Як і коли починати говорити з дітьми про дорослішання і зміни в тілі? Як батькам і вчителям підготуватися до важливої довірливої розмови і чому не можна перекладати цю місію винятково на книжки? «Освіторія» записала поради психолога для батьків та педагогів. Як «нормалізувати» тему менструації і не табуювати розмови про це, розповідає сімейний психолог Катерина Глушенко.
90% дівчат і 70% хлопців хотіли б мати більше інформації про менструальну гігієну — такими є результати опитування підлітків та молоді, проведеного UNICEF в Україні. 40% молоді хочуть, щоб ці теми пояснювали вчителі у школі. Щоб подолати стереотипне мислення щодо тем статевого виховання, UNICEF закликає школи провести Найвідкритіший урок.
Для цього фахівці і психологи розробили план уроку — проведіть його у 6–11-му класі до 26 жовтня, після уроку зробіть селфі з учнями, і можливо саме у вашу школу приїде співачка Michelle Andrade. Саме вона знялася у відео для М-каналу — про менструацію без цензури. Більше про умови конкурсу — за посиланням.
Коли варто починати говорити про менструацію з дітьми?
Середній вік початку менструації у дівчат — 11–15 років. Вікові межі можуть варіюватися індивідуально, але важливо дати інформацію дитині заздалегідь. Тож найкраще почати обговорювати це питання вдома і в школі, коли дитині 9–10 років. Однак зважайте на емоційну зрілість дитини, щоб не вчинити «насилля інформацією». Важливо, щоб ваша розмова на цю тему була проактивною — запобігти можливим проблемам, надати інформацію заздалегідь, а не реактивною — коли вже щось неприємне сталося, і ви намагаєтеся пояснити все в цей момент.
Можливо, ви зі здивуванням виявите, що дитина 9–10 років вже багато знає про менструацію з різних джерел. Тому вчителям і батькам треба «нормалізувати» тему і розставити такі акценти:
- Менструація — це нормально. Якщо діти в класі запитують вчительку, чи вона теж має менструацію, важливо сприйняти питання спокійно: хіба я не жінка? Хіба я не людська істота?
- Менструація — це ознака здоров’я, так організм жінки готується до того, що одного дня вона стане мамою.
- Покажіть, що ви готові відповідати на будь-які питання, навіть незручні. Якщо відчуваєте, що якесь питання бентежить вас, скажіть про це дітям: я ніяковію від цього питання, але подумаю, як краще на нього відповісти, і дам тобі відповідь. Важливо визначити день і час, коли ви повернетеся до цього, і дотриматися обіцянки. Часто підлітки випробовують вчителя такими відвертими питаннями, тому слід бути готовими до цього.
- Дати дітям зрозуміти, що вони можуть будь-коли звернутися до вас по допомогу. Вчителям радимо мати в класі аптечку із засобами гігієни для дівчат. Вдома дівчатка мають знати, де лежать засоби гігієни. Важливо, щоб дорослі не робили з цієї теми чогось таємничого, а відкрито і вільно говорили в родині про те, що в нас закінчилися запаси прокладок чи тампонів, і їх треба купити.
Чому розмова краща за книгу?
Якщо просто даємо почитати книжку про жіноче здоров’я і менструацію, то перекладаємо із себе відповідальність — ми ніби відмахуємося від цієї теми і дитячих запитань. Якщо нам цінні стосунки з дитиною, то потрібно про це розмовляти. Батьки і вчителі навряд чи можуть конкурувати з ютубом та інтернетом в обсязі інформації, але це й непотрібно. До дорослих діти прийдуть не за фактами, бо вони вже давно все загуглили. До вас вони прийдуть за емоціями та співпереживанням. Тому батьки і вчителі мають надати дитині емоційну підтримку та впевненість у собі.
Книга може бути додатковим джерелом знань. Якщо радите почитати щось на цю тему, спершу прочитайте цю книжку самі, а потім поцікавтеся, яке враження вона справила на підлітка, чи залишилися питання.
Як обрати зручний момент для незручної теми?
Навряд чи варто чекати на ідеальний момент для розмови про менструацію.
Але є важливі застереження:
- Не проводьте таку бесіду, якщо клас у стані конфлікту — гострого чи латентного. Тема менструації — це про вразливість, тому колектив має бути в стабільному стані, інакше тема може стати ґрунтом для жартів і булінгу.
- Таку розмову має провести вчитель, якому діти довіряють.
- Варто попередити за кілька днів, що плануєте до обговорення в класі тему менструації. Це дасть простір дітям підготуватися емоційно до розмови.
- Запитайте в дітей: чи хочуть вони, щоб цю тему обговорили окремо з дівчатами і хлопцями, а потім провели спільне обговорення всім класом?
- Запропонуйте скриньку для анонімних запитань на цю тему. Скринька має бути в такому місці, щоб це не викликало жартів і підглядань, хто ж туди кидає питання.
Чи потрібно розповідати хлопцям про менструацію?
Звісно що так. Уже в молодшому шкільному віці дітям варто розповідати про зміни, які відбуваються з хлопцями і дівчатами в процесі дорослішання.
Важливо підкреслювати — попри відмінності фізіології, емоційні зміни підліткового віку дуже подібні у хлопців і дівчат: перепади настрою, самопочуття, апетиту і сприйняття. Варто наголосити, що всі ці процеси закладені природою — тобто ми не можемо це змінити, ми можемо підтримати одне одного. Хлопці мають знати про особливості дорослішання дівчат, а дівчата — про особливості дорослішання хлопців, але всі мають пам’ятати, що в дівчат ці процеси починаються трохи раніше. Наголосіть на схожості проявів дорослішання дівчат і хлопців: усі стають вищими, росте волосся на тілі, з’являються прищі, розвиваються статеві органи.
Розповідаючи хлопцям про менструацію, важливо:
- Сказати, що це кров’янисті виділення у дівчат щомісяця.
- Можна наголосити на тому, що природа заклала дуже розумний і важливий механізм: щомісяця організм жінки готується до того, що може настати вагітність.
- Це вдалий момент торкнутися теми сексу: що секс — це не лише про задоволення і дорослість, а в першу чергу — це про вагітність, продовження роду, відповідальність. Важливо говорити про це, не погрожуючи, а попереджаючи.
- Розвивати емпатію: якщо побачив плями на одязі дівчини, це привід запропонувати допомогу. Якщо бачиш, що інші хлопці кепкують з дівчини, круто не приєднатися до цькування, а заступитися.
Чого точно не можна робити, пояснюючи дітям про менструацію:
- давати науково неправдиву інформацію;
- брехати;
- залякувати;
- соромити;
- знецінювати почуття.