Уже два роки освітній проєкт STEM is FEM популяризує технічні спеціальності серед дівчат. Відтоді понад 400 школярок відвідали практичні модулі з металургії, агротехнологій, фінансів, ІТ та будівництва, познайомилися з лідерками в STEM-галузях та відвідали виставку «Наука — це вона» про видатних українських науковиць. «Освіторія.Медіа» стартує спецпроєкт «Майбутнє України». Це історії молодих дівчат та юнаків, які роблять проривні відкриття в науці, винаходять круті пристрої та власним прикладом доводять: Україна має велике майбутнє в інноваціях. Перший матеріал із серії — про школярок, що відкрили для себе STEM-професії.
Авторка: Анастасія Тимошенко
«Нащо тобі, дівчинці, йти в інженерію?»
«Наша головна мета — познайомити дівчат із професіями в STEM і показати, що там може бути цікаво», — каже комунікаційна менеджерка STEM is FEM Єлизавета Коренко. Восени 2019 року проєкт, який гуртує навколо себе дівчат, зацікавлених технічними спеціальностями, запустила громадська організація «Вдала ідея». Цільова аудиторія STEM is FEM — це школярки старших класів, але найближчим часом організатори планують залучати і студенток: «Коли ми робили дослідження перед запуском проєкту, то виявили, що є два моменти, коли дівчата «відходять» від професій STEM-напрямку, навіть якщо ті їх цікавили, — розповідає Єлизавета Коренко. — Перший — це вступ до університету. Часто, обираючи спеціальність, дівчата спираються на думку батьків або вчителів, а в них, на жаль, є багато упереджень та стереотипів на кшталт «Нащо тобі, дівчинці, йти в інженерію? Що ти там будеш робити?»
Другий момент — вибір першої роботи. Тоді багатьом дівчатам пропонують почати кар’єру в «жіночих» галузях, наприклад, секретарками або вчительками, а вже опісля працювати в STEM. Ми надаємо підтримку дівчатам, які хочуть розвиватися в технічних галузях — від моменту обрання вишу до першої роботи».
Активності та спільнота
Головна активність у межах проєкту — дводенні освітні модулі в Києві, які відбуваються раз на два місяці і присвячені певній галузі STEM: будівництво, ІТ, біотехнології, металургія, агротехнології, фінанси. Під час модулів дівчата знайомляться з мотиваційними та галузевими спікерками, які їм розповідають про те, ким можна працювати в різних сферах і як туди потрапити. Також проводять воркшопи та майстер-класи, щоб дівчата спробували робити щось своїми руками, а часом учасницям організовують екскурсії в компанії або на виробництво. Обов’язковим є творче завдання, що пов’язане з проблемами конкретної галузі. «На модулі про металургію завданням було запропонувати новий металевий сплав із властивостями, які були б корисні в сучасному світі. Дівчата вигадували, наприклад, метал із пам’яттю (як матрац із пам’яттю), який міг би змінювати свою форму під дією магнітного поля. Або металевий сплав, який змінює колір за високого навантаження, щоб у великих конструкціях можна було бачити, яка частина деформується і що треба полагодити», — розповідає Єлизавета Коренко.
Між модулями організатори проводять читацький клуб і вебінари на теми, які цікавлять учасниць спільноти, наприклад про те, як написати мотиваційного листа для вступу в університет або вести власні соціальні мережі. У межах STEM is FEM також можна відвідати виставку «Наука — це вона», яка включає 12 портретів українських науковиць від початку 20 століття до сьогодення: математикині Олени Ванєєвої, фізикині Ольги Перевозчикової, орнітологині Наталії Атамась. «Ми оголосили всеукраїнський конкурс: дівчата мали написати есе до якогось із портретів. Серед 561 отриманого есе ми відібрали 12 найкращих і тепер виставляємо їх разом з портретами науковиць у містах України й за кордоном», — каже Єлизавета Коренко.
Крім того, організатори розвивають спільноту випускниць програми, у якій ті можуть шукати партнерок для своїх проєктів і просто допомагати одна одній розвиватися. «Ми спілкуємося з дівчатами в чатах у соціальних мережах, дізнаємося, куди вони вступають та над якими проєктами зараз працюють, іноді шукаємо для них партнерів, а іноді просто хвалимося їхніми досягненнями в нас на сторінках. Наприклад, одна наша випускниця була спікеркою на Жіночому конгресі. Зараз вона вступила в КПІ і є лідеркою команди з робототехніки. Вони створюють робота, який допомагає тренуватися паралімпійцям», — додає Єлизавета.
Освітні тенденції
Щоб узяти участь у проєкті, дівчата разом із батьками мають заповнити форму на сайті та пройти відбірковий конкурс і відповісти на 3–5 питань на загальну обізнаність та креативність. Опісля експертна рада обирає 30–35 учасниць, які найкраще впоралися із завданням і отримають запрошення на модуль у Києві. Єлизавета Коренко розповідає, що постійні опитування учасниць спільноти показують: дівчатам найбільше подобається ІТ-напрямок. «Ми будемо втретє повторювати модуль із програмування. Цей напрямок поки найпопулярніший. Наступного року хочемо зробити модуль з урбаністики. Інші популярні напрямки — космос, авіація та біотехнології».
Історії дівчат
Вероніка Подлєснова
17 років, Дніпро
Вероніка навчається на програмі «Наука і технології» в Тартуському університеті. На питання про спеціальність, яку хоче обрати, впевнено відповідає: інженерія і робототехніка. «У школі я любила всі предмети, крім історії. З дитинства мріяла стати лікарем, тому цікавилася біологією. Але математика, фізика, хімія захопили мене ще більше, і мені дуже захотілося їх інтегрувати й сфокусуватися саме на технологіях», — розповідає дівчина. Вероніка ділиться, що обрала такий шлях саме через учителів з фізики та інформатики, які й познайомили її з проєктом STEM is FEM. Відтоді дівчина шість разів була учасницею освітніх модулів і двічі перемагала в конкурсних завданнях з ІТ та фармакології. Зараз Вероніка знає кілька мов програмування, серед яких Python, C Sharp, C++, Java, і разом з командою бере участь у міжуніверситетських змаганнях з робототехніки. «Ми створюємо баскетбольного робота, головне завдання якого — за мінімальну кількість часу закинути найбільше м’ячів у кошик. Ми працюємо втрьох: я відповідаю за механіку, а хлопці — за електроніку та програмування. Мені подобається, що ми самі створюємо електронні плати, самі будемо програмувати. Тобто це не конструктор, який ми збираємо, а повноцінний проєкт». Вероніка грає на гітарі та піаніно, захоплюється великим тенісом і футболом, її улюблені серіали — «Шерлок» і «Доктор Хаус», а плани на майбутнє — створити власний стартап у сфері біотехнологій і взяти участь у хакатоні.
Анна Бросаліна
14 років, Бориспіль
«Легше сказати, які предмети в школі я не люблю, — починає свою розповідь Аня. — Зараз я буду готуватися до олімпіади з математики і писати МАН з біології. Мене цікавить багато речей, але найбільше — космос». Дівчина розповідає, що до 5-го класу взагалі не цікавилася наукою, терпіти не могла математику і мріяла про те, щоб стати письменницею. Але потім їй до рук потрапила серія книг про Джорджа від Стівена та Люсі Гокінгів, і вона кардинально змінила свої зацікавлення. «Ця книжка допомогла мені сформувати перше уявлення про штучний інтелект, робототехніку, проблеми глобального потепління, квантові комп’ютери. Потім я зацікавилася космосом і почала читати доросліші книжки Стівена Гокінга, як от «Найкоротша історія часу», «Великий задум». Та все ж серії про Джорджа, а також про Гаррі Поттера — мої улюблені книги», — каже Аня.
Дівчина була учасницею чотирьох модулів STEM is FEM: з агропромисловості, ІТ, фармакології та фінансів. «На модулі з ІТ ми мали придумати, як вирішити певну проблему незахищених верств суспільства. Я запропонувала кілька ідей: створити додаток, який за допомогою штучного інтелекту відслідковуватиме вільні паркувальні місця для людей з інвалідністю, а також додаток, який за допомогою камер і штучного інтелекту фіксуватиме автівки без наклейок, які запаркували в заборонених місцях». Аня також стала переможницею конкурсу з написання есе. «Найбільше мене надихає Марина В’язовська, математикиня, яка розв’язала задачу про пакування куль. Це неймовірно складна задача, де треба працювати з багатьма вимірами». Окрім занять у школі, Аня відвідує додаткові заняття з ІТ (графічний дизайн, програмування і робототехніка) і англійської мови. У майбутньому мріє злітати на місяць і побачити Землю з іншого ракурсу.
Дар’я Чернишова
15 років, Южноукраїнськ
Дар’я навчається в 10-му класі, а улюбленими предметами в школі називає історію й англійську мову. Про STEM is FEM вона дізналася від учительки інформатики, яка також веде гурток робототехніки. Відтоді Дар’я відвідала модулі з машинобудування, фінансів, металургії, біотехніки й ІТ. «На модулі 3D-моделювання нам необхідно було створити комп’ютерну модель лавки, яка б «підпорядковувалась» карантинним обмеженням. Тобто креативна й корисна альтернатива звичайним вуличним лавкам. Та модель, яка, на думку журі, найкраще виконувала свою місію, друкувалася на 3D-принтері. Моя ідея: лавка-хвиля з нагадуванням про тепле море, яке ми скоро побачимо, поборовши коронавірус. На модулі з робототехніки ми мали створити прототип робота, який допомагав би людям у боротьбі з COVID-19. Моєю ідеєю був робот, що допомагатиме лікарям, не контактуючи з хворими, доставляти необхідні препарати».
Дар’я розповідає, що найцікавіше було слухати про фінанси: «На модулі нам розповідали про фінансову грамотність та давали поради, як організувати свій бюджет. Це було дуже практично. Наприклад, я дізналася про закон «50–30–20». Це коли 50 % своєї зарплати ти витрачаєш на обов’язкові потреби (компослуги, їжа), 30 % — на свої забаганки (одяг, розваги), а 20 % заощаджуєш. При цьому не кладеш гроші в скриньку, а віддаєш на депозит у банк, щоб на цих грошах також заробити гроші. Цікавим було і конкурсне завдання: нам треба було створити план особистого фінансового розвитку від першої зарплати до пенсії», — розповідає Дар’я.
Дівчина вже два роки бере участь у міжнародному науковому конкурсі First Lego League. У його межах команди створюють роботів, які допомагають вирішувати якусь зі світових проблем. Також Дар’я відвідує тренажерний зал, 9 років займалася танцями. Каже, що школа — це і є її головне хобі. У майбутньому дівчина хоче мати свободу вибору спробувати все, що захочеться. «Хоч у сучасному світі ніби й панує гендерна рівність, запроваджуються закони, які захищають жінок, але, на мою думку, жінкам все одно складніше. Тому я захоплююся усіма жінками, які змогли стати лідерками у своїй сфері».