Як у Нідерландах навчають українських дітей, що втекли від війни

Зображення: depositphotos.com

Міжнародна школа Ithaka ISK у місті Утрехті блискавично відгукнулася на потреби дітей з України. Тут створили окремий підрозділ, щоб українці могли навчатися рідною мовою з українськими викладачами. Зараз ця україномовна школа займає два поверхи та налічує вісім класів. У кожному навчаються діти від 12 до 17 років. Із ними працюють 17 викладачів — як з України, так і місцеві педагоги. «Освіторія» поспілкувалася з учителькою англійської мови та креативності Веронікою Волошиною. Вона детально розповіла про те, як живе українська школа та чи задоволені самі діти.

Вероніка Волошина, тренерка з трансформації конфліктів, медіаторка, фасилітаторка. Зараз — учителька школи Ithaka ISK в Нідерландах

Як у Нідерландах з’явилася школа для українців?

Ithaka ISK в Утрехті — перехідна школа для емігрантів у Нідерландах. Протягом двох років тут навчаються діти емігрантів і переселенців з різних куточків світу. Національних відгалужень у таких школах раніше не було.

Та з приїздом до країни тисяч українців, які рятуються від війни, виникла необхідність створити окремий підрозділ школи, де наші діти могли б навчатися централізовано, з доступом до контенту українською мовою та з українськими викладачами.

Саме так в Ithaka ISK за три місяці до завершення навчального року (у Нідерландах він триває до початку липня) виник окремий український підрозділ. Для нідерландської міжнародної школи це перший і унікальний досвід. Український шкільний проєкт очолила менеджерка Пак Грас (Puck Grass).

Ithaka ISK в Утрехті — перехідна школа для емігрантів у Нідерландах

Мене вразило, наскільки швидко в Ithaka ISK зреагували на виклик, пов’язаний з освітою для біженців. І коли я говорю швидко, я саме це маю на увазі!

Дивіться самі: 17 березня я прочитала допис про організацію в Утрехті школи для українських дітей із закликом до спеціалістів з України з відповідним досвідом і освітою звертатися та написала листа.

21 березня вже відбулась загальна зустріч із тими, хто подався на той час. 25 березня — моє інтерв’ю, 29 — збори команди, а 30 березня ми вже прийняли перші три класи. Зараз їх уже вісім! Нам виділили два поверхи в приміщенні, де раніше теж була школа. У нас є навіть простір для прогулянок на даху та невелике футбольне поле.

За якою програмою навчаються школярі-переселенці?

До спеціальної середньої школи для українців в Ithaka ISK приймають учнів від 12 до 16 років. Розділення на класи немає. Тому і класичної української програми «за стандартами МОН» дотримуватися неможливо — у класи постійно додаються нові учні. До того ж це вже майже кінець навчального року і чимало сімей планують повертатися в Україну. Багато й таких, які не визначилися, чи залишатимуться в Нідерландах надалі.

Зараз у школі для українців — понад 140 учнів, які навчаються в окремих восьми класах, розподілення в які відбувається за віком. З дітьми працюють 17 учителів — і українські, і нідерландські. Усі україномовні вчителі — переселенці.

Навчальна програма складається з трьох частин:

1️⃣

Нідерландська

Ця частина програми передбачає вивчення нідерландської мови й культури — 2 пари (4 стандартні уроки) на тиждень.

Як діти розуміють викладачів, які розмовляють нідерландською? Педагоги досвідчені і знають, як працювати навіть із тими підлітками, які ні слова не знають ані англійською, ані нідерландською. Наприклад, щоб вивчити слово «стіл», наліпку з написом нідерландською вчителька клеїть саме на стіл і промовляє назву предмета. Учні записують у зошити нове слово. Дещо викладачі пояснюють англійською, а дещо навіть жестами. Учні, які краще знають англійську, пояснюють незрозумілі моменти однокласникам.

Навчальні матеріали — переважно у формі роздруківок.

2️⃣

Англійська

У цій частині ми вивчаємо англійську мову — 3 пари на тиждень. Діти в одному класі мають ду-у-уже різний рівень підготовки, тож намагаюся побудувати пару таким чином, щоб кожен просунувся вперед. Мій улюблений підхід — вивчати з дітьми мову через історії. Замість класичної домашки можу надіслати лінк на інтерактивні вправи.

3️⃣

Українська

Учителі мають право самостійно обирати, що саме викладати в українському блоці — це мова і література, історія України, основи здоров’я. На тиждень проводиться 3 пари українських дисциплін.

Окремо в обов’язкову навчальну програму входять:

  • математика;
  • менторські години;
  • заняття з креативності;
  • спорт;
  • заняття із самовираження.

У Нідерландах усі діти до 18 років обов’язково мають відвідувати школу, тут недостатньо сказати «Я займаюсь дистанційно». Тому для українців, які навчаються дистанційно, виділили окремі приміщення. За порядком у класах слідкує ментор.

Заняття ми проводимо з понеділка по п’ятницю. Перший урок починається о 8:45, останній закінчується в 15:55. Замість уроків тут пари (одна пара — два уроки). На день у дітей 3–4 пари.

Особисто мене вразило те, що більшість дітей з України спілкуються російською мовою, і багато хто погано розуміє українську. Хоча коли я запитувала, в яких вони навчалися школах, відповідали, що в україномовних. Чимало дітей приїхали з Харківської, Донецької, Луганської, Київської, Сумської, Чернігівської областей.

За яким принципом формують класи?

Дітей групуємо в класи за віком. Наприклад, 25 дітей віку 12–13 років — один клас, 25 дітей віку 14–15 років — інший клас і так далі.

А що з оцінками?

У школі для українських дітей ми створили правило: за ці три місяці, на які розраховане навчання, оцінок не ставимо. Натомість прокачуємо скіли самостійності й відповідальності.

Діти харчуються безкоштовно?

Ні, у школах Нідерландів така опція недоступна. Кожна дитина приносить із собою на обід ланчбокс.

Навіщо дітям уроки креативності в Нідерландах?

Уроки креативності проходять двічі на тиждень — загалом це 2 пари по 1,5 години. У моєму класі кожна дитина має «креативний щоденник» — Cosmic Smash Book. У цьому зошиті ми поєднуємо щоденникові техніки та арттехніки. Прописування думок, вираження себе через колір, дотик, малюнок, аплікації — усе це сприяє психологічному розвантаженню дитини, подоланню стресу, кращому розумінню себе, розбурхуванню фантазії й креативної жилки, розкриває таланти та допомагає самовираженню. А ще навчає не боятися помилок — недарма ж сторінки в щоденнику можна м’яти, виривати, ставити плями. Ми неідеальні!

До слова, підлітки не просто ведуть щоденник і там творять — кожна така книжечка має свій таємний намір. Намір для себе встановлює кожен володар «креативного щоденника». У кожному щоденнику є «сторінка заземлення». Сторінки треба торкнутись, за бажанням провести дихальну практику, написати, що заспокоює. Можна додати туди свій улюблений запах. Діти із задоволенням залучаються в процес, навіть ті, хто спершу казав: «У мене немає натхнення».

Одна з моїх улюблених технік для щоденника — нанести довільні мазки або плямки фарби, накласти на них чистий аркуш паперу й розповісти, про що цей малюнок, яку історію ти там бачиш.

Який зараз моральний стан учнів?

Коли діти у школі, я не помічаю надто сильної пригніченості. І це мене тішить. Діти є діти! Та вони, як і ми з вами, постійно в новинах, чекають добрих звісток і сильно засмучуються, коли новини недобрі. Між собою вони добре комунікують, з’являються групки однодумців. Можливо, це стане початком дружби на роки, хто знає.

Які зарплати отримують українські вчителі в Нідерландах?

Вчителі укладають зі школою тимчасові контракти. Оплата для українських учителів визначається згідно з державним класифікатором. Є окремі посади вчителя та інструктора. Щоб отримувати вчительську заробітну плату, українським вчителям треба підтвердити свій диплом у Нідерландах. Ця процедура потребує часу. А доти ми отримуватимемо заробітну плату інструктора. Оплата праці залежить від навантаження.

Чим надихає українців нідерландська школа Ithaka

Від самого початку мені дуже сподобалась ідея школи Ithaka про свободу та відповідальність і учнів, і викладачів, сфокусованість на розвитку дитини у взаємозв’язку з іншими та навколишнім середовищем, взаємодію педагогів, учнів та батьків.

Нідерландські школи мають широку академічну свободу не лише на папері. Вчителі самостійно формують програму на ці три наступні місяці, і місцевий департамент освіти в цей процес не втручається.

А ще мені дуже імпонує наша нідерландсько-українська команда, готовність працювати і підтримувати одне одного. Ми створюємо школу крок за кроком. Енергія нашої лідерки Пак Грас заражає та надихає.

Навіть дорога до школи тішить! Я живу в іншій провінції і добираюсь близько півтори години в одну сторону. Рух, активність, пересадки, метушня допомагають перемикатися, налаштовуватися на взаємодію, на спільне творення.

Поділитися цією статтею