У селі Молодіжне Одеської області офіційно відкрили перше підземне укриття в межах програми «Нові бомбосховища для українських шкіл», повідомляє сайт Міносвіти.

На скількох учнів школа?

700 учнів зможуть повернутися до очного навчання в безпечному середовищі, навіть в умовах постійних загроз. На зведення укриття пішов майже рік. Сучасне антирадіаційне укриття — це:

  • підземна школа, 
  • культурний центр,
  • молодіжний хаб.

За чий кошт звели укриття?

Програму ініціювали та профінансували Європейський Союз (ЄС) та Литва. У співфінансуванні взяв участь уряд Ірландії. На будівництво виділили 2,4 млн євро. 

На відкритті були:

  • міністр освіти і науки України Оксен Лісовий,
  • Державний міністр Ірландії з європейських справ і оборони Томас Бірн,
  • заступник міністра закордонних справ Литви Сігітас Міткус,
  • керівник Програм співробітництва в Представництві ЄС в Україні Штефан Шльойнінг,
  • пані Посол Литви в Україні Інга Станіте-Толочкене.

Також до події доєдналися представниці благодійного фонду savED, який займається інфраструктурними, освітніми та соціальними проєктами в малих громадах Ганна Новосад, Анна Пуцова та Анастасія Онатій.

«Російська війна проти України позбавила багатьох дітей безпеки та стабільності, які є необхідними для навчання і розвитку. Завдяки відкриттю нового укриття в Молодіжному ЄС сприяє створенню безпечного середовища, в якому діти можуть продовжувати здобувати освіту», — зазначив Штефан Шльойнінг, керівник Програм співробітництва в Представництві ЄС в Україні.

Міністр освіти і науки України Оксен Лісовий підкреслив, що через повномасштабне вторгнення Росії майже кожна сьома школа в Україні зруйнована або пошкоджена, а близько 430 тис. учнів не мають доступу до очного навчання.

«Безпека дітей і якісна освіта — наші головні пріоритети. Наразі в Україні будується понад 100 підземних шкіл коштом державного бюджету. І кожен внесок наших партнерів у відновлення інфраструктури та підтримку освіти має величезну цінність для нас. Європейський Союз та уряди Литви та Ірландії — наші партнери, які активно підтримують українську освіту. Ми вдячні їм за постійну підтримку та інвестиції в безпеку наших дітей», — наголосив міністр.

Хто наступний?

Наступні укриття будуть збудовані в Миколаївській, Чернігівській та Харківській областях, а також у Сумах, Запоріжжі. Кожне укриття вміщуватиме від 500 до 1000 осіб. Ініціатива реалізується за сприяння Офісу партнерств та взаємодії МОН.

Де вже є підземні школи?

У Харкові вже відкрили чотири підземні школи. У місті планують будівництво ще трьох.

У Запоріжжі першу відкрили ще в грудні. Об’єкт розташований під землею на глибині 7 метрів, має 16 класів, а також буфет і зону відпочинку. У дві зміни там можуть навчатися до 1000 дітей.

На Сумщині першу підземну школу, розраховану на 295 осіб, відкрили в Охтирському районі. Це об’єкт подвійного призначення, тобто її можна використовувати і як школу, і як укриття для місцевих мешканців.

Дві підземні школи відкрили в Миколаївській області: одну — у Шевченківській громаді, іншу — в самому Миколаєві.


Поділитися цією статтею