Як за допомогою мультфільму вивчити українську мову

9cecf0d6768a699de3fc623576eaa956
Автор тексту: Олексій Сімончук
Зображження: «Мова – ДНК нації»

Наприкінці минулого року в Україні з’явився мультсеріал «Лепетуни», який допомагає опанувати українську найменшим. Його створила команда проекту «Мова — ДНК нації». Ми поговорили із засновницею проекту Наталею Клименко про те, як проходить процес створення мультфільму та яку зворотну реакцію від аудиторії вони отримують.

lepetuny

Як з’явилась ідея

Проекту «Мова — ДНК нації» незабаром буде чотири роки. Коли ми публікували наші зображення (яскраві язички, які розтлумачують правила української — прим.ред.), у підписників з’являлися ідеї: а що було б, якби Лепетуни ожили?

У нас теж були такі сміливі мрії. Ми розуміли, що сторінки в соцмережах, сайт, мобільний застосунок, навіть книжка — це все ж таки для дорослих людей або дітей шкільного віку. Ми ж хотіли щось для дошкільнят.

DRVbpdXXUAEXJS8

Так виникла ідея створити мультики, тому що це якраз такий інструмент, який допоможе діткам вдосконалювати свої знання з української мови.

Як проходить процес створення

До створення мультсеріалу ми все робили самі — зображення, тексти, вправи. Після виникнення ідеї мультфільму зрозуміли, що нашими ресурсами не зможемо це зробити. У нас немає відповідних навичок, тож необхідно залучати інших людей. А для цього потрібні кошти.

Ми організували кампанію на «Спільнокошті» і успішно її провели, зібрали необхідну суму для створення десяти мультиків. Ми отримали кошти десь у липні і відразу ж почали працювати.

Наразі вже опублікували шість серій. Наступні серії — на різних стадіях готовності. Для останніх є тільки сценарії, десь вже все намальовано, готують анімацію, а десь ще не вистачає озвучення.

Інколи серія легка, а буває складніша. Мінімальний період створення однієї серії — три тижні, але в середньому це приблизно два місяці. Бувають серії, де потрібно промалювати багато дрібних деталей, це трошки затримує процес.

У нас немає спеціальних методик, які б ми використовували під час створення мультфільму. Ми аналізували закордонні мультики і намагалися створити цікавий україномовний продукт.

Над створення мультфільму працюють близько десяти людей. Ми співпрацюємо з різними аніматорами, залучаємо багатьох у команду, тому немає сталої цифри.

Про навчальну місію

Основне наше завдання — поліпшувати знання української мови. Оскільки в родини Лепетунів з’являються різні побутові ситуації, то це також вчить, наприклад, ввічливості.

Mova_01

Про зворотний зв’язок від аудиторії

Ми вже отримали дуже багато зворотної реакції. Є як схвальні відгуки, так і критика. Дуже вдячні за конструктивну критику. Завдяки їй можемо вдосконалювати наші мультики.

Цільова аудиторія — діти дошкільного віку, ми орієнтуємося на них під час створення мультиків. Часом нам пишуть, наприклад, школярі, що їм не дуже цікаво. Нам приємно, що вони нас дивляться, але ми не дуже реагуємо на такі коментарі, тому що орієнтуємося на інший вік дітей. Іноді навіть пишуть студенти, що їм мало динамічності.

Ще інколи пишуть: «Гарні мультики, за допомогою них буду готуватися до ЗНО». Ми усміхаємося, тому що не для цього їх створювали.

Про вартість

Спочатку ми планували зібрати 220 тисяч гривень на десять серій. Зібрали 261 тисячу, що дасть нам змогу створити одинадцять серій. Я і мій чоловік працюємо майже як волонтери. А це — створення абсолютно всіх ілюстрацій, вся візуальна частина.

Коли ми готували кампанію на «Спільнокошті», розуміли: якщо порахувати ринкову вартість створення мультфільму, це буде дуже дорого. Тому шукали людей, які готові, як і ми, за ідею (або помірні кошти) робити мультфільми. Адже до цього не було подібного якісного контенту для дітей українською.

Отож люди, які з нами працюють, готові показати, що такий продукт можливо створювати, і що він буде цікавим. Більшість наших витрат — дуже помірні.

Із нами ніхто не зв’язувався для співпраці — ні представники Міністерства освіти і науки, ні представники бізнесу.

Про майбутні проекти

У першу чергу хочемо дочекатися реакції на всі одинадцять серій. Тому що коли виходили перші епізоди, були запитання: хтось не розумів, якими вони мають бути, комусь не вистачало динаміки. Тому ми хочемо мати повний продукт, який можна повністю подивитися, порівняти серії, послухати відгуки.

Зараз трохи додаємо в сценарії деталі, іноді перезаписуємо наголоси, якщо виникають проблеми, робимо нове озвучування. Після того, як вийдуть усі одинадцять серій, зберемо всі відгуки і будемо думати, що з цим продуктом робити. Можливо, звертатимемося до зацікавлених, щоб дати життя проекту далі.

Остання серія вийде в березні.

Поділитися цією статтею