Як самостійно вивчити іноземну мову

Існує стереотип, що вивчати іноземну — складно, марудно і можливо тільки під наглядом суворого вчителя. Ми вирішили розвінчати цей міф і пошукали лайфхаки, як навчатись ефективно, цікаво, а головне — самостійно. Поради дають викладач англійської Василиса Затурець і викладач англійської та італійської мов Вікторія Смирнова.

Поставте мету

Щоб не чекати чергового понеділка чи нового року для початку навчання, чітко визначте, для чого вам потрібна іноземна мова.

Наприклад, ви хочете читати спеціалізовану літературу, яка сприятиме вашому кар’єрному розвитку. Чи вирушити в подорож та вільно розмовляти з іноземцями. Або поїхати навчатись за кордон. Мета — це важлива частина шляху. Коли визначитесь, для чого потрібно вивчати мову, то зможете відсіяти все зайве і зробити навчання ефективнішим.

Продумайте наступні кроки: скільки часу ви зможете виділяти на навчання, якого рівня бажаєте досягти.

Встановлюйте дедлайни, навіть якщо у ваших планах немає чіткої дати, коли потрібно застосувати набуті знання. Але будьте реалістом та не переоцінюйте власні сили.

Вчіть щось щодня

Найголовніша порада — займайтесь щодня. Навіть 30 хвилин щоденної практики дадуть значний результат. Тому поставтесь до вивчення іноземної відповідально.

Для засвоєння лексики найкраще підійдуть різні додатки. Наприклад, Lingualeo, Duolingo, Busuu. Там можна прослухати слова, щоб знати правильну вимову. Краще встановити один додаток, щоб не відволікатись. Також є багато безкоштовних онлайн-курсів (наприклад, на EdX) та відеоуроків.

Для вивчення граматики можна підібрати підручники та робочі зошити, за якими викладають у школах чи університетах. Щоб визначити свій рівень, ви можете пройти будь-який тест онлайн.

А тим, хто вирішив вивчати мову з нуля, радимо підбирати підручники для дітей. Там є багато картинок. Якщо вам потрібна іноземна для роботи, знайдіть спеціалізовані підручники. Є видання для юристів, медиків, економістів, менеджерів.

Читайте книжки і дивіться кіно

Спершу обирайте прості дитячі видання. Англійською мовою підійде «The Adventure of Tom Sawyer», французькою — «Le Petit Nicolas», іспанською — «Aventura Joven». Спочатку доведеться перекладати багато слів, але з практикою ви почнете помічати, як їх кількість зменшиться. Якщо складно читати прозу, почніть із коміксів або дитячих віршиків. Головне, підбирайте адаптовану літературу. Читання допоможе засвоїти побудову речень та збільшить словниковий запас.

Дивіться фільми, мультфільми та серіали іноземною мовою. Обирайте із легкою лексикою, де актори не мають специфічного акценту. Наприклад, англійською легко сприймається мультсеріал «The Penguins of Madagascar», серіал «Friends». Також можна переглядати різні телепередачі чи інтерв’ю з улюбленими акторами та виконавцями. Наприклад, Ellentube, де зірки грають у різні веселі ігри. Спочатку краще дивитись із субтитрами — не всі слова легко сприймати на слух. Перегляд фільмів чи телепередач допоможе засвоїти вимову та запам’ятати найбільш популярні фрази.

Користуйтесь списками типу «100 найбільш вживаних прикметників». Якщо у вас є принаймні елементарний рівень, то ви виявите, що багато з цих слів вже знаєте. Але не просто намагайтесь їх запам’ятати — складайте з ними речення, навіть якщо вони будуть виходити дуже простими.

Говоріть

Буває, що людина ідеально знає граматику, але не може заговорити іноземною мовою. Перш ніж сказати якусь фразу, вона кілька разів обдумує правильність її формулювання і врешті вирішує взагалі промовчати. Але погляньте на ситуацію з протилежного боку. Коли з нами українською спілкуються іноземці і не говорять все граматично правильно та без акценту, ми все одно їх розуміємо.

Не потрібно чекати, коли ви добре опануєте всю граматику чи вивчите певну кількість слів. Починайте говорити на будь-якому рівні. Нехай це буде за допомогою елементарних фраз, наче в маленьких дітей, але така практика надзвичайно важлива.

Можна знайти безкоштовний розмовний клуб, або навіть створити власний разом із друзями. Придумуйте різні челенджі: прикидайтесь іноземцями в рідному місті та запитуйте дорогу в перехожих, спілкуйтесь між собою протягом кількох годин лише іноземною.

Щоб говорити іншою мовою, потрібно пройти той етап, коли страшно чи ніяково щось сказати, бо не хочеш здатись нерозумним. Але ніхто не глузує з дітей, які тільки вчаться розмовляти. І самі діти не починають говорити складними реченнями з високоінтелектуальною лексикою.

Спілкуйтесь з іноземцями, яких зустрічаєте. Можливо, не вийде одразу вразити їх своїм внутрішнім світом та почуттям гумору, але те, що ви намагаєтеся говорити чужою мовою — вже перемога.

Лайфхаки для вивчення мов

  • Змініть мову на мобільному телефоні на ту, яку вивчаєте. Так зможете додати ще кілька слів до свого запасу.
  • Співайте пісні іноземною. Шукайте до них переклад.
  • Робіть записи іншою мовою. Складайте список продуктів чи нотуйте робочі питання.
  • Грайте з друзями в ігри іноземною. Наприклад, у «Крокодил» чи «Аліас».
  • Обдумуйте свої справи чи те, що відбулося за день, іншою мовою.
  • Вчіть кумедні скоромовки чи прислів’я іноземною. Наприклад, український фразеологізм «дощ ллє як з відра» англійською звучить як «іде дощ, наче коти і собаки з неба падають».
  • Готуйте за відеорецептами з іншомовних каналів.
  • Читайте блоги іноземними мовами та заведіть власний.

Поділитися цією статтею