Геловін в Україні: чи відзначати це свято у школі та вдома?

31 жовтня у світі відзначають День Всіх Святих, або ж Геловін. Але в українських родинах ставлення до «свята» неоднозначне. Хтось сприймає цей день як можливість повеселитися в костюмах жахіть, «страшно» прикрасити дім та вирізати в гарбузі найкумедніший геловінський писок. Але багато сімей вважають 31 жовтня штучно нав’язаним святом, яке не вчить нічого доброго та паплюжить релігійні канони. «Освіторія» поспілкувалась із трьома родинами, у яких різні погляди на те, чи запрошувати Геловін до свого дому.

«Коли йдеться про загравання зі злом для забави — ми з родиною проти»

Олександра Криницька, мама двох синів

Намагаюсь усвідомлено ставитися до будь-якої символіки, що мене оточує. Я з тих, кому важливо, що написано на футболці, які сенси несе та чи та фраза, костюм або маска, і що саме вони приносять у моє життя. Якщо не помиляюсь, Halloween відбувається напередодні Дня Всіх Святих у католиків. Тоді злі сили начебто влаштовують шабаш, щоб потім згинути з першими світанковими променями. Сьогодні цю суть втрачено, люди просто одягаються в костюми, влаштовують тематичні вечірки.

Але в мене немає жодного бажання ототожнювати себе із силами зла навіть заради жарту. І мені незрозуміло, навіщо переодягати свою дитину у вбрання вампіра чи відьми. Просто замисліться: ви дійсно хочете бачити своїх сина чи доньку з мертвецькою блідістю на обличчі, кривавими синцями та оскалом перевертня? Якщо ні, то чи варто жартувати такими речами тільки тому, що так чинять інші? Для мене це виглядає як ритуал «неоязичництва», загравання зі злом для забави.

Десь чула фразу, що одна з пасток-вивертів диявола переконати людей у тому, що його не існує. Дійсно, часто Halloween в Україні відзначає молодь не надто релігійна. Для них це просто ще одна розвага, адже багато хто не вірить ані в Бога, ані в Диявола як у конкретну сутність. Та зрештою вони опиняються в костюмах слуг останнього й поводяться так, як персонажі булгаківського балу у Воланда. Не хочу нікого образити  кожен має зробити свій вибір, та з боку це виглядає саме так. Ми з родиною вирішили, що навряд щось втратимо, не беручи участі в Геловіні. А ось на душі точно спокійніше.

«Геловін для нашої сім’ї — всього-на-всього тематична вечірка»

Аліна Пожалова, мама двох доньок і сина

Ми з тих людей, яким ну ду-у-уже кортить приміряти на себе щось цікавеньке, якийсь вигаданий образ. Маска, костюм так! Але ніколи не станемо на Геловін спотворювати себе шрамами, кров’ю, розколотими черепами та оком, що витікає із зіниці.

Ми проти «мертвих наречених», чорних вдів, сатани. І зовсім інша річ  мультяшні персонажі із «Сімейки Адамсів», Баба Яга, Чахлик Невмирущий, відьмочки та інші казкові чи вигадані створіння, які не несуть у собі енергетику смерті.

Так, я розумію, що сам Геловін нерозривно пов’язаний із темою смерті. Але ми не ставимося до 31 жовтня як до «свята». Напевно, це більше про те, щоб віддати данину моді. Та й соціум диктує! У школі цього дня проводять маскаради, дають призи за найкращий костюм. Це особлива атмосфера, яка швидше нагадує дітям гру й веселощі, аніж те, що багато хто боїться вимовляти вголос. І я в тому числі! Не потрібно змішувати в цьому випадку релігійні поняття та віру в цілому, нагнітати негатив чи нав’язувати комусь власні страхи.

Адже першочергово цей день про вшанування в низці країн пам’яті всіх святих. А щоб прибрати «жахіття» з історії про Геловін згадайте мультик «Таємниця Коко». Моє кредо  ставитися до таких активностей простіше, але й не грати з вогнем, не передавати куті меду. Не зациклюватися, але й не ігнорувати. І пам’ятати: Геловін сьогодні — це про маркетинг. Та й, зрештою, це просто весело! Особливо дітям.

«Донька любить Геловін, і ми не відмовляємо у дні веселощів»

Олександр Гончаров, батько двох доньок

Геловіном молодша донька Маргарита зацікавилася кілька років тому. Її увагу заполонило різноманіття яскравого декору на вітринах, що традиційно з’являється на вулицях Києва в середині жовтня. А ще побачила однолітків у цікавих костюмах і попросила для неї придумати оригінальний образ та зробити чудернацький візаж. Ми з дружиною не заперечували, зробили дочці класний «кривавий» грим і всією родиною прогулялися торгово-розважальним центром та поїли смаколиків у кафе.

Маргарита була не просто щаслива вона загорілась ідеєю виглядати на наступний Геловін ще яскравіше та оригінальніше. Отож через рік 31 жовтня пішла до школи в тематичному геловінському костюмі: чорні з червоним шати, пурпуровий тризуб. Ми поважаємо прагнення 9річної доньки до самовираження, тож не відмовляли її від ідеї прийти до школи в досить незвичному вигляді. Це було повністю її бажання та ініціатива. Одній з учительок не сподобався стиль Маргарити, і вона зробила доньці суворе зауваження, а нам передали через класного керівника, щоб «більше в таких костюмах до школи не приходили».

Цього року Маргарита хоче провести Геловін весело разом із друзями. І навіть витратила більшу частину власних заощаджень на декор кімнати: штучне павутиння, павучки, черепи з кістками. Придбала і рукавички з принтом скелета. Звісно, ми запитали доньку, чому їй так подобається Геловін, та розповіли про це свято докладніше. Але історія й суть святкування дітям геть нецікава. Для них це великий веселий карнавал, в якому головне розважитись із друзями, переодягтися в костюми і подивитись, у яких цікавеньких образах інші діти. Як то кажуть only fun, лише розвага.

Злих духів у нашій родині не бояться. Чи ходимо до церкви? Так, але ми не фанатично-релігійні. Не бачу трагедії в тому, що через Геловін діти ближче знайомляться з темою смерті. Навпаки, ми говоримо з дитиною про те, що смерть це явище, яке рано чи пізно торкнеться будьякої живої істоти на Землі. А ще сучасна іграшкова індустрія пропонує дітям дуууже багато речей «лячної» тематики. Наприклад, половина ляльок дочки колекційні фешн-лялечки Monster High.

Будьте в курсі

Геловін придумали кельти, а перейняв традицію весь світ.

Геловін почали святкувати ще 2000 років тому. І не в Америці, як багато хто вважає, а в кельтських племенах, які мешкали на території нинішньої Англії, Шотландії, Уельсу та Північної Франції. У ніч на 1 листопада кельти вшановували свого «бога Мертвих», який розпоряджається людськими душами після смерті.

У середні віки 1 листопада відзначали «День Всіх Святих», вшановуючи всіх святих, які не мали «іменних днів» у релігійному календарі протягом року. Церква не випадково обрала для цього свята 1 листопада  так вона намагалася покінчити з язичницькими ритуалами й традиціями древніх часів. Тож цей день спершу називався All Saints’ Day або All Hallows’ Day. Згодом для зручності його стали називати All Hallows Even. А потім з’явилась усім нам знайома назва  Halloween. І в той час, коли 1 листопада в церквах правлять служби, згадуючи всіх святих, день напередодні залишається часом для магії та «страшних веселощів». Дуже схоже на українську ніч перед Різдвом, коли дівчата полюбляли чаклувати на судженого та задля забави проводили магічні ритуали.

Вважається, що напередодні Дня Всіх Святих всі злі почвари відьми, маги, гобліни та навіть сам диявол збираються разом, щоб влаштувати безчинства та нашкодити людям напередодні свята. У різних країнах нечисть збиралась у різних місцях. В Німеччині це гора Брокен, у Франції Арденський ліс, у Швеції гора Блоксберг, в Англії  у закинутих церквах і абатствах.

Поділитися цією статтею