Як навчатися ефективно: зіркова викладачка Естер Войчицькі проведе вебінар для українських учителів

Навчання «рівний-рівному» вже не перший рік доводить свою ефективність у бізнес-середовищі. Понад те — його давно використовують у найкращих вишах світу. Що це за метод і як ефективно використовувати його у класі? Або застосовувати для особистого зростання? Естер Войчицькі, відома американська викладачка та авторка книги «Як виховати надуспішних людей. Прості уроки — феноменальний результат», ділиться своїми порадами. Більше про навчання «рівний-рівному» зіркова спікерка розповість українським учителям на безкоштовному вебінарі.

Що таке навчання «рівний-рівному»?

Навчання «рівний-рівному» або peer-to-peer learning — це метод, коли колеги навчають одне одного певних навичок. Його можна застосовувати групою, коли один колега проводить тренінг для решти. Або ж обмінюватися досвідом віч-на-віч.

Метод вже давно використовують у бізнес-середовищі. Але Естер Войчицькі наполягає: в освіті його можна застосовувати не менш ефективно.

Навчання «рівний-рівному» серед учителів: які переваги?

Одна з ключових переваг цього методу — відмова від залучення сторонніх експертів, а отримання знань безпосередньо від людей, що знайомі із середовищем. Наприклад, у когось із колег є досвід вирішення непростих ситуацій із батьками. А в когось ефективніше виходить зорганізовувати учнів на позакласні заняття. У когось більш вдалий досвід дистанційки. У цьому випадку, коли вихідні дані однакові (наприклад, технічні засоби для дистанційки), навчання «рівний-рівному» буде суперефективним.

Серед інших переваг такого навчання виділяють:

  • досвід практиків: люди з відповідним досвідом ефективніше навчають інших;
  • побудова спільноти: коли колеги діляться досвідом, вони встановлюють міцніший зв’язок і краще пізнають одне одного. Так вибудовується довіра в колективі;
  • комфорт: залученого ззовні експерта сприйматимуть гірше, ніж колегу.

Інструкція з використання методу в професійному зростанні

Насправді варіантів для такого навчання є безліч. Можна придумати свій. Якщо він виконує головну мету — передання практичного досвіду від колеги, то він релевантний. Нижче наводимо три кроки, які допоможуть зробити його ефективним у будь-якій формі.

Крок № 1: Позбудьтеся стереотипів

Багатьом ще й досі соромно запитати поради в колеги. Вони вважають, що це прояв слабкості. Час позбутися цього стереотипу! Станьте першим, хто запитає поради. Проявіть ініціативу. Виграють не лише колеги, а й насамперед ви.

Крок № 2: Спробуйте менторство для новачків

Коли до вас приходить новий співробітник — станьте на певний час його ментором. Допоможіть розібратися у структурі роботи і порадьте, як уникнути неприємностей завдяки власному досвіду. І будьте певні: вашому підопічному теж буде чим поділитися з попереднього місця роботи.

Крок № 3: Шукайте вдалу для себе форму навчання

Є таке поняття, як Lunch n’ Learn (навчання під час обіду). Коли всі беруть їжу, а колега ділиться корисним досвідом. Це поєднання смачного з корисним. Зараз це можна практикувати онлайн. Або можна створити навчальну систему: цілу серію тренінгів від колег по 15–20 хвилин протягом дня. Такий собі навчальний день. Із перервами теж цілком окей працює онлайн. Загалом експериментуйте і шукайте вдалий для себе формат.

Навчання «рівний-рівному» у класі: шлях до ефективної освіти учнів

У чому ж переваги цього методу для учнів? Таке навчання вже давно використовують у закордонних університетах. Дослідження свідчать: учні краще відвідують заняття, підвищується загальне розуміння предмета та залученість дітей у процес навчання. Зокрема, у дитини відбувається особистісне зростання, адже щоб стати «вчителем», треба докласти багато зусиль. Це і лідерство, і навички публічних виступів та самоорганізації. І вже давно відомий факт: переказати щось іншим — це найкращий спосіб запам’ятовування.

Як використати «рівний-рівному» у класі: ефективний спосіб

Обмежень для вашої фантазії немає. Суть, як у дорослого навчання, тут одна: знання учні отримують від однокласників або дітей із паралельних класів чи шкіл. Тоді це буде діяти ефективно.

Але Естер пропонує зробити цей процес ще інтерактивнішим. Тут на допомогу нам приходить платформа для навчання Tract.app.

Ця платформа є англомовною, але зручною у користуванні. Тут діти можуть ділитися, навчатися і створювати власний контент. На ній вже зібрані сотні уроків для середньої та старшої школи від учнів з усього світу. Вони покривають найрізноманітніші навички: відеоігри, музика, фотографія та сотні інших. Достатньо зареєструватися, і учні можуть як споживати, так і створювати власний контент для однолітків. Просто і доступно про платформу викладено в цьому відео.

4 поради, як використовувати платформу дієво

  • Об’єднайте дітей у пари. Так завжди легше і цікавіше вивчати щось нове.
  • Використовуйте систему винагородження. Магазин монет доступний для всіх користувачів. Елемент гейміфікації завжди безпрограшний варіант у роботі з дітьми.
  • Дозвольте учням не лише споживати, а й створювати контент. Це розвине лідерство та особисту відповідальність.
  • Залучайте інші класи, якщо ви хочете покращити соціальні зв’язки учнів. Хороший варіант — залучати класи з-за кордону.

А вже 5 травня ексклюзивно для українських освітян Естер Войчицькі проведе безкоштовний вебінар, де розповість:

  • Як правильно працювати з дитячою незалежністю?
  • Що таке відповідальне батьківство?
  • І як не опускати руки у вихованні навіть за складних обставин?

Також Естер більше розповість про унікальну платформу для навчання Track та як отримати безкоштовний доступ до платформи українським педагогам.

❗ Усі учасники зможуть отримати сертифікат.

ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ

Поділитися цією статтею