У мережі зростає кількість онлайн-спільнот, що націлені на дітей, поширюють контент з насильством та злочинністю і підбурюють до завдання шкоди. Про це йдеться в повідомленні на сайті Європолу.
У документі-сповіщенні зосереджена увага на культових групах онлайн-грумінгу, які займаються нормалізацією насильства та розбещенням неповнолітніх, виступають за крах сучасного суспільства через акти терору, безладу та насильства, а також поширюють ідеологію, яка надихає на масові розстріли, вибухи та інші злочинні акти.
Ці спільноти вербують правопорушників і жертв у глобальному масштабі та функціонують як культи, сформовані навколо харизматичних лідерів, які використовують маніпуляції та обман, щоб заманити та контролювати своїх жертв.
«Сьогодні цифрові платформи дозволяють комунікувати у всьому світі; насильницькі екстремістські онлайн-спільноти також використовують цю можливість. Обізнаність — наша перша лінія захисту. Родини, освітяни та громади повинні залишатися пильними та озброювати молодих людей навичками критичного мислення, щоб протистояти маніпуляціям в інтернеті», — заявила виконавча директорка Європолу Катрін Де Болле.
За даними відомства, зловмисники використовують платформи онлайн-ігор, стримінгові сервіси та платформи соціальних мереж, щоб знаходити і заманювати тих, на кого поширюватимуть свій вплив.
Вони орієнтуються на вразливих людей, особливо неповнолітніх віком від 8 до 17 років, представників ЛГБТК+, расових та етнічних меншин і тих, хто страждає від психічних проблем. У деяких випадках злочинці проникають в онлайн-спільноти самодопомоги або підтримки для людей, яких торкнулися певні проблеми.
Європол закликає бути особливо пильними, якщо:
- дитина проводить багато часу онлайн і нічого про це не розповідає,
- стає замкненою, тривожною і засмученою,
- починає незвично поводитись,
- завдає собі фізичної шкоди,
- взаємодіє з невідомими людьми.
У жовтні 2023 року Європол (Агентство Європейського Союзу зі співпраці правоохоронних органів) став учасником групи, що розслідує російські злочини в Україні.