треба давати самостійність.
  • Слід багато інвестувати в освіту, тоді світ у майбутньому буде кращим. Також важливо викладати вже в школі основи елементарної політичної, соціальної та економічної грамотності.
  • Покоління Z потерпає від токсичності життя онлайн та перевантаження технологіями. Вони можуть переживати через брак лайків у соцмережах, на них чекають нові небезпеки онлайн, як-от кібербулінг. І токсичні сайти, які поширюють токсичні ідеї.

Поділитися цією статтею