Pop it та Simple Dimple: що це таке і чому діти просять його купити?

Автор тексту: Ангеліна Грицей

А ваша дитина просить купити їй Pop it та Simple Dimple? Ця нова іграшка-антистрес стала популярною після віральних відео у TikTok. То що це таке? І чи справді вона допомагає дітям знизити стрес?

Що воно таке?

Pop it — це силіконова форма з напівсферичними бульбашками. Їх можна втискати пальцями і чути приємне плямкання. Принцип роботи такий, як у повітряно-бульбашкової плівки. Тільки от плівка одноразова, а Pop it можна перевернути догори дриґом і почати заново.

Simple Dimple — майже те саме, що Pop it, але менше, а бульбашки необов’язково однакові за розміром.

Обидві забавки бувають найрізноманітніших форм і кольорів.

Звідки популярність?

Згідно з Daily Mail, ажіотаж почали британські та австралійські школярі в TikTok. Весною попит на Pop it став таким високим, що, наприклад, сіднейський магазин Anime at Abbotsford продав 92 іграшки за 10 хвилин. А за 8 тижнів — аж 4300 забавок і заробив близько 34 тис. доларів. Як поділився з газетою власник магазину Бредлі Меріел, буквально половина школи поблизу могла забігти за забавкою після уроків, а троє продавців ледве давали раду з таким цунамі клієнтів.

Зараз TikTok-відео із хештегом #popit мають понад 3,3 млрд переглядів.

Подейкують, діти так полюбляють іграшки-антистреси через FOMO (з англійської — fear of missing out) — страх пропустити цікаву подію або можливість. Для школярів важливо вписуватися в групу однолітків, тому бажання встигати за трендами — необхідність.

7-річний Павлик умовив батьків купити Pop it і пояснює це так: «Ну, я дивився TikTok, усі ним гралися, і мене давила жаба — захотів собі теж».

Відволікання чи психологічна необхідність?

Коли йдеться про іграшки-антистреси, варто пам’ятати, що вони не з’явилися вчора. Ручка, якою клацають під час телефонної розмови, або м’ячик, що його підкидають вгору, щоб «краще думалося» — усе це своєрідні антистреси, котрі за схожим із Pop it та Simple Dimple принципом впливають на наш мозок.

Як саме? Будь-яке відволікання (або фіджетинг з англійської) на іграшки-антистреси пов’язане з роботою гіпоталамуса — частини мозку, яка контролює багато фізичних процесів, як-от апетит, пробудження, загальну активність. Ми всі відволікаємося, навіть якщо несвідомо. Приміром, совання на стільці — теж різновид фіджетингу.

Учені вважають, що відволікання — це своєрідний механізм, котрий допомагає регулювати збудженість організму. Так, воно підвищує або знижує рівень концентрації уваги залежно від обставин: якщо стрес — заспокоює нас, а якщо треба зосередитися та працювати — додає енергії. Психологи кажуть, що завдяки фіджетингу люди підлаштовують середовища, у яких перебувають, під власні потреби. Уявімо клас із 25 дітей: комусь комфортно навчатися в повній тиші, а хтось краще виконує завдання, коли навколо гамір. Звідси суперсили Pop it і Simple Dimple: інколи ці іграшки дозволяють абстрагуватися від подразників, а часом навпаки — додають необхідної атмосфери заклопотаності.

В одній статті простежили зв’язок між відволіканням і уважністю студентів під час лекцій. Виявилося, що від фіджетингу більше користі, ніж шкоди. По-перше, він може слугувати розумовою розрядкою. Це добре, бо коли йдеться про завдання, які потребують тривалої сфокусованості, то мікроперерви — короткі перемикання з однієї активності на іншу — допомагають зберігати пильність довше.

По-друге, із відволіканням зростає фізична збудженість. Подейкують, якщо постійно фіджетити під час сидіння за столом чи партою, можна витратити на 54 % більше енергії, ніж коли сидиш нерухомо. Тобто повтискаєш бульбашки на Pop it, покатаєшся на стільці — і можна пробудитися, як від ковтка кави, ще й трохи калорій спалити. Водночас цікаво, що помірне відволікання сприяє кращому запам’ятовуванню матеріалів, але тут важливо зберігати баланс: якщо фіджетингу забагато, тримати інформацію в голові стає складніше.

Коли дослідниці опитали дітей, батьків і вчителів про причини відволікання, отримали такі відповіді: 89 % респондентів сказали, що фіджетинг допомагає краще виконувати розумові завдання; 86 % — що це засіб боротьби з нудьгою; 79 % зазначили, що відволікання допомагає керувати емоціями, 71 % — що така поведінка характерна для контрольованих середовищ, як-от школа. А ще 50 % асоціюють фіджетинг із потребою позбутися надлишку енергії.

Самі діти кажуть, що Pop it i Simple Dimple заспокоюють їх після виснажливих занять у школі. 9-річний Андрійко з Тернопілля ділиться: «Це класна іграшка, яка мене заспокоює. Pop it мені приносить радість, бо забирає стрес від школи».

Підсумуємо: відволікання може бути корисним, адже часом забезпечує розумову розрядку, стимулює фізичну збудженість і зменшує рівень стресу. Водночас варто зберігати баланс, бо надмір може шкодити запам’ятовуванню. Також потрібно враховувати різні стилі роботи дітей: хтось любить тишу, а хтось — гамір. Тож доцільно обирати іграшки-антистреси без надто помітного запаху або звуку.

Як використовувати Pop it і Simple Dimple для навчання?

Переходимо від теорії до практики. Розповідаємо, як перетворити трендову іграшку на засіб навчання.

  1. Попросіть дітей написати літери алфавіту на бульбашках Pop it. Під час занять з української або іноземних мов називайте літеру, а учні мають натискати на правильну бульбашку. Щоб ускладнити завдання, можна називати склади або навіть слова.
  2. Моделюйте за допомогою Pop it. Наприклад, витисніть будову молекули води — інтерактивно та зрозуміло.
  3. Навчайте додавати. Вам знадобиться Pop it і два гральні кубики. Попросіть дітей підкинути кубики, а на Pop it витиснути суму або різницю чисел на них.
  4. Для роботи в парах. Сховайте невеликий предмет під бульбашки Pop it і скажіть одному з учнів розташування предмета. Цей учень має пояснити партнеру, де знайти предмет. Вправа підходить для вивчення напрямів руху в іноземних мовах.
  5. Ідея для розігріву перед основною частиною уроку: поділіть учнів на пари (у кожного має бути Pop it). Діти по черзі втискають скільки завгодно бульбашок, але обов’язково в одному ряду. Хто втискає останню бульбашку — програє.

Поділитися цією статтею
Автор: