Вибираємо дистанційну школу в Україні: на що звернути увагу батькам

Дистанційна школа — це як окрема аудиторія для дитини, окрема віртуальна будівля. Коли батьки вперше приходять до звичайної школи, вони дивляться на розмір класів, їхнє оформлення/освітлення, хто там навчає, як і чого. Коли батьки обирають дистанційну школу, теж мають звернути увагу на низку важливих складових. Яких саме — розповідає Яніна Хіжінська. На прохання «Освіторії» експертка з онлайн-навчання склала перелік найважливіших критеріїв, які допоможуть вибрати дистанційну школу, де дитина навчатиметься ефективно та із задоволенням.

Яніна Хіжінська, академічна директорка Unique School

Із чого почати шлях до дистанційки?

Насамперед батькам варто поцікавитися, чого хоче дитина, чи підійде їй той чи той варіант дистанційної школи. Багато шкіл пропонують безкоштовний онлайн-доступ на певний час — спробуйте і перевірте, чи підходить такий варіант навчання вашій родині.

Під час вибору дистанційної школи обов’язково дослідіть та проаналізуйте чотири складові:

  • організаційну;
  • методичну;
  • технічну;
  • психологічну.

Якщо бодай одна складова просідає — проблеми в навчанні чи мотивації дитини неодмінно виникнуть. Це лише питання часу.

Та перш ніж батьки пірнуть із головою в дослідження, їм варто зробити «крок нуль»: визначити свої очікування від школи та мету, з якою дитина вступає саме до цього закладу.

Можна дотримуватися такого алгоритму дій:

  • Поставити мету. При цьому прописати її максимально докладно, щоби розуміти, куди рухатись. Визначити, які навчальні заклади найкраще можуть у цьому допомогти. Наприклад: «Я хочу, щоб моя дитина отримала сучасну освіту», «Для мене найважливіше, щоб у цій школі якнайкраще готували до ЗНО», «Для нас важливо, щоб дитина навчалась за гнучким графіком, адже вона ходитиме до школи ще й за кордоном».
  • Після того як ви визначилися із навчальним закладом чи склали перелік із 5–6 шкіл, варто дізнатися, які цілі цей навчальний заклад ставить перед собою; які там працюють учителі; чи підтримує заклад учителів та чи допомагає їм розвиватися; як школа працює над тим, щоби залучити найкращих учителів. Адже щасливий вчитель = щаслива дитина. Тільки вмотивовані вчителі хочуть «вкладатися» в дитину.
  • Дізнатися, які стандарти ставить навчальний заклад та як їх реалізує.

Організаційна складова дистанційної школи

Формат навчання

До онлайн-освіти чимало претензій. Невдоволені відгуки — наслідки негативної співпраці з навчальними платформами, несумлінними в організації процесу. Освоєння програми протікає простіше та швидше, якщо в дітей є різні формати навчання: самостійно, індивідуальний супровід, повноцінне онлайн-навчання.

Гнучкість

Варто дізнатись, чи розклад занять складається для окремого класу та чи можлива побудова індивідуального розкладу. Буде добре, якщо школа зможе врахувати індивідуальний запит родини.

Побудова процесів

Зручність побудови процесів — важлива. Дізнайтесь, чи налаштовані автоматизовані сповіщення про онлайн-уроки з миттєвим переходом за конкретним лінком.

Методична складова дистанційної школи

Як наперед визначити, що вашій дитині сподобається навчатись на тій чи тій платформі? Є кілька показників, які на це вказують:

  • цікавість;
  • доступність;
  • системність;
  • результативність;
  • проблемно-орієнтованість;
  • міждисциплінарність;
  • гейміфікація.

Цікавість

Перегляньте один з уроків, до якого школа надає доступ для ознайомлення.

  • Чи цікаво вам? А вашій дитині буде цікаво, як гадаєте?
  • Чи використовуються якісь незвичні формати завдань?
  • Тип уроку змінюється залежно від предмета чи модуля? Чи він завжди універсальний та однотипний?
  • Які ключові формати навчання? Відео, інтерактивні анімовані презентації, тести?
  • Чи цікаво за ними буде навчатися дитині? Запитайте свого учня.
  • Чи ці формати вже перевірені школою на досвіді навчання для онлайну?
  • Чи передбачені різні типи виконання завдань? Наприклад, є лише тести з кількома варіантами відповідей? Чи ви побачили на уроках і завдання, в яких треба розставити блоки в правильному порядку і заповнити пропуски. Або якщо йдеться про найменших школярів — чи зможе дитина просто з телефона чи планшета промалювати літеру або слово, а спеціальна програма це зчитає?
  • Чи є завдання, які передбачають, що ваша дитина зможе відправити аудіо-, відео-, фотовідповідь? Або розкрити думку у відкритій відповіді?
  • Чи викладач перевірятиме домашні завдання?
  • Чим підтримується мотивація дітей?

Системність

Поцікавтесь, чи можна в цій школі відслідкувати, що дитина опанує на кінець навчального року. Для цього можна пройти вхідне тестування, щоб зрозуміти, на якому рівні дитина перебуває зараз, а потім порівняти з результатами в кінці року.

Батькам корисно буде дізнатись і те, як саме дитина закріплюватиме знання, отримані з кожного розділу. Не зайвим буде поцікавитись наявністю підсумкових проєктних робіт або тестів.

Ось іще кілька запитань, які допоможуть: чи завжди користувач може повернутися до конкретного розділу/теми? Чи є окремий блок із домашніми завданнями, який дозволяє відслідковувати актуальні завдання? Як саме батьки можуть відслідковувати динаміку дитини?

Результативність

Результативне навчання — те, яке передбачає багато практики. Адже саме відпрацювання практичних навичок та вмінь допомагає якісно засвоїти тему й зануритись у діяльність.

Ось які питання доречні:

  • Чи є в цій школі уроки з учителями онлайн? А онлайн-консультації?
  • Чи є підготовка та захист проєкту, що будується на відпрацюванні практики?
  • Чи можливі додаткові онлайн-заняття, націлені на практичний результат: закріплення ключових ідей, практика, обговорення та створення нового?
  • Відпрацювання практичних навичок покладається тільки на дитину чи мають бути залучені ментори, наставники?

Гейміфікація

І дорослі, і діти люблять ігри. Гейміфікація посідає особливе місце в освітніх трендах — це потужний драйвер учнівської мотивації.

Дізнайтесь наступне:

  • Чи передбачена гейміфікація?
  • Користувачі отримують бали за виконання вправ, проходження матеріалу і місій?
  • Чи формується шкала лідерства, коли юзери змагаються між собою за першість у таблиці лідерів? (Тут важливо, щоб це було змагання не за оцінки, а, наприклад, за кількість вивчених слів англійською).
  • Чи є місії або квести в школі?

Супровід батьків

Відповідальна дистанційна школа завжди потурбується про наявність навчання та консультацій для батьків. Адже саме батьки в першу чергу мають зрозуміти, як допомогти дитині налаштуватись на онлайн-навчання, як організувати робочий день свого учня та підтримати, коли виникають складнощі в навчанні. Запитайте:

  • Чи проводить школа навчання для родин «як допомогти дитині навчатися дистанційно»?
  • Чи є вебінари для батьків або тематичні публікації на сайті?
  • Чи є в батьків можливість ставити запитання, радитися з консультантом?

Доступність

Дізнайтесь, чи в цій дистанційній школі діти вивчають складні речі на простих і зрозумілих прикладах, через діяльність, що нагадує гру. А також як школа турбується про те, щоб діти початкових класів мали змогу навчатись якісно.

Проблемно-орієнтоване навчання (problem based learning)

Чи навчання передбачає створення такої ситуації, що спонукає дитину, спираючись на отримані знання, самостійно шукати рішення чи розв’язання певної проблеми? Чи передбачені проєктні роботи, відкриті питання для самостійного дослідження та робота в групах?

Авторські курси

Чи є можливість обрати додаткові курси (а не тільки предмети держстандарту)? Це може бути робота з даними, програмування, графічний дизайн, журналістика, публічні виступи.

Психологічна складова дистанційної школи

Батькам варто знати, чи зможе їхня дитина соціалізуватись в обраній дистанційній школі.

Викладачі

Якість навчання безпосередньо залежить від колективу, професіоналізму викладачів, готовності вкладатися, підтримувати учнів. Якщо навчанням керують професіонали, здатні поділитися кейсами, задати потрібне русло, то дитина швидше занурюється в навчальний процес, набирається досвіду.

Корисно вивчити колектив. За можливості перегляньте вебінари/публікації викладачів на сайті школи. Поцікавтесь, чи надає школа можливість обрати/змінити вчителя? Адже в багатьох школах можна обирати вчителя саме за вашими запитами: більш вимогливого, молодого чи старшого, чоловіка чи жінку.

Соціалізація

Чи передбачені онлайн-уроки з однолітками, живі зустрічі чи виїзні кемпи? Або конкурси, які здружать дітей?

Супровід психолога

Добре, якщо в обраній вами дистанційній школі працює психолог, який зустрічатиметься з дитиною 1–2 рази на місяць. Адже корисно проговорити з учнем, запитати, як він почувається в цій школі, що викликає труднощі чи турбує, провести тестування на рівень психологічного розвитку, типи мислення, розвиток сильних сторін. За нагоди психолог надає зворотний зв’язок родині та підказує, як можна допомогти психологічно зростати сину чи доньці.

Технічна складова дистанційної школи

Доступність інтерфейсу

Коли учень починає онлайн-навчання, він має витрачати зусилля передусім на отримання знань і конкретних умінь, а не на пошук необхідних уроків, вправ і блукання платформою. Перевага у платформ, чий інтерфейс зрозумілий на інтуїтивному рівні.

Адаптація під різні платформи

Чи адаптується контент для проходження навчання на телефоні/планшеті чи тільки на стаціонарному ПК або ноутбуці? Адже не в усіх сім’ях є ноутбуки для кожного члена родини. А деякі платформи не пристосовані до зручного перегляду відео на телефонах.

Зручна аналітика

Чи надається комплексна спеціалізована звітність для батьків? Чи є інструменти для відслідковування динаміки розвитку?

Більше про навчання під час війни на osvitanow.org

Поділитися цією статтею