Допомагаємо дитині адаптуватись у новому класі

cover_adaptation
Автор тексту: Олена Юрченко

Психолог КМДШ Ірина Лагода радить, як полегшити перехід дитини в нову школу чи новий клас, як знайти спільну мову з однокласниками та швидко адаптуватися до нових умов.

i_lagoda

Скільки часу треба на звикання

У початковій школі дитині знадобиться на це 6-8 тижнів.

Перший етап адаптації (3-4 тижні) — фізіологічний. Уся дитяча енергетика працює над тим, щоб адаптуватись у приміщенні, колективі, опанувати нові знання, здобути повагу та авторитет у дорослих.

Другий і третій етап — «повільна адаптація». Рівень стресу спадає. Це 4-6-й тиждень. Але деяким дітям може знадобитися навіть два місяці, тому дорослі повинні чекати.

Четвертий етап — коли дитина займає «своє» місце в колективі.

Адаптація учнів старших класів зазвичай триває місяць.

Чи варто йти на «сватання» до школи

Чимало батьків цікавляться, чи треба їм попередньо «здружитись» із вчителями, розповісти про особливості дитини. А потім сказати про це сину чи доньці: «Ми поговорили про твої захоплення і вміння з класним керівником. Нічого не бійся, тебе чекають і зустрінуть тепло».

Але цей варіант ризикований. Дитині краще не казати: «Іди, ніхто тебе там не образить». Мовляв, «соломку підстелено». Школяр може очікувати після цього, що новий вчитель приділятиме йому багато уваги й ставитиметься лояльно, а потім може сильно розчаруватись.

Якщо ви йдете на розмову з вчителем початкових класів, можете повідомити, що ваша дитина, наприклад, трошки тривожна, ранима, час від часу відволікається тощо. Це допоможе вчителю правильно побудувати комунікацію.

На початку: проводимо репетицію знайомства

Нова школа, новий клас, новий колектив — це завжди стрес. Тож дитяча психіка вимушена включати механізми захисту перед майбутнім випробовуванням.

Адаптація в новому колективі потребує мобілізації всіх ресурсів, адже дитина прагне створити про себе найкраще враження та з’ясувати для себе правила нової групи.

Для повної адаптації навіть дорослій людині може знадобитися від трьох тижнів до трьох місяців — так стверджують психологи. Безумовно, діти в новому колективі будуть придивлятися до новенького і влаштовувати «випробовування» для того, щоб з’ясувати, чи можна з ним товаришувати, шуткувати та довіряти йому. Серед основних причин дитячих тривог: «Як мене приймуть?», «Як мене оцінять нові однокласники?», «Чи сподобається їм моя зовнішність?», «Чи зможу завоювати авторитет?»

Інтегруватися в новому класі дитині мають допомогти її сильні сторони, здібності та навички, а також підтримка батьків.

Почніть розмову зі слів «Знаєш, ось коли я в новій школі (таборі, коледжі, університеті)….», і дитина почує, що ви — співрозмовник, який її розуміє, а вона — не одна в цій ситуації і має до кого звернутися за порадою. Запитайте: «У перший день до тебе можуть поставитися з насторогою, для тебе це некомфортно. Готовий до такого?» Обов’язково розкажіть кумедну історію про школу зі свого досвіду, разом посмійтеся. Готуйте дитину, але не давайте завчасних приводів для паніки.

Ще вдома дитина може подумати про те, як вона відрекомендується, навіть провести репетицію знайомства. Батьки можуть підіграти сину або доньці та зобразити різну реакцію: приязну, жартівливу, хуліганську. Хай ніщо не застане зненацька.

Як дитині презентувати себе

Якщо, наприклад, ваш син — учень 7-го класу, і ви почуєте на «репетиції»: «Я — Марк, і я люблю хом’ячків», делікатно запропонуйте уникнути цієї деталі, оскільки зауваження про улюблених тваринок може викликати регіт у класі, і ще довго хлопця так і дражнитимуть «Марк-хом’ячок». Запропонуйте назватися і розповісти, у якій школі він навчався раніше. Краще, якщо це буде нейтральна інформація.

Батьки можуть домовитися, щоб класний керівник (заступник директора) перед заняттями дав слово новачкові, якщо сама дитина не проти (інтроверти віддають перевагу спостереженню, а не активній комунікації).

Заздалегідь подумайте, як має поводитися дитина, яка прийшла в клас, а з дорослих ще нікого немає. Ваш школяр повинен з усіма привітатися, сісти за парту і чекати питань від нових однокласників. У кожному класі є діти, які обов’язково одразу ж засиплють новенького питаннями.

Перший день: допомагаємо розслабитися

Зверніть увагу, що в перший день після перебування в новій школі дитина може страждати від безсоння. Їй важко опанувати велику кількість нової інформації, емоцій, зустрічей, спілкування. Школяр може перебирати в голові, вже лігши в ліжко, такі питання: «Кому я сподобався — не сподобався?», «Що я міг сказати не так?», «А раптом я у чомусь осоромився?», «А може діти сміялися на фізкультурі над моєю шкарпеткою з дірочкою?»

Батьки мають допомогти відволіктися. Нехай після уроків ваш школяр проговорить усе, що є на думці. Тоді сон буде легким.

Можна розслабити дитину легким масажем, заварити чай з м’ятою, провітрити її кімнату, включити заспокійливу музику.

Добре, якщо батьки розкажуть історії зі свого шкільного дитинства — успішні і не дуже. Перші надихатимуть на перемогу, а другі допоможуть повірити, що проблеми новачків — це не щось виняткове, їх можна подолати. Завдання мам і тат — допомогти чаду розібратись у новому середовищі та, за необхідності, разом з ним виробити стратегію поведінки, яка допоможе зайняти свою нішу в класі.

Перші тижні: перемагаємо розчарування

У перші дні в новому колективі тривожні діти можуть відчувати фізичну симптоматику: біль у животі, горлі, сухість у роті. Усе це ознаки надмірного хвилювання. Батькам у цей період варто забрати чадо з нового класу не в кінці дня, а після 2-3 уроків. Доведеться заздалегідь домовитися про це з адміністрацією. Так можна робити протягом першого тижня. А дорогою додому обговорювати всі події.

У цей час багато що про новий колектив вже зрозуміло. До того ж дитина може сумувати за колишніми друзями, тож все нове викликатиме роздратування. Школяр підсвідомо постійно порівнює «тих» і «цих». Не треба сперечатися або погоджуватися. Краще вислуховувати, коли дитина каже вам: «Мені не до вподоби, як…», а потім налаштовувати на позитив і підказувати: «Можливо, у попередньому колективі це теж траплялося? Давай сприймати цю ситуацію як тренажер для спілкування. Ти станеш сильнішим, навчишся правильно поводитися навіть з «найскладнішими» людьми».

Посиленої допомоги під час першого тижня в новій школі (класі) потребують діти-інтроверти. Їм піде на користь рефлексувати після закінчення дня: розповісти, що турбувало, в якому емоційному стані знаходилися, наскільки комфортно було. Якщо дорослий відчуває, що дитині не вистачає впевненості в собі, треба додатково це проговорити: «Розкажи, які моменти тебе турбували? З якими дітьми в тебе немає контакту і чому, на твою думку? А що ми можемо зробити, як відчуваєш?»

Під час звикання учня до нових умов  батькам не слід акцентувати увагу на успіхах  у навчанні. Усі вимоги відкладіть. За місяць дитина не «скотиться» різко в знаннях. Треба перечекати, адже новачок і так витрачає чимало зусиль, щоб просто «вписатися» у нову ситуацію.

П’ять порад, як новачкові стати «своїм»:

1

Знайти спільну мову з усіма — майже неможливо. До новеньких часто ставляться з підозрілістю. Тож краще спостерігати за всіма, тому що і вони спостерігають за вами.

2

Налаштуйте себе на позитив. У гарному настрої скоріше вдасться сподобатися більшості.

3

Краще зайняти позицію очікування та стримано реагувати на будь-які провокації з боку «стареньких».

4

Намагайтеся визначити, хто в колективі неформальний лідер — саме він або вона впливатимуть на формування відносин з вами.

5

З’ясуйте, які правила є в групі, та намагайтесь їх виконувати. Ваша повага до оточуючих допоможе знайти однодумців.

Поділитися цією статтею