Як навчатимуть дітей українських біженців у Польщі? 10 запитань і відповідей

Зображення: ua.depositphotos.com

Від початку війни в Україні до Польщі прибули майже 2 мільйони вимушених переселенців. Які освітні можливості для українських дітей пропонує країна? Який алгоритм зарахування учнів до польських шкіл і дитячих садків та чи буде це безкоштовно? Разом з експерткою Оксаною Колесник склали детальну покрокову інструкцію з освітніх питань, яка стане в пригоді сім’ям з дітьми.

Оксана Колесник

1

Як Польща допомагатиме переселенцям з України?

12 березня президент Польщі Анджей Дуда підписав закон про допомогу громадянам України, які прибули до Польщі через збройну агресію Росії. Українські громадяни зможуть на законних підставах:

 • перебувати в Польщі протягом 18 місяців;
 • працювати в країні. А це, у свою чергу, відкриє доступ до соціальної допомоги чи субсидій, які знизять плату за перебування дитини в яслах, дитячому клубі або з денним доглядом;
 • скористатись одноразовою грошовою допомогою на утримання — 300 злотих на особу. За ці кошти можна придбати харчі, одяг, взуття, засоби особистої гігієни й оплатити житло, але ця сума надто маленька;
 • отримувати медичну допомогу в Польщі на рівних умовах із громадянами країни;
 • оформлювати дітей до польських шкіл і дитячих садків. Шкільна освіта й відвідування дитячих садків — безкоштовні.

2

Які виплати передбачені на дітей?

Експертка Оксана Колесник зазначає, що на кожну дитину в сім’ї вимушених українських переселенців до 18 років буде нараховуватись щомісячна допомога в розмірі 500 злотих (близько 3500 гривень). Окрему виплату батьки отримають на підготовку дитини до школи — 300 злотих один раз на рік у проміжку з вересня до 30 листопада. Цими грошима можна розплатитися за канцелярію, дитячий одяг, шкільне обладнання.

3

Доступ до навчання — після реєстрації в PESEL. Як отримати?

Вже зараз я бачу величезні черги українців біля центрів обслуговування мешканців урядів міст. Люди хочуть якнайшвидше отримати доступ до державних послуг Польщі. Для цього кожному громадянину України треба отримати ідентифікаційний номер — PESEL. Він прирівнюється до українського ідентифікаційного коду. Одночасно з отриманням цього номера українці зможуть і зареєструватись.

Після отримання PESEL українці зможуть:

 • віддати свою дитину до місцевої школи (хоча досвід українців показує, що влаштування до школи відбувається і без наявності цього номера);
 • легально працевлаштуватися в Польщі;
 • звертатися за медичними послугами, вакцинуватися;
 • відкрити рахунок у польському банку.

Як отримати PESEL?

Українці, які прибули до Польщі з України після 24 лютого 2022 року, для отримання номера PESEL мають особисто звернутися до місцевого Центру обслуговування мешканців уряду міста. Попередній запис не потрібен. Вам потрібно мати паспорт чи інший документ, на підставі якого ви перетнули кордон. Далі заповнюєте заявку. Номер вам видадуть одразу, у день подання. Комісію платити не потрібно.

Паралельно з процедурою отримання номера «песель» ви пройдете реєстрацію, де вас сфотографують та візьмуть відбитки пальців. Після процедури ви вважатиметеся легалізованою особою. Важливий нюанс: навіть легалізувавшись, за законами Польщі ви не зможете покинути країну більш ніж на 30 днів. Тобто навіть якщо ви протягом наступних 1,5 року захочете виїхати в Україну, треба повернутися до Польщі в термін до 30 діб.

4

Чи дозволить статус біженця навчатися дітям українців безкоштовно?

Легалізація, про яку ми говорили вище, не дорівнює отриманню статусу біженця.

Оформлення біженства — зовсім інша процедура, під час якої людей протягом півроку адаптуватимуть до проживання в Польщі. Вони житимуть у приміщеннях, спеціально виділених державою, вчитимуть мову, а доступу до ринку праці в них ці 6 місяців не буде, як і до освітніх закладів для їхніх дітей. Можливі винятки, звісно, треба цікавитися деталями в конкретних польських містах.

Та особисто я ще не зустрічала жодної людини з України, яка хотіла б оформити статус біженця. Люди хочуть працювати, віддавати дітей до шкіл. Говорила з цього приводу з українцями, і ось що кажуть самі люди: «Подаватися на біженця — це «приписати» себе до якогось умовного табору. І коли я з нього вийду — невідомо. А ви ж знаєте, як у генетичній пам’яті українців відгукується слово «табір».

5

Як зареєструвати дитину в польській школі? 3 кроки

❗ Класичний досвід влаштування до польської школи описаний нижче. Але вже зараз багато українських сімей змогли віддати дітей на навчання, маючи на руках лише паспорт і заяву від одного з батьків. Зошитами та підручниками учнів — переселенців з України забезпечують безкоштовно, як і харчують, але не в усіх регіонах країни.

1️⃣

Отримати «довірений профіль» Profil zaufany

Після легалізації кожен українець отримає Profil zaufany — «довірений профіль». Це аналог української «Дії». За допомогою «довіреного профіля» ви зможете підтвердити свою особу онлайн під час вирішення більшості питань, які вимагають контакту з державними установами та їхніми веб-сайтами — це стосується і шкіл, і дитсадків. Profil zaufany можна отримати через банк, коли людина піде відкривати рахунок. Або ж у Центрі обслуговування мешканців уряду міста.

Волонтери готові надати інформаційну підтримку українцям, якщо ті матимуть складнощі з реєстрацією Profil zaufany.

2️⃣

Зберіть документи для подання в школу:

 • PESEL.
 • Паспорт (якщо є); свідоцтво про народження дитини. Воно має бути перекладене польською мовою присяжним перекладачем через https://tlumacz-in.pl/ua/ Разом із перекладом він ставить печатку, що підтвердить легітимність документа. Із пошуком присяжного перекладача вам можуть допомогти волонтери. Крім того, ви самі можете ввести в пошуку «Tłumacz przysięgły» та знайти на картах Google, де розташований офіс найближчого — із цим проблем не виникне. Вони є в кожному районі кожного міста. Вартість довідки — 400–700 гривень.
 • Договір проживання. Або якщо люди живуть у певному місці безкоштовно — теж мають надати довідку «Умова оказіональна», у якій буде вказано адресу, де тимчасово проживає родина. Якщо проживаєте в певному осередку — там теж є власник, до якого ви звертаєтесь із проханням надати довідку про те, що ви зупинились тут тимчасово.
 • Дані про успішність дитини. Звісно, у вас може не бути на руках документа з оцінками, але ви можете зв’язатись з учителем онлайн та попросити написати коротеньку характеристику для дитини. Її також треба буде перекласти польською мовою.

3️⃣

Звернення до найближчої школи — особисто чи онлайн

Можна відкрити онлайн-мапу міста та знайти кілька шкіл чи дитсадків, що розташовані поруч із вашим місцем проживання. Секретаріат школи прийме у вас документи та відповість на всі запитання.

З юридичної позиції я віддаю перевагу варіанту онлайн-подання документів на навчання дитини в школі Польщі. Потрібно відкрити сайт школи, зайти в розділ «Контакти» та написати офіційного листа із запитом на їхню електронну адресу, прикріпивши фотографії всіх документів. Звернення може звучати так: «Я, …, батько/мати …, яка навчалась в Україні у … класі, у зв’язку з воєнними діями в Україні, проживаємо в Польщі. Просимо розглянути прийняття моєї дитини до вашої школи». Чекайте на відповідь. Звернення на мейл дає гарантію, що вам не відмовлять пустослівно — мовляв, немає місць. У Польщі із цим дуже строго, адже якщо школа надасть неправдиву інформацію і це задокументовано в листуванні — у закладу будуть проблеми.

Обнадійливий нюанс: наразі польський уряд змінив допустиму кількість учнів у дитячих садках і школах. У кожному класі тепер дозволено набирати на 4 дитини більше, як і в дитсадочках.

6

Як відбуватиметься адаптація дитини в польській школі?

За польськими законами, якщо ваша дитина навчалась у 5-му класі, її мають прийняти до 5-го класу. Мої діти півтора року тому переїхали до Польщі, і вони досі щотижня відвідують три додаткові уроки польської мови — цим займається окремий педагог. Знаю, що вже зараз у школах Польщі працюють над тим, щоб згрупувати якомога більше вчителів, які вчитимуть вимушених переселенців польської.

У кожній школі працюватимуть адаптивні вчителі. Ними можуть бути навіть студенти, які знають і польську, і українську. Вони приходитимуть до дітей і допомагатимуть перекладати матеріали, готуватися до наступних уроків.

З мого досвіду, дошкільнята та учні початкової школи дуже швидко адаптуються в Польщі, хапають все на льоту і «вливаються» в колектив швидко. Українська і польська мови — схожі.

Від «Освіторії»:

У польських школах найближчим часом з’являться також класи з викладачами, які навчатимуть дітей українською мовою. Це стане можливим завдяки включенню в роботу українських вчителів, які так само виїхали з країни через війну, але хочуть і далі працювати за фахом зі своїми земляками-переселенцями.

7

Чи зможуть у польських школах навчатися діти з інвалідністю?

Польські школи — інклюзивні, тож радо прийматимуть до класів і дітей з інвалідністю. Проблем з оформленням не виникне.

8

Яка процедура влаштування українських дітей у дитячий садок?

Ідентична процедурі влаштування до школи. Але є нюанс, який маєте одразу зауважити: у державних садочках у рази менше місць, аніж у школах. Тому в Польщі дуже багато приватних дитячих садочків, де оплата за місяць — 8–10 тисяч гривень.

Польські садки відрізняються від українських — там немає окремої кімнати для сну. Коли приходить час для денного сну, вихователі розгортають матрасики, а потім складають назад.

9

Харчування у школах і дитячих садках Польщі — безкоштовне?

Ні, за це батьки доплачують окремо в державних школах і садочках. Харчування відбувається за кейтеринговою системою — кур’єри привозять теплу їжу на потрібну кількість осіб. Обід у середньому коштує 10–15 злотих.

10

Що чекає на учнів випускних класів з України в Польщі?

У польській системі освіти з 1-го по 8-й клас — базова школа. Після цього дитина може або йти в технікум, або продовжити навчання в ліцеї протягом чотирьох наступних років. Отже, український учень випускного класу в польській школі може бути зарахований до передостаннього, третього класу в ліцеї. Тут згадуємо польське правило шкіл: не забирати в дитини рік. Але точну інформацію вам повідомлять у місцевій школі. Віримо в краще — і до перемоги!

Поділитися цією статтею