Як розвинути в дітей креативність і любов до мистецтва

Зображення: www.facebook.com/pg/namu.museum/

Національний художній музей України пропонує квести, творчі майстерні та інтерактивні освітні програми для дітей

Як давно ви з дітьми ходили до Національного художнього музею? Чи знаєте, що музей має власні освітні програми для дітей і дорослих? «Освіторія» підготувала для вас мистецько-освітній wish-list у музеї з левами.

Оксана Агеєва, завідувачка відділу освітніх програм Національного художнього музею

Музей має освітні програми для всіх вікових груп відвідувачів. Кожна з них враховує специфіку дитячої психології певного віку, тож це можливість витягнути дитину з віртуального світу гаджетів у світ ідей, думок і краси.

Наймолодшим — дошкільнятам пропонуємо цикл із чотирьох занять. Це знайомство з музеєм, різними видами і жанрами образотворчого мистецтва та різними аспектами художньої творчості. На ці заняття набираємо невеличкі групи — 4–10 осіб. Дітей мають супроводжувати батьки, бо малеча дуже засмучується, коли залишається сама у великому новому просторі.

Перед дитячими подіями обов’язково проводимо короткий тренінг з правил поведінки у музеї: у форматі коміксу показуємо дітям, що не можна бігати залами музею, торкатися картин тощо. Дуже часто, коли запитуємо, чому не можна галасувати в музеї, діти кажуть: «щоб не попадали картини» або «щоб музей не розвалився».

Діти молодшого шкільного віку можуть відвідувати інтерактивну програму «Види образотворчого мистецтва». Вона побудована так, щоб не просто прийти послухати лекцію в музеї, а й потримати в руках усі інструменти, якими працюють скульптори, живописці, графіки. Це пензлі, пера металеві та з бамбука. На занятті, присвяченому скульптурі, даємо потримати граніт, мармур, глину, що вже висохла, але має на собі відбитки руки майстра, стеки, молоток, зубила. Пояснюємо принцип відсікання зайвого від каменя для створення скульптур.

Обов’язково розмовляємо з дітьми про їхній мистецький досвід — із чого вони робили скульптуру. Спершу вони губляться, а потім пригадують свої роботи з пластиліну, з піску на пляжі. Такі зустрічі — ближче знайомство з мистецтвом і професією художника. Наприкінці заняття проводимо короткий майстер-клас з малювання вугіллям. Дітям достатньо цього враження, щоб побачити, що навіть чорним кольором на білому можна зобразити будь-що. Мета таких занять — щоб діти побачили, що мистецтво — не лише те, що виставлене в музеї. Мистецтво — можливість висловитися для кожного за допомогою рук, ідей і простих інструментів.

«Візуальна абетка» — інтерактивна програма для молодших школярів, де вони досліджують мову мистецтва — лінію, пляму, колір, світло, тінь, фактуру і принципи композиційної організації — баланс, контраст, пропорції.

Усе це подається дітям доступною для них мовою і розвиває їхню візуальну культуру, адже ми споживаємо світ навколо себе саме за допомогою візуальних образів. На кожному занятті дитина створює невеличку власну роботу: наприклад, для засвоєння теми контрасту діти малювали яскраву пташку — тукана і сіру курочку.

А якось на «Візуальну абетку» прийшла група з дитячого садочка з вихователькою. Ми разом з малечею говорили про лінію: що таке лінія горизонту, що вона може бути пряма або зигзагоподібна. А потім я запропонувала кожному намалювати власну лінію. І я, і вихователька були здивовані, як діти глибоко себе аналізували: хтось казав, що не має своєї лінії, а має лише точку, хтось малював пунктирну лінію, хтось ледь видиму. Потім ми говорили про емоції цих ліній — яка з них сумує, яка хвилюється. Зрештою, це було заняття не про лінію, а про самих дітей.

Найближче заняття «Візуальної абетки» відбудеться 4 травня і буде присвячене пропорціям. Діти з’ясують властивості закону пропорцій на прикладі художніх творів, а також дослідять пропорції людського тіла. Скульптурні паперові композиції, створені власноруч, стануть полем для подальших творчих експериментів.

Вартість заняття: 80 грн.

Для підлітків 10–14 років маємо курс «Яскраві story-сторінки» — тут діти працюють у техніці колаж. Ми пропонуємо підліткам теми, що дають змогу осмислити власне життя і світ навколо, передати свої роздуми і почуття через вирізання і компонування образів. Діти дуже люблять вирізати зі старих глянцевих журналів. Ми пропонуємо, але не наполягаємо, використовувати також образи з репродукцій робіт з музею.

«Сам собі автор» — програма з розвитку творчих компетенцій підлітків. Вона має теоретичну і практичну частину і дає змогу дітям переконатися, що вони можуть бути генераторами ідей, контенту, творів. Даємо дітям інструменти, що доводять: «ти можеш» — використовуємо метод дизайн-мислення. Наприклад, завдання: є фрагменти графічного малюнка, треба домислити і домалювати елементи ілюстрацій і разом створити із цих образів історію.

У музей можна і треба приходити родиною. Для цього проводимо сімейні квести «Патяки-маляки». Ідея проста: є тема, команда — сім’я отримує аркуші з інструкціями і завданнями, відшуковує ключі та крок за кроком знайомиться з роботами в музеї.

Теми щоразу різні, тож можна приходити багато разів поспіль. Дітям і дорослим дуже подобається цей формат, адже саме слово «квест» включає ігровий компонент і спрацьовує позитивний стереотип, що це щось веселе, динамічне. Формат квесту знімає бар’єр — тексти і завдання написані в дружній формі: «знайди», «поміркуй», «запиши». У сімейних квестах є звертання на «ви» — це завдання для всієї команди, а є на «ти» — це дитина може зробити самостійно. Завдяки квесту батьки можуть тісніше поспілкуватися з дітьми. Завдання не потребують спеціальних знань у галузі мистецтва, тут більше йдеться про увагу, спостережливість, візуальний аналіз.

Вартість квесту: дорослий+дитина — 70 грн, двоє дорослих+дитина — 90 грн.

У форматі квесту можна відсвяткувати дитячий день народження в музеї. Залежно від віку і вподобань дитини тему і сценарій адаптують. Гості та іменинник разом виконують завдання і шукають головний трофей — що стане сюрпризом для іменинника: це фотоколаж, коли портрет дитини розміщено в живописній роботі з експозиції музею. 

Вартість програми: 560—1180 грн.

Вчителі можуть прийти в музей і провести свій урок в одному із залів, щоб збагатити тему заняття візуальними образами. Для цього достатньо зателефонувати в музей і попередити про бажаний день і час візиту. Дуже часто такі уроки проводять вчителі шкіл з іноземною мовою викладання — в їхніх програмах навчання дуже інтегроване з візитами до різних музеїв. Зараз вчителі українських шкіл не зобов’язані приводити дітей на екскурсії в музеї за планом уроків. Але урок історії чи літератури певного періоду значно цікавіше провести в музеї, ніж у класі.

Христина Петрівська, кураторка творчих майстерень

Діти працюють дуже творчо. Головне на етапі формування творчості — у віці переходу від дитини до підлітка — не зламати і не нав’язувати свою думку — як правильно, а як ні. Потрібно відкидати академічні роботи, де викладені канони, а пропонувати дітям щось оригінальне, вільне. Щоб не відбити бажання до творчості, у кожному дитячому малюнку потрібно знайти щось хороше — чим ця робота особлива, як відрізняється від інших: у когось цікава кольорова гама, хтось гарно веде лінію — усе це треба відзначити і звернути увагу дитини.

На наших художніх майстернях ніколи не даю академічні ази художньої творчості — ми не художня школа. Наша мета — познайомити дітей з різними техніками, щоб для них слова «фреска», «графіка» не були порожніми термінами.

Ми дивимося роботи, говоримо про історичний контекст, діти вибудовують собі в голові середовище певної доби і потім створюють свою роботу в цій техніці. Найбільше вони люблять експериментувати, робити щось, чого не пробували раніше. Наприклад, малювати балончиками, робити колажі. Або коли ми додаємо до фарби в посудинах пінну речовину, тоді надуваємо рідину через трубочку і робимо відбитки цих бульбашок — виходять дивовижні фактури.

Часом робимо щось дуже просте: як-от складаємо листівку, всередину ставимо нитку з густою фарбою, витягаємо нитку — виходить цікава абстрактна кольорова пляма. Після цього обов’язково асоціюємо ці плями — даю дітям змогу домислити абстракцію, висловити свої ідеї, що вони бачать у цих формах.

Вартість занять: молодша група—130 грн, середня група—120 грн, студенти та дорослі—160 грн.

Поділитися цією статтею