Обираєте дистанційну школу, але заплутались у пропозиціях? Заклади освіти часом дають їм романтичні назви, такі як «Успішний», «Улюблений». Але всі пакети можна поділити на три категорії: екстерн, слухач, учень. У чому різниця та на які нюанси слід зважати? Як розібратися, що саме школа пропонує?
1. Екстерн: контролюють, але не навчають
Той, хто отримає статус екстерна, проходить контрольні та інші форми перевірки знань, атестації, отримує навчальний план, програму з темами. У більшості випадків він має доступ до освітнього контенту на навчальній платформі, але є школи, де це окрема опція. Після перевірки знань отримує відповідні документи державного зразка. Важливо, щоб батьки усвідомлювали: за цим форматом школа не відповідає за знання учня. Її завдання — лише контроль. Школяр самостійно (або з батьками) опрацьовує програму. Ціни на такий пакет починаються від 333 грн на місяць (3 тис. грн на рік). Середня ціна — 1 тис. грн на місяць.
У поліпшених варіантах вартість залежить від кількості атестацій на рік (одна чи дві), можливості самоперевірки (наприклад, тестування за темами), кількості консультацій, контрольних та наявності зворотного зв’язку від учителя. У середньому втричі дорожчі пакети, які передбачають регулярну перевірку робіт педагогом. Чимало батьків не впевнені в здатності дітей до самостійного навчання. Ці очікування усвідомлюють і школи, тому дедалі частіше передбачають залучення вчителів у різній формі. Тобто допомагати в навчанні будуть. «Не навчають» — скоріше про те, що не слід чекати ситуації, як у типовій школі, коли вчитель, на жаль, більше вмотивований навчити, ніж учень — навчитися.
Особливий варіант пакета «Екстерн» — екстерн з персональним ментором. Якщо в стандартних варіантах консультація з учителем може бути за потреби, не частіше ніж раз на місяць, то в цьому варіанті екстерн має обов’язкові консультації: від трьох на тиждень до щоденних. Інколи до цього додаються ще й щотижневі онлайн-зустрічі з куратором, який допомагає організувати навчання, із психологом, «живі» лекції вчителів. Такий екстернат насправді максимально наближений вже до пакета «Учень», а коштує навіть більше, адже фактично є онлайн-репетиторством.
2. Слухач: навчають, але не контролюють
Слухач має доступ не лише до платформи, а й онлайн до живих уроків, отримує зворотний зв’язок від учителів, бере участь у проєктній роботі. Але не проходить перевірки знань та не отримує жодних документів. Найважливіше: за цим пакетом дитина не стає учнем школи. Тож їй ще десь треба навчатися. Варіант стане в пригоді тим, у кого дитина вже навчається дистанційно (скажімо, за місцем проживання), але якість викликає сумніви (завдання надходять через Viber, матеріал майже не пояснюють). Тоді документ учень буде отримувати в одному закладі освіти, а глибше опановувати матеріал — в іншому. Також це спосіб надолужити прогалини. Вартість пакетів — від 400 грн. Середня — 1,5 тис. грн. Зверніть увагу, чи йдеться про спеціально розроблені онлайн-уроки, чи про відеотрансляцію занять у класі.
Особлива ситуація — коли йдеться про вивчення лише окремих предметів. Це зручно для тих, у кого труднощі лише з певними шкільними дисциплінами. Але найтиповіша ситуація: якщо дитина через бойові дії тимчасово перебуває за кордоном і ходить до місцевої школи. Можна обрати цей найдешевший формат (від 350 грн на місяць) за тими предметами, які не викладають в інших країнах (українська мова та література, історія України), та йти в ногу з однокласниками. А документальне підтвердження (табель, свідоцтво про базову чи повну середню освіту) отримати вже перед чи після повернення додому, ставши екстерном та склавши атестацію.
3. Учень: онлайн чи дистанційно
Статус учня передбачає, що школа зараховує дитину, навчає, перевіряє та оцінює компетенції, видає документи про освіту. Але й тут є нюанс. Школи поділяють цей пакет на «онлайн-уроки» та «дистанційне навчання». На це варто звернути увагу, адже очікування батьків та учнів можуть розійтися з дійсністю.
За нормами законодавства (Положення про дистанційну форму здобуття повної загальної середньої освіти), дистанційне навчання — це організація освітнього процесу в умовах віддаленості один від одного його учасників та їхньої як правило опосередкованої взаємодії в освітньому середовищі, яке функціонує на базі сучасних освітніх, інформаційно-комунікаційних (цифрових) технологій. Отже, онлайн-уроки — частина дистанційного навчання. Але в побутовому значенні, у реаліях дистанційних шкіл виник такий негласний поділ. Ідеться про синхронне та асинхронне дистанційне навчання, якщо визначати правильно.
Якщо школа пропонує онлайн-уроки, ідеться про синхронні заняття щодня, за розкладом, із можливістю активно працювати, ставити запитання, дискутувати, спілкуватися з однокласниками. Як то кажуть, школа, перенесена до віртуального простору. Ціна — від 3,5 тис. грн на місяць, але і 16 тис. грн на місяць — не виняток. Залежить не лише від «розкрученості» самої школи, а й від того, скільки дитина матиме уроків на день (від одного до шести), як довго вони триватимуть (стандартні 45 хвилин чи менше). А ще — від авторських методик, від того, наскільки введена гейміфікація, наскільки уроки відрізняються від лекцій та в них використані цифрові можливості.
Якщо ж школа пропонує дистанційне навчання, ідеться про можливість користуватися відеоматеріалами, інколи брати участь у вебінарах, опановувати теми під кураторством вчителя. Цей пакет за умовами та розцінками наближається до «Екстерна» або до онлайн-репетиторства. Зазвичай різниця полягає в тому, що дітям надають умови для спілкуванням з однокласниками, спільної проєктної роботи, доступ до додаткових освітніх послуг. А те, що учнем займається вчитель, гарантує: останній намагатиметься підвищити мотивацію дитини до навчання. Вартість такого дистанційного навчання — від 1,7 тис. грн на місяць.
4. Вечірня школа вдома
Особлива форма пакета «Учень», яка з’явилася лише нині, у відповідь на потреби школярів: вечірні онлайн-заняття. Вони розроблені для тих, хто тимчасово за кордоном і в першій половині дня навчається в місцевій школі. Заняття стартують о 17:00–18:00. Передбачено один-три уроки щодня або через день. Вартість — від 3 тис. грн. Але деякі школи вводять значні знижки — персональні або для всіх біженців.
Нюанс вечірніх занять у тому, що окрім навчання, зазвичай дбають про спілкування учнів, які нині перебувають у різних країнах, та про мовну практику. Для цього передбачені години комунікації, презентації країн, де діти тимчасово перебувають, розмовні клуби українською мовою. Вчителі кажуть, що намагаються враховувати вечірню специфіку та навантаження учнів, що навчаються у двох школах. Аби діти не так сильно втомлювалися, вводять руханки, кінезіологічні та інші вправи для активації мозку, що побудовані на даних нейрофізіології.
Більше про навчання під час війни на osvitanow.org