ASMR-відео: антистрес чи обман?

У сучасних дітей є власні способи захищати психіку, які дорослих можуть шокувати. Утім, у ці критичні часи будь-який спосіб розслабитися, відновити сили, побороти хронічний стрес — вкрай необхідний ресурс, переконані психологи. Що таке ASMR-відео та навіщо діти їх дивляться? Чи справді ці відео працюють як антистрес? Зібрали дані досліджень.

Що діти в цьому знайшли?

Навіть до війни фахівці стверджували, що сучасні діти потерпають від хронічного стресу значно більше, ніж попередні покоління в їхньому віці. Що й казати про нинішні часи. Саме тому такими популярними знову стали іграшки-антистреси. Вони знижують тривожність, регулюють збудженість організму через роботу гіпоталамусу — частини мозку, що контролює активність людини.

Але не всі дорослі знають, чому діти переглядають відео, на якому однолітки граються зі слаймами, фіджетами, Pop it. А ще — шепочуть у надчутливі мікрофони, додають шарудіння та клацання нігтями чи зубами. Перші такі так звані ASMR-відео почали з’являтися на YouTube близько 10 років тому, а нині їх там — понад 13 мільйонів. Чимала кількість з них зняті дорослими й для дорослих.

Що ж це таке? ASMR перекладається як автономна сенсорна меридіанна реакція, як повідомляють психологи. Адже більшість глядачів цих відео отримують конкретний фізичний (не сексуальний) ефект: поколювання у шкірі голови, які поступово спускаються по хребту. Це різновид того, що ми звемо мурашками по шкірі. Процес цей соціальний, тобто не можна викликати такий ефект у самого себе, як не можна самому себе полоскотати. До того ж не всі здатні зрозуміти любителів такого відео, адже є люди, яким не знайомий цей ефект ані від музики, ані від фільмів жахів, ані від ASMR. Учені кажуть, що значно більша ймовірність знайти тих, на кого таке відео впливає, серед сучасних дітей, ніж серед їхніх батьків. Отже, дорослим важко зрозуміти, що син чи донька знаходять, спостерігаючи за нецікавими, майже безсюжетними одноманітними рухами та звуками.

Звідки мурашки по тілу?

Тривалий час ці мурашки вважалися не більш ніж дитячою забавкою або навіть поганою звичкою. Утім, дослідження довели: це не лише певні відчуття, а й спосіб зняти психологічну напругу.

Дослідження британського Університету Суонсі у 2015 році виявило, що:

  • 98% користувачів вважають їх такими, що розслабляють;
  • 82% вмикають їх, щоб заснути;
  • 70% хочуть позбутися стресу завдяки перегляду цих відео;
  • 38% намагаються полегшити біль.

Координатори роботи Ема Берет та Нік Девіс довели, що в людей, які страждають на депресію, ASMR-відео забезпечує тимчасове покращення настрою. І навіть ті, кому діагностовано тяжку депресію, отримували ефект (з їхніх слів), причому більш виражений, ніж інші. Також допомагають на кілька годин такі відео тим, хто страждає від симптомів хронічного болю: знижують дискомфорт, покращують настрій і дають змогу заснути.

Також це дослідження показало, що три чверті випробуваних відчувають мурашки від шепоту, а більшість решти — від інших звуків, а не візуальних образів. Раніше вважали, що людей можуть гіпнотизувати, немов гойдання маятника, плавні одноманітні рухи: наприклад, регулярне натискання на слайми та Pop it.

У дослідженні потокового сервісу Deezer третина з 20 тисяч опитаних з усього світу зізналися: шепіт та звуки дихання допомагають їм розслабитися та налаштуватися на сон.

Гормон довіри та безпеки

Але чому ж певні тихі звуки так впливають на людину? І чи справді вони діють, чи це суб’єктивне враження та самонавіювання?

Учені Шеффілдського університету під керівництвом Джулії Поеріо провели у 2018 році дослідження: що відбувається, коли учасники дивляться ASMR-відео. 112 добровольцям запропонували переглянути два різновиди таких роликів та один без цього ефекту, як пише видання Neesweek. Серед учасників дослідження половина людей відчувала мурашки по спині, інша — ніколи не відчувала. Як з’ясувалося: у тих, на кого впливає ефект ASMR, під час перегляду такого відео значно знижується частота серцевих скорочень. А це впливає на розслаблення м’язів, незначне зниження артеріального тиску. Вплив подібний до того, що відчувають люди, слухаючи приємну музику або практикуючи йогу.

Найпопулярніша гіпотеза: почуття розслаблення та комфорту виникає через збільшення рівня гормону окситоцину. Так пояснює цей ефект професор біофармацевтики Річард Крейг, засновник ASMRUniversity.com, який на цю тему написав книгу «Поколювання в мозку» та підготував промову як спікер TEDх. Нині він проводить дослідження зі скануванням мозку, щоб перевірити гіпотезу.

Рівень окситоцину завжди зростає, коли підвищується довіра, безпека, під час догляду та дбайливої поведінки, приватного душевного спілкування. Це відгомін наших ранніх спогадів про колискові, ласкаве вкладання спати, коли ми були ще малюками, звуки дихання — про сон мами поруч. Такі звуки закарбовувалися як знаки безпеки, того, що нас захищають і про нас дбають. Тому ті, на кого діє ASMR, несвідомо швидко розслабляються, пояснюють вчені.

Голоси батьків — найкращий антистрес

Чому не всі сприймають мурашки, зрозуміло: чутливість до звуків, як і музикальний слух, закладається генетично. А ось щодо причин, чому дедалі більше дітей мають підвищену сенсорну чутливість, гіпотези дослідників розходяться. Хтось каже, що це свідчення того, що мозок людини в кожного наступного покоління удосконалюється, а сучасні технології спонукають розрізняти значно більше сенсорних сигналів, ніж раніше, або що сенсорику дітей нині розвивають змалечку. Інші наводять більш песимістичні обґрунтування: ізоляція, цифрова відокремленість. Або те, що малюкам не вистачає матусиних колискових, уваги бабусь, які шепочуть казки на ніч, а не вмикають гаджети. Недарма одна з популярних тем, на які підлітки люблять читати та писати тексти: hurt/comfort (хвороба чи інші страждання одного персонажа і те, як його турботливо доглядає, немов дитину, інший).

Отже, когось із батьків зацікавить цей спосіб розслабитися, популярний серед дітей. А хтось спробує сам зняти напругу і тривогу синів чи доньок. Нині можна й тим, хто вже ходить до початкової школи, пошепки читати казку, тихенько співати колискову, додавши звуки дихання. У вас уже підліток? Тоді запропонуйте ритуал: ви будете читати йому пошепки перед сном цікаву для тінейджера книгу. Голос мами чи тата — найкращі ліки проти тривоги. А як скажете, що намагаєтесь відтворити ефект ASMR — шанси на порозуміння підвищаться.

Три небезпеки ASMR

Та дорослим варто бути уважними. Казати собі, що ASMR-відео корисне і дозволити дитині дивитися все підряд, не варто. Адже є три небезпечні моменти, які спонукають батьків фільтрувати відеоконтент.

Адже це може бути…

…замаскована реклама

Уже чотири роки приховано чи відкрито цей ефект використовують для просування товарів і послуг. Блогери рекламують косметику, одяг, їжу, свідчить видання The Guardian.

…низькоякісне відео

Велика кількість виробів зазвичай відбивається на якості контенту. Нині підлітки чи молоді люди вважають, що зняти таке відео — швидкий спосіб здобути популярність. Чимало роликів від ASMR мають лише назву. Мова може бути надто голосна, неемоційна, нечітка (а в ідеалі вона має бути ніби під час виконання репу, але пошепки та повільно), не акцентуються звуки, немає засобів для створення цікавих звуків або навіть апаратури.

…вульгарний або неприйнятний контент

На жаль, останнім часом під виглядом ASMR-відео почали подавати сексуалізований контент, на якому дівчата — у спальні, а звуки нагадують поцілунки. Не варто довіряти й кожному відео однолітків сина чи доньки, попереджає видання The Atlantic. Серед роликів, які знімають неповнолітні (існує навіть Асоціація дітей, які роблять ASMR-відео), також трапляються такі, де замість звукових ефектів дівчатка роблять макіяж та копіюють поведінку дорослих жінок.

Як обрати нормальне ASMR-відео?

Це може бути якісне відео, створене дітьми. Однолітки викликають довіру. Обрати можна для будь-якого віку. Найменшим авторам — лише по чотири роки! Як міжнародні «зірочки» Тайдyс Телботт та Аокі Ханнікатт.

Відео, які створюють дорослі для дітей, зазвичай нагадує розвиваючі заняття, колискові. Наприклад, блогерка Емма займається розмальовками із сином

https://www.youtube.com/watch?v=9s87245Jph4

А ось читають дитячі книжки:

ASMR-відео українською для дітей тільки починають з’являтися. Але вже можна послухати «Хроніки Нарнії»

чудові твори Ліни Костенко

або вірші про любов до України

Звуки рідної мови перед сном якнайкраще заспокоюють та знижують тривогу.

Поділитися цією статтею