«Навчай для України»: як стати освітнім змінотворцем

Цього року стартував новий набір на лідерську програму для молоді «Навчай для України». Це можливість для вмотивованих молодих спеціалістів усього за 2 роки відкрити нові перспективи в житті дітей, сприяти розвитку громади та максимізувати власний професійний та лідерський потенціал завдяки викладанню у школі. Одна з особливостей цьогорічного набору — співпраця з фіналістами премії Global Teacher Prize Ukraine. Саме від них учасники зможуть отримати менторську підтримку та натхнення.

«Освіторія.Медіа» поговорила з очільницею програми, випускницею Оксфордського університету Оксаною Матіяш про успіхи глобальної мережі Teach for All, особливості української програми і те, що спонукало її відмовитися від роботи за кордоном задля трансформації освітньої сфери в Україні.

CEO програми, випускниця Оксфорду Оксана Матіяш

Оксано, діяльність української організації «Навчай для України» є частиною глобального руху Teach for All. Який між вами зв’язок та як ви взаємодієте?

«Навчай для України» — це організація-партнер глобального руху Teach for All, який наразі об’єднує 59 країн. Його історія почалася із заснування Teach for America у 1989 році випускницею Принстонського університету Венді Копп. Вона свого часу помітила загальнонаціональну кризу вчителів у США і запропонувала випускникам найкращих університетів долучитися до викладання. У 2007 році вони об’єдналися з «Навчай для Британії» та створили мережу Teach for All.

Але кожен рух, зокрема й український, є незалежним. Засновниця Венді Копп ставиться до цього як до соціального підприємництва. Глобальна мережа виконує координаційну роль: зараз їхні консультанти допомагають нам масштабувати організацію.

Які країни мають найуспішніші історії запуску програми?

Звичайно, це Teach for America. На сьогодні програма є серйозним гравцем у сфері освіти. Дуже цікаво прослідкувати кар’єрні шляхи її випускників, яких наразі понад 65 тисяч. Багато з них стали директорами, відкрили власні школи. Вони обираються у місцеві органи влади та потрапляють у списки Forbes. Однозначно вони є агентами змін в освіті у тій чи тій ролі. «Навчай для Британії», наприклад, стабільно входить у рейтинг найкращих роботодавців для випускників за версією журналу TIME.

Венді Копп, засновниця організації Teach for All

Кілька років тому програма вже стартувала в Україні. Які зміни в її діяльності відбулися за цей час?

За три роки ми залучили 25 учасників, 18 шкіл-партнерів, що розташовані в трьох областях України. Як виявилося, для багатьох молодих людей в Україні досвід першої роботи є не найкращим. Особливість нашої програми в тому, що учасники беруть відповідальність та можуть робити зміни вже з першого дня роботи.

Зараз ми шукаємо 50 учасників і приблизно 30 шкіл-партнерів. За три роки діяльності програми ми зрозуміли, що потреба молодих людей робити зміни та мати вплив значно більша, ніж ми думали. Наші учасники стають не лише вчителями, а й рольовими моделями для дітей. Також, окрім академічних знань, ми як програма будемо робити акцент на позакласних ініціативах учасників та роботі з педколективом школи.

Опишіть вашого ідеального кандидата.

Як свідчить практика, на програму подаються молоді люди віком 22–26 років. Критерій № 1 — це мотивація і бажання переїхати в громаду і творити зміни там. Академічна успішність також важлива: учасник має дуже добре знати один зі шкільних предметів (ми перевіряємо це на зрізі знань). І зовсім не обов’язково, щоб цей предмет збігався з університетським дипломом.

Який шлях проходить кандидат від моменту заповнення заявки до закінчення програми?

Починається все з реєстрації. Потім учаснику приходить заявка, де ми перевіряємо його мотивацію, з’ясовуємо деталі і те, чи відповідає він основним вимогам для участі в програмі. Мета цього етапу — скласти повноцінний портрет учасника. Якщо він збігається з тим, кого ми шукаємо, ми запрошуємо його на онлайн-інтерв’ю, а в разі успішного проходження — на центр оцінювання. Це кількагодинний відбірковий етап для перевірки знань учасника. Він також включає практичну демонстрацію навичок перед експертами та методистами. Наступний етап — літній інститут, який триває 5 тижнів. Там учасники отримують теоретичні та практичні навички і протягом двох тижнів працюють з дітьми. Це можливість як для організаторів, так і для заявників уже на практиці зрозуміти, чи це те, що їм потрібно. Нам дуже важко та ризиковано втрачати учасника посередині програми, але і такі виняткові випадки трапляються.

Як ви вимірюєте вплив учасника у шкільному класі?

Ми будемо використовувати опитування Panorama Education, з яким працюють усі партнери мережі Teach For All. Його проводять на початку і наприкінці кожного року роботи учасника. Там є метрики за такими параметрами, як створення відкритої та сприятливої навчальної атмосфери, дотримання високих очікувань щодо учнів, побудова довірливих стосунків. Також плануємо використовувати предметні зрізи для того, щоб оцінювати прогрес успішності кожного учня та класу загалом. Так ми бачимо, на які саме сфери учасник здійснив найбільший вплив. Адже дитина може демонструвати свій прогрес не обов’язково оцінками. Ми прагнемо дивитися на це комплексно.

Поговорімо про співпрацю зі школами: які критерії відбору школи-партнера?

Дуже важливо, щоб школа та педколектив були відкритими та вмотивованими інтегрувати людину, яка, можливо, ні дня доти не працювала в системі освіти. Також маємо предметний критерій: важливо, щоб школа потребувала вчителя саме того профілю, який хотів би викладати учасник. Наразі в нас 18 шкіл-партнерів. Загалом цього року плануємо залучити орієнтовно 30 шкіл.

А як школам податися на програму?

Якщо школа відкрита до співпраці, адміністрації треба заповнити форму. Далі ми сконтактуємо з ними і будемо вести перемовини.

У цьому році ви будете співпрацювати з фіналістами премії Global Teacher Prize Ukraine. Як народилася ідея цієї співпраці?

Я знаю, що в цьому році премія обрала напрямок розвитку та натхнення молодих фахівців. До нас це апелює, адже ми розуміємо, яке велике значення для наших учасників матиме підтримка фіналістів премії. Їх плануємо залучати до двох напрямків: менторська підтримка учасників програми та долучення до літнього інституту. Ще один важливий момент — часто фіналісти є активними членами громад, де будуть працювати майбутні лідери. Тому вважаємо, що така співпраця лише посилить вплив на місцях.

З якими державними інституціями ви співпрацюєте?

Наше партнерство № 1 — це співпраця з Київським університетом імені Бориса Грінченка. Вони розробили для нас унікальну програму з педагогічної підготовки учасників. Також від моменту запуску програми у 2017 році ми співпрацюємо з Міністерством освіти і науки, плануємо заручитися підтримкою освітнього омбудсмена.

І наостанок: у вас дуже цікава історія залучення до програми — ви навчалися в Оксфордському університеті на магістра державної політики. Під час навчання вам запропонували працювати на Королеву. Ви отримали пропозицію роботи, але згодом відмовилися задля «Навчай для України». Що спонукало вас зробити такий вибір?

Коли отримала пропозицію роботи в «Навчай для України», зрозуміла: оксфордська стипендія стала можлива для мене завдяки фундаменту, який я отримала в школі. Мої вчителі з англійської та історії завжди казали: «Вір у себе. Ти будеш там, де хочеш бути». І я повірила.

Тому вважаю, що фінансові інвестиції мають бути спрямовані насамперед в освіту. Треба долати цей несправедливий розрив між дітьми з міста та сільської місцевості. Адже кожна дитина має право вступити до найкращого університету не лише України, а й світу. Незалежно від того, де вона народилася.

Поділитися цією статтею