Як запросити до школи полярника, спортсмена або айтішника

Не урок креслення, а перший крок, щоб колись побудувати найвищий у країні хмарочос. Не фізика, а шлях до винайдення нового марсохода. Не просто біологія, а пошук способів зупинити глобальне потепління. Влаштуйте своїм учням зустріч із представниками професій, які використовують шкільні знання, щоб змінювати світ. Можливо, це стане тим днем, коли діти полюблять ваш предмет більше.

Географія життя від полярника

Що спільного між пінгвінами та маленькими курчатами? Як полярники харчуються та ходять слизьким льодом? Чи можуть дослідження в Антарктиді врятувати планету від глобального потепління? Та чому полюс Південний, якщо на ньому так холодно? На будь-які питання — від складних до наївних — школярам готові відповісти співробітники станції «Академік Вернадський». Такий урок географії або біології діти точно запам’ятають надовго.

Формат: Конкурс «Запроси полярника до себе» Національний антарктичний науковий центр та МОН проводили вже двічі. До прикладу, у 2019 році завданням школярів було уявити та описати звичайний день на антарктичній станції. Серед 300 шкіл-учасниць обрали 27 найкращих. До них і завітали співробітники центру, що зимували в Антарктиді.

Фото учасниці конкурсу «Запроси полярника до себе»

Зазвичай під час цих неформальних зустрічей полярники розповідають дітям про місця, які ми звикли вважати краєм світу, а також привозять унікальні сувеніри — листівки, надіслані з Антарктиди, і тематичні наліпки. А за нагоди навіть роблять прямі інтернет-включення зі станції. Це буквально дві-три хвилини, але радість для школярів та полярників, які перебувають в Антарктиді просто зараз.

«Нас постійно питають про новий конкурс, але ми його поки не оголошували. Через карантинні обмеження нам досі не вдалося зустрітися з усіма переможцями попереднього. Це різні міста, тому робимо все поступово — коли зручно і школам, і нам. Наприклад, зараз антарктичне літо, тому багато наших спеціалістів зараз на станції», — розповіли «Освіторія.Медіа» у пресцентрі Національного антарктичного центру.

Утім, на період карантинних обмежень учням пропонують вдосталь цікавих альтернатив. Наприкінці 2020 року центр оголосив конкурс «Привітай полярника з Новим роком». 7 переможців прослухали ексклюзивні онлайн-лекції від дослідників полюсу.

Лист полярнику

Кожні два тижні науковці станції анонсують спілкування в онлайн-форматі — охочі можуть долучитися до розмови в Zoom та напряму поставити свої питання.

І не забувайте про «Антарктичні уроки». Короткі онлайн-лекції про крижаний континент радять використовувати на уроках, щоб розширити уявлення про світ та показати, якою цікавою може бути робота науковця.

Де шукати анонси: сайт Національного антарктичного наукового центру та його соціальні мережі.

Урок наполегливості від олімпійця

Як та коли виникли Олімпійські ігри? Скільки годин безперервних тренувань коштує одна медаль? Чи правда, що регулярні заняття спортом допоможуть досягти мети в будь-якій сфері? Та як не впасти духом після першої поразки? Справжні олімпійські чемпіони — це люди, приклад яких надихає більше за сотню порад мотиваційних тренерів.

Формат: Уроки лідерства від спортсменів Національний олімпійський комітет проводить вже не перший рік. На постійній основі такі зустрічі відбуваються в закладах освіти, які входять до мережі НОК, та в спортивних школах. Утім, долучитися до цієї ініціативи може будь-яка інша українська школа, яка своєчасно подасть заявку.

Олімпійський урок у Кропивницькому

«Зазвичай такі зустрічі відбуваються на початку навчального року — у вересні та жовтні. Тому нам вдалося завітати до шкіл навіть у 2020 році, — розповіли нам у пресслужбі НОК. — Сподіваємося, усе складеться й цього року».

Формат таких заходів відрізняється залежно від проєкту. Якщо дітлахи готові випробувати себе у спортивних змаганнях — їм буде до вподоби ініціатива Do like Olympians, що наголошує на користі рухової активності. Під час таких зустрічей діти можуть спробувати себе в естафетах та опанувати руханку від справжніх чемпіонів.

Інший проєкт НОК «Чат із чемпіонами та навички лідерства» працює у форматі мотиваційного уроку. Під час таких зустрічей спортсмени діляться не лише враженнями від участі в олімпійських змаганнях, а й особистим досвідом, як поєднувати навчання з напруженим графіком тренувань та спортивних зборів, і надихають дітей вже зараз ставити життєві цілі та рухатися до мети.

Де шукати анонси: сайт Національного олімпійського комітету.

Казкова історія з письменником

Що може мотивувати дитину до читання потужніше, ніж письменник, який сам привіз книжку до вашої школи, зачитав найцікавіші уривки та відповів на всі зауваження щодо долі головних героїв. Українські письменники більш живі та близькі до сучасних учнів, ніж можна собі уявити. А влучно обрана художня книжка здатна пробудити в дітей інтерес до різних предметів — від історії до географії.

Формат: Проєкт «Живі письменники» вже випустив 10 перших відео з українськими письменниками, які розповідають про своє життя, історію написання власних книжок та їхніх героїв, а в перспективі обіцяє запропонувати школам онлайн-зустрічі з авторами, які учні зможуть не тільки послухати, а й поставити свої питання.

Тим часом для міст, містечок та селищ Донеччини, Луганщини й Харківщини вже зараз доступна ініціатива благодійного фонду Сергія Жадана. Письменник не тільки радо приїздить до місцевих шкіл сам, але й запрошує із собою колег.

Сергій Жадан у гостях у школі Донбасу

Де шукати анонси: Facebook-сторінки проєктів «Живі письменники», «БараБука»«Благодійний фонд Сергія Жадана».

Фізика успіху від айтішника

Чи справді потрібно вчити фізику, якщо мрієш працювати в IT? Чи можна створити мобільний застосунок на мільйон вже у 15 років? Для яких ще професій відкрита ця індустрія? Знайти своє місце в галузі, яка рухає світ уперед, може навіть та дитина, яка не планує навчитися писати код. Тим більше, що за прогнозами експертів, вже за 5 років 25 % робочих місць буде саме тут.

Презентація від айтішника

Формат: Проєкт Join IT проводить профорієнтаційні зустрічі для школярів вже 7 років поспіль. За цей час учасниками безкоштовної програми стали 30 тисяч учнів з понад 35 міст України.

«Якщо школа хоче розповісти своїм учням про перспективи роботи в IT-галузі, вона може запросити до себе представника IT-компанії, який приїжджає або розповідає все в онлайн-форматі. Це може бути не лише кодер або вебдизайнер, а й фахівці на кшталт HR та менеджерів різних рівнів, — розповіла нам директорка проєкту Вікторія Федоренко. — Що входить у цю лекцію? Презентація триває 20–30 хвилин, далі короткий відеоогляд та блок питань від учнів про те, наскільки вони зрозуміли матеріал і чи їм ще щось цікаво.

Ця зустріч має надихнути дітей. Зокрема, ми спростовуємо стереотипи. Наприклад, зараз у цій сфері вже багато дівчат і немає жодних перепон, щоб почати опановувати цю професію в будь-якому віці».

Де шукати анонси: подати заявку на сайті Join IT.

Школярі під час зустрічі Join IT

Хімія любові до науки

Що треба знати, якщо мрієш рятувати планету або конструювати будинки, які роблять людей щасливими? Як позбутися синдрому самозванця та нарешті розпочати вчити те, що тобі цікаво? Мотивувати обирати професію за покликом серцям, а не за стереотипами допоможе година в компанії науковців. Адже фізика, хімія, креслення та математика — це не нудно, а перспективно, а поділу на «чоловічі» та «жіночі» професії насправді не існує.

Юні дослідниці зі спільноти STEM is FEM

Формат: Команда Малої академії наук України вже зараз пропонує школярам чимало цікавих програм, про які деякі учні з маленьких міст та селищ навіть не здогадуються. Наприклад, їхній проєкт архітектурної освіти ARCHIKIDZ пропонує серію онлайн-уроків, до яких можуть долучатися учні з будь-яких куточків світу.

А проєкт STEM is FEM стане цінним джерелом інформації для дівчат, які вірять, що технічні спеціальності можуть та мають бути креативними.

Де шукати анонси: на сайтах Малої академії наук, організації STEM is Fem, проєкту ARCHIKIDZ.

Поділитися цією статтею