Як виглядають уроки в початкових класах різних країн світу

cover_world_classes
Автор тексту: Олексій Сімончук

Вже у вересні українські першокласники підуть до Нової української школи. Уроки там проходитимуть також по-новому. Наприклад, парти зсунуть, щоб учні могли працювати в групах. А дисципліни почнуть інтегрувати, щоб діти освоювали не конкретні предмети, а цікаві та актуальні для них теми. З огляду на те, як багато останнім часом говорять про міжнародний досвід, ми вирішили не просто розповісти, а показати на відео, як виглядають уроки в молодших класах інших країн світу.

Японія

Японські діти йдуть до школи в повних 6 років. У початковій школі (1-6-й класи) їм викладають японську та англійську мови, математику, фізкультуру, музику, природничі науки, етикет, малювання і технології. Різні предмети викладають різні вчителі.

Також дітей вчать японському мистецтву: правильно використовувати чорнила на каліграфії і розбиратися в хайку — жанрі традиційної національної поезії.

Уроки починаються о 8:30 ранку, тривалість заняття — 45 хвилин. У молодших класах зазвичай 4 уроки на день. Оцінки дітям не ставлять.


Головний принцип японського початкової освіти — кокоро, тобто «принцип серця». За ним, початкова школа має не стільки дати дитині знання та вміння, скільки сформувати характер.


Кокоро — це повага до людини і тварин, великодушність до людей, здатність бачити і відчувати прекрасне, вміння завжди зберігати самоконтроль, бажання берегти природу і приносити користь суспільству. Принцип кокоро інтегрований в усі дисципліни.

Без домашніх завдань і оцінок: що таке Нова українська школа

Також у його рамках японські школярі зобов’язані щодня самостійно прибирати в класі, коридорі, на футбольному полі або в спортзалі, де займаються. Обов’язковим є відвідування різних гуртків: малювання, шахи, духовий оркестр тощо.

Індія

У молодшу школу діти в Індії йдуть у 3-4 роки і вчаться до 6-7-річного віку. Дитячих садків тут немає, а дошкільна (у нашому розумінні) і початкова освіта об’єднані.

Вчаться 6 днів на тиждень. Зазвичай, у молодших школярів по 4-6 уроків на день, які починаються о 9-тій ранку. Тривалість одного заняття — 35 хвилин. У молодшій школі викладають хінді, англійську мову, математику, читання та природничі науки (хімію, фізику, біологію).

Оцінки не ставлять, але вчитель пише свої коментарі та рекомендації червоною ручкою в робочих зошитах.


Особливість індійських класів — велика кількість учнів. Клас, у якому навчаються 60-70 дітей, — звичне явище.


Крім основних предметів, в Індії дуже популярні турніри з ораторського мистецтва, шахів та шарад. Вони не є обов’язковими, але їх відвідує багато дітей.

Італія

У перший клас дітей приймають вже з 5-річного віку, але частіше батьки віддають дітей у школу в 6 років.

Початкова школа — це 1-5-й класи. У цей час діти вивчають італійську та англійську мови, читання, письмо, математику, основи природничих наук, географію, соціальні науки, малювання, музику і фізкультуру. За бажанням батьків — релігію.

Нова початкова школа: на які моделі орієнтується Україна

Із дітьми постійно працює шкільний психолог, рекомендації якого вчителі враховують в індивідуальному підході до дітей.


А самі викладачі повинні також володіти навичками аніматорів. Вони грають з дітьми весь день, ходять по музеях і на екскурсії.


Уроки починаються о 8:30 ранку і можуть бути різної тривалості — від години до двох. На день зазвичай 4 уроки. Для того щоб вони не здавалися довгими та нудними, їх планують таким чином, щоб діти більше рухалися, а не спокійно сиділи весь час.

Замість оцінок учитель дає дітям усно або записує в зошит короткий коментар. Наприклад, «Дуже добре» або «Молодець».

Польща

Початкова освіта в Польщі триває 6 років. Вона ділиться на два трирічних етапи. Рання шкільна освіта — для дітей у віці 7-9 або 6-8 років.

Усі заняття тут проводять у формі інтегрованого навчання — без поділу на предмети. Хіба що іноземну мову, музику і фізкультуру іноді викладають вчителі-предметники.


Перші роки польської школи спрямовані на те, щоб дитина навчилася комунікувати, дружити, співпереживати, допомагати іншим і не боятися викликів та проблем.


Діти багато працюють у командах, вчаться не тільки у вчителя, а й один в одного.

Уроки починаються зазвичай о 8:00 або 8:30 ранку, а до 12:30-13:30 діти вже вільні. Якщо вчитель бачить, що школярі втомилися, він може зробити перерву під час заняття і навіть вивести їх прогулятися на вулицю.

Вчителі пілотних шкіл — про радощі та труднощі нової освіти

Діти можуть безкоштовно відвідувати групу продовженого дня, де додатково працюють з учителем або роблять домашні завдання під його наглядом.

До 4-го класу учні отримують тільки описові оцінки. Учитель може докладно написати для батьків, що дитині добре вдається, а які моменти викликають труднощі.

Фінляндія

Зазвичай фінські діти йдуть до школи в 7 років, а початкова освіта в них триває з 1-го по 6-й клас.

Із 1-го класу діти починають вчити фінську мову, читання, математику, природознавство, музику, мистецтво, працю, фізкультуру. Із 3-го класу до них додають англійську мову, з 4-го — ще одну іноземну на вибір.

При цьому чіткого поділу на предмети немає. Уроки математики, рідної мови і музики цілком можуть бути інтегровані в одне заняття.


У вчителя є план того, чого він повинен навчити дітей. Але як він це зробить і як саме зміксує дисципліни — вирішує самостійно.


У Фінляндії немає типових класних кімнат. Там навчаються в приміщеннях, де може взагалі не бути столів, а тільки килими та м’які подушки. А в класах, де все ж є парти, вони обов’язково легкі та мобільні, щоб діти могли переміщати їх і працювати в групах, обличчям один до одного.

Чого має навчати Нова українська школа

Уроки тривають 45 хвилин, але деякі інтегровані заняття можуть займати 75 хвилин. Програму планують так, щоб навчання, яке стартує о 9-тій ранку, займало не більше 4 годин на день.

Оцінки в балах фінські школярі починають отримувати лише з 6-го класу, а до того їх вчать навичок самооцінювання. Тобто учень повинен знати, що потрібно зробити для того, щоб поліпшити свої навички та вміння.

Поділитися цією статтею