Ваші учні чи діти готуються до Геловіну? Вже шукають ідеї, ким бути зі страшних істот і в якого моторошного героя вбратися? Підтримайте українського виробника жахіть! Наша міфологія має чимало грізних, моторошних, жахезних і шалено-страхітливих створінь, від одного погляду на яких накивали би п’ятами і Дракула, і Фредді Крюгер. Підібрати персонажів «Освіторії» допомогла книга Дари Корній «Чарівні істоти українського міфу».

ЩЕЗНИК

Хто такий і де живе?

Щезник, щезун або «той, хто у скалі сидить» — дух, що мешкає в Карпатах і вважається сином гір, який народився разом із горами. Ховається від людського ока в скелях, печерах, непролазних хащах гірського лісу.

Ілюстрація з книги «Чарівні істоти українського міфу» 

Як виглядає?

Хоч Щезники й невидимі, але можуть набувати вигляду людиноподібної істоти — чорної, волохатої, з маленькими ріжками на голові. Очі круглі, малі, червоні. Замість носа — свиняче рило. Зуби гострі. Гострі й пазурі на руках і ногах. А ще довгий вертлявий хвіст. Обов’язковим елементом образу Щезника є сопілка, за допомогою якої цей дух вміє зупиняти час.

Чарівні сили

Невидимий, уміє блискавично переміщуватись у повітрі та миттєво перекидатися на людей, звірів і неживі предмети. А от чого боїться Щезник — хреста й усього освяченого. Якщо ви носите на тілі хрестик, за легендами, цей дух нічого вам не заподіє.

Елементи вбрання та аксесуари для створення образу:

  • Чорний гольф і брюки з наклеєними шматками чорного штучного хутра або чорний хутряний жилет
  • Довгий хвіст із цупкої тканини
  • Чорні ріжки
  • Накладні клики
  • Червоні контактні лінзи без діоптрій
  • Сопілка

РУСАЛКА

Хто така і де живе?

Водяниці, лоскотухи, берегині — ось як іще називають Русалок. Русалки — духи води, містичні красуні, дівчата й молодиці. Русалками стають потопельниці. І щойно перетворюються на духів води, то робляться молодими і вродливими, навіть ті, що за життя були старими, немічними чи потворними. Правда, ані свого імені, ані життя Русалки не пригадують. Якщо сполохати Русалку й вона хутко кинеться у воду, то на березі обов’язково залишаться її сліди — сліди жінки-качки. Їх довго не може змити вода, то переляк русалчин так діє.

Як виглядає?

Русалки мають блакитне чи синє тіло, великі чорні чи зелені очі, довгі темні вії. Волосся в них зелене, аж до самих колін і завжди розпущене. На голові — віночок з гілочок плакучої верби чи осоки. Якщо одягаються, то в довгі, майже до п’ят, білі сорочки. Улюблений ритуал — розчісувати своє розкішне волосся. Без гребінця Русалка ніколи не покине водойму.

Фото: Pikabu

У Навський тиждень Русалки чарівно співають і водять дивовижні танки. Їхні пісні зачаровують. Але хто їх почує — втрачає розум. Русалки заманюють жертву співом і вродою, потім створюють навколо бідолахи коло, регочуть і бавляться, врешті лоскочуть і затягують у воду, щоб поповнити свою батаву (гурт). Дієві обереги від Русалок — любисток і часник.

Чарівні сили

Русалки сприяють родючості нив, оберігають поля від повені чи посухи, надсилають дощі. Можуть залоскотати людину до смерті, наробити бешкету рибалкам.

Елементи вбрання та аксесуари для створення образу:

  • Довга світла сорочка-оверсайз
  • Синій аквагрим тіла та обличчя
  • Зелений спрей для тонування волосся, що змивається
  • Вінок зі штучного латаття
  • Дерев’яний гребінь для волосся

ВИХРОВИК

Хто такий і де живе?

Чи не найстрашніша істота української міфології. Вихор, кишкодьор, стрічник — ось як іще називають Вихровика. Це дух повітря, який підбирає душі потопельників, самогубців. Ламає дерева і хати, спричиняє посуху. Коли випадково зачепить людину чи тварину своїми страшними крилами — ті можуть занедужати.

За гуцульськими віруваннями Вихровик — крилатий змій. За легендами, народжується він ось так: перші 7 літ повзає, як звичайна гадина. Наступні 7 літ він уже величезний полоз, а на треті 7 літ — крилатий змій.

Як виглядає?

Ця істота заросла чорним густим хутром. Має страшну гримасу, свинячий хвіст та великі чорні кажанячі крила. В істоти багато рук та огидні чорні кігті на руках і ногах. Живіт у неї відкритий і тельбухи назовні висять, мало не вивалюються.

Фото: anime-characters-fight.fandom.com 

Чарівні сили

Він увесь час у польоті. Інколи лагідним вихром, іноді здіймає вітер перед бурею, що ламає дерева та руйнує людські домівки.

Елементи вбрання та аксесуари для створення образу:

  • Чорні карнавальні крила
  • Неонова маска на обличчя (світиться в темряві)
  • Чорні сорочка та брюки. Для створення більш жахливого образу треба прикріпити в нижній частині сорочки бутафорські кишки
  • Короткий хвіст із тканини (має бути всередині з дротом, щоб змінювати форму)
  • Накладні чорні гострі нігті

МАВКА

Хто така і де живе?

Нявки, бісиці, нейки і мертвушки — саме так наші предки називали Мавок. Мають досконалу вроду та чарівний голос. Степові духи-діви. Мавка — удавано лагідна вродливиця. За народними уявленнями Мавкою стає дівчина, що вкоротила собі віку через нещасливе кохання або з туги за коханим і відмовилась переходити у світ мертвих. Після смерті не пам’ятає сердечних ран, але відчуває тугу за коханням. Тож намагається загасити журбу: заводить у ліс і губить, як колись занапастили її. Відкупитися від Мавки можна, подарувавши красуні гребінець.

Як виглядає?

Тонкий стан, звабливі очі, довгі вії, брови-стріли. Має розкішне довге волосся. Його колір різний, як і в людей. Голову завжди прикрашає вінок. Якщо Мавка лісова — вінок із листя дерева, в якому вона живе (верба, липа, клен, осика). Якщо Мавка польова — вінок має з польових квітів, а якщо гірська — з гірських. Завжди вбрана в довгу білу сорочку, а ходить босоніж. І тому її легко сплутати зі звичайною дівчиною. Але якщо подивитися на Мавку ззаду — бачиш її мертву утробу: легені без повітря, посіріле серце, яке не б’ється…

Чарівні сили

Мавки сприяють буйному росту рослинності на нивах, луках.

Елементи вбрання та аксесуари для створення образу:

  • Довга світла сорочка-оверсайз. На спинці сорочки можна намалювати сірі легені
  • Шикарний вінок із квітів на голову
  • Яскравий макіяж очей
  • Ніжки мають бути босі

ВОДЯНИК

Хто такий і де живе?

Водяник, або ж водяний, донник, кум Гребінь — дух і володар-захисник великої водойми. Народжується тоді, коли водна стихія дістає щось схоже на свідомість — сукупність енергії води та її мешканців. Живе в найглибшому місці водойми. Опікується рибами, тваринами, рослинністю й духами. Що більша вода, то старіший і мудріший Водяник. Русалок вважає своїми доньками, опікується ними. Вони ж його у всьому слухають. Хоча деякі перекази кажуть, що Водяник обирає поміж русалок найгарнішу, і та стає його дружиною. Та в більшості легенд він, як і лісовик, затятий холостяк. Улюблене заняття — їзда верхи на сомові. За це сома часто називають «чортовим конем».

Як виглядає?

У народних переказах Водяник — волохата істота, що замість ніг має риб’ячого хвоста, на спині — крихітні крила. Шкіра — зеленуватого кольору. Має бороду та довге сиве або зелене волосся, з-під якого стирчать маленькі ріжки.

Чарівні сили

Володіє даром перевертництва — може стати мерцем, рибиною, конем, коровою. Може насилати повені. Управляє русалками й утихомирює водну стихію. Буває, що Водяник забагато пустує. Тоді біля греблі чи під млином тямущі люди закопували кобилячу голову та провадили ритуал утихомирення водяного господаря.

Елементи вбрання та аксесуари для створення образу:

  • Світло-зелений аквагрим обличчя і тіла
  • Маленькі крильця, що кріпляться позаду одягу
  • Накладна борода

ПОВІТРУЛЯ

Хто така і де живе?

Донька гірських вітрів, карпатських дух повітряної стихії. Землею не ходить, а наче пливе над нею. Кажуть гуцули, що в голові Повітрулі також вітер, як і в її крилах. Тому краще цю красуню не сердити. Бо щойно вона загнівається, то зачне капризувати: може скрутити у вузол найбільше в лісі дерево. А якщо у вихор, який створила Повітруля, потрапить людина, то її так покрутить, що жодна шептуха не випростає. А живе дивовижна істота в горах, зимує в потаємних печерах.

Як виглядає?

Витончена красуня. Має великі білі крила, голубі очі, пишне волосся.

Фото: erepublik.com

Чарівні сили

Допомагає закоханим, має крила. Може змінювати зовнішність із молодої на стару й навпаки.

Елементи вбрання та аксесуари для створення образу:

  • Квітчаста довга сукня
  • Білі великі карнавальні крила
  • Яскравий візаж

ПАННОЧКА

Хто така?

Головна героїня повісті «Вій» Миколи Гоголя. Ця вродлива дівчина необачно ступила на доріжку чорної магії та стала відьмою. Вмираючи, панночка просить тата, щоб філософ Хома Брут протягом трьох ночей читав молитви біля її труни. В третю ніч відбувається страшна помста: Хома гине під натиском нечистої сили…

Як виглядає?

Канонічна українська красуня, яка вміє перекидатися на відьму з палаючими очима та п’є з людей кров або їх душить. «Чоло, прекрасне, ніжне, мов сніг, брови — ніч серед сонячного дня, вуста — рубіни» — описував красу Панночки Микола Гоголь.

Фото: кадр із фільму 

Головне для персонажа Панночки на геловінській вечірці — ходити з широко відкритими та наче незрячими очима й витягнутими перед собою руками.

Чарівні сили

Вміє літати й викликати нечисту силу.

Елементи вбрання та аксесуари для створення образу:

  • Біла сукня, як у нареченої
  • Яскравий візаж: вибілене обличчя, цівка крові біля вуст, темні кола під очима
  • Віночок із зів’ялих квітів

ВІЙ

Хто такий і де живе?

Нечиста сила з однойменної повісті Гоголя.

Як виглядає?

Це міфічне створіння зі страшним залізним обличчям, довжелезними пальцями з пазуряками та повіками, які звисають аж до підлоги. Через них Вій нічого не бачить, а тому скликає нечисть, щоб ті підняли його страхітливі повіки. Нещасний Хома помер саме через те, що заглянув у вічі Вію.

Чарівні сили

Вбиває поглядом.

Елементи вбрання та аксесуари для створення образу:

  • Костюм з мішковини
  • Маска монстра на обличчя з імітацією повік, що звисають. Або ж складний професійний грим, щоб зробити довгі навислі повіки
  • Накладні нігті-пазурі
Поділитися цією статтею