Професійний GPS: як школяру прокласти маршрут до роботи в ІТ

Зображення: Storyset
Матеріал підготовлено NIX Team

Нині IT залишається найпопулярнішим напрямом серед абітурієнтів. Минулого року найбільше вступників було зараховано за спеціальністю «Комп’ютерні науки». Однак цього недостатньо: за різними оцінками на українському IT-ринку бракує 30 до 50 тисяч фахівців. Шлях до опанування ІТ найкраще розпочинати зі школи. Так вдасться поступово здобувати необхідні навички. Щоб прокласти точний маршрут до роботи мрії, слід визначитись зі спеціальністю. Адже в ІТ є місце розробникам, бізнес-аналітикам, дизайнерам, менеджерам, Data-інженерам. Куди ж вступати, щоб стати айтішником? IT-команда NIX дає поради школярам та випускникам.

Вихідна точка — школа

Підлітки часто обирають майбутню професію, беручи за основу шкільні дисципліни. Подобається вивчення мов — буду перекладачем. Вмію класно писати твори — піду на журналістику. Можу створити простий чат-бот — буду розробником. З одного боку, підхід правильний. Але він визначає лише те, чим ви можете займатися. А чи хочете? Робота — це не просто заняття, якому приділяєш 8 годин 5 днів на тиждень. Це стиль життя. Не йдіть всупереч внутрішнім бажанням. Значно простіше й приємніше розвиватися, коли справа тебе драйвить. Відшукати свою професійну пристрасть учням допоможуть (поза)шкільні гуртки та курси. В ідеалі — знаходити час на такі активності, не обмежуючись вивченням шкільних предметів. Академічні успіхи мають іти поряд із практичністю отриманих знань. Традиційні дисципліни можна доповнити вивченням суміжних напрямів. Наприклад, знання математики застосувати на заняттях із робототехніки або кодингу для початківців.

Soft та Hard маршрути

Першочергово раджу звернути увагу на свої soft skills. Це особисті якості, завдяки яким із людьми приємно працювати в команді. Сюди можна віднести вміння слухати, розповідати, переконувати, сприймати критику, адаптовуватись до змін.

Дослідницька компанія Wonderlic у своєму звіті зазначила: понад 93% роботодавців вважають софт скіли важливими під час прийняття рішень щодо найму. За прогнозами The World Economic Forum, до 2025 року ще більш затребуваними стануть такі софт навички: критичне мислення, здатність вирішувати проблеми, самоконтроль, активне навчання, стресостійкість, гнучкість.

Для розвитку hard skills (професійних навичок) у вас попереду, як мінімум, чотири роки університету. Натомість поліпшення особистих якостей вимагає не менших зусиль і безперестанної роботи над ними. Якщо залишити без уваги свої соціальні компетенції, навички будуть деградувати. Наприклад, ви практикували публічні виступи, а потім все закинули. Не очікуйте, що ваш ораторський рівень збережеться.

В ІТ цінуються навички командної роботи, готовність багато вчитись, допитливість, креативність. До речі, за результатами дослідження LinkedIn, роботодавці часто віддають перевагу кандидатам з умінням творчо мислити та нестандартно підходити до вирішення задач.

Як не збитись зі шляху?

Стануть у пригоді онлайн-помічники. Наприклад, CareerExplorer знайомить із багатьма популярними професіями. Можна почитати кар’єрні поради та пройти тестування. На основі ваших інтересів і навичок результат покаже схильність до певного напряму. Платформа рекомендована для загальної профорієнтації. Але й ті, хто визначився з майбутнім фахом, теж знайдуть для себе корисні інсайти.

Керований підхід до вибору професії пропонує MyNextMove. Серед функцій ресурсу: пошук напрямів за ключовими словами, аналіз професій, інструмент для самооцінки на основі інтересів та уподобань користувача. На сайті зібрана інформація про понад 900 спеціальностей.

А що в Україні? Державна служба зайнятості пропонує подібні тести на своїй платформі. Крім визначення загальних здібностей, можете під іншим кутом поглянути на свої персональні якості та побачити, який фах підходить вам найбільше.

Прицільніше обрати напрям в ІТ пропонує сервіс ITs WAY. Платформа дає цілісне уявлення про технологічну галузь, пояснює особливості роботи різних ІТ-фахівців та їхню взаємодію в команді. Розпочати можна з профорієнтаційного тесту, адаптованого під ІТ-напрями. В основі тесту — наукова методика американського професора психології Джона Голланда. Результати оцінювання мають достатньо високу достовірність, але за умови чесних відповідей. Тест показує напрями, в яких респондент зможе найкраще проявити себе, враховуючи власні інтереси та наявні здібності. Необхідні навички, які покаже результат тестування, сформовано з позиції потреб ІТ-бізнесу. І це дає розуміння, що треба вчити вже зараз, аби бути затребуваним спеціалістом у майбутньому.

На сайті також є інтерактивна мапа професій. Окрім опису фаху, є вимоги до кандидатів. Найголовніше для абітурієнтів — тут зазначені спеціальності, які готують за цими напрямами. Наприклад, якщо хочете стати проєктним менеджером, можна вступати не лише на менеджмент, а й на кібербезпеку. Бізнес-аналітики можуть закінчити навчання за спеціальністю «Штучний інтелект та інформаційні системи». Назви факультетів не дублюють назви ІТ-професій, тож самостійно отримати списки з конкурсними пропозиціями було б набагато складніше.

Визначились із напрямом — розрахуйте шанс вступу до бажаного університету. В онлайн-калькуляторі вкажіть кількість балів за результатами національного мультипредметного тесту. Інструмент покаже доступні конкурсні позиції на бюджет і контракт. Оцінка проводиться на основі мінімального балу абітурієнта, який пройшов відбір минулого року на ту чи іншу форму навчання. Батьки можуть разом із дітьми пройти весь цей шлях знайомства з ІТ-професіями і врешті допомогти зробити свідомий вибір.

Офер — ще не кінець маршруту

Будьте готові, що навчання не завершиться отриманням диплома. Ви відчуватимете потребу в нових знаннях. Адже галузь постійно розвивається. Це спринт, в якому фахівці не можуть відставати. Точку в професійному розвитку тут не поставиш — сама галузь вимагає завжди прямувати далі.

Можна підвищувати експертизу в своєму напрямі або змінити його. Вибір чималий. QA-тестувальник може стати Java-розробником, копірайтер — UI-дизайнером, проєктний менеджер — бізнес-аналітиком. Неважливо, чим ви раніше займалися, де навчалися чи скільки вам років. В ІТ точно знайдеться місце фахівцям, які прагнуть розвиватись. З будь-яким досвідом ви зможете йти цим шляхом і досягати успіхів.

Поділитися цією статтею
Автор: