10 лайфхаків, що зекономлять час на планування уроків

Як планувати в умовах невизначеності? Чимало освітян у світі зіткнулися із цією проблемою лише через пандемію та карантини. А ось українцям нині доводиться працювати в надважких умовах воєнних часів. Інколи планувати щось — це героїчний вчинок. Дистанційний формат для всіх шкіл чи в кожної по-своєму, як нині? Подовжені канікули? Чи буде світло і тепло? А якщо повний блекаут? «Освіторія» зібрала способи гнучкого та швидкого планування уроків, щоб заощадити час без шкоди для якості.

1. Створюємо персоналізований шаблон

Навряд чи знайдеться у світі хоч із десяток людей, які обрали професію вчителя, бо мріяли писати плани уроків. Це важка частина роботи. Наприклад, у США на саме лише планування уроків педагоги витрачають щотижня 20 годин неоплачуваної понаднормової роботи. Але ж це не лише бюрократичні вимоги. Більшість учителів пам’ятають, як ця «шпора» виручала в класі, коли вони були новачками та, здавалося, все вилітало з голови, бо 30 нетерплячих дітлахів дивилися на них. 

Один зі способів планувати уроки швидше — створити персоналізований шаблон. Ідеться не про те, що прописано в методичках, а про те, що зручно саме для конкретного вчителя. Дотримуючись певного формату, можна не витрачати час на те, які компоненти входять до кожного уроку, і зосередитися на важливому.

Наприклад: вправа-криголам, актуалізація знань, захопливе відео, мінілекція, відпрацювання в групах, вправа-гра, рефлексія. 

2. Не винаходимо колесо

Учителі щороку дають майже однакові теми. Замість того, щоб розробляти цілий урок, доповніть свій тогорічний. Але для цього ваші файли та віртуальні теки мають бути структуровані, щоб легко все знайти. Добре, якщо в назві файлу буде і тема, і дата, а теки поділені, наприклад, за місяцями, а ті вже більш глобально — за півріччями. Якщо ви віддаєте перевагу записам та видрукам, так само розподіліть і зберігайте завжди в певному місці, щоб не витрачати час на пошуки торішнього уроку. Краще витратити його на навчання і бути в курсі того нового, що з’являється в предметі, який ви викладаєте. Залиште 5–10 хвилин уроку на новинки — і матимете репутацію сучасного обізнаного вчителя.

3. Просимо, позичаємо, «крадемо»

Десь хтось геніальний уже створив потрібний вам урок або його частини. Скористайтеся ресурсами, спочатку знайшовши уроки, доступні в інтернеті, перш ніж розробляти свій з нуля. Їх можна також попросити в колег на спеціалізованих форумах, ідеї легко знайти на таких ресурсах, як Teachers Pay Teachers та Pinterest. В Україні також є віртуальні бібліотеки методичних матеріалів: наприклад, платформа ВШО або плани-конспекти уроків від «Освіторії». Готові відео на YouTube, TikTok тощо не лише стануть частиною заняття, а й можуть надихнути на нові ідеї для уроку. 

4. Плануємо не урок до хвилини, а щотижневе просування

Як часто вчителі, згадуючи тиждень, усвідомлюють, що в понеділок диспут на уроці затягнувся, у вівторок довелося компенсувати витрачений час, а в середу занять не було через повітряну тривогу? І що тепер — усе переробляти? Замість того щоб планувати до 10 хвилин кожен день, створюйте плани на тиждень у цілому. Наприклад, ми подивимося ці відео, виконаємо ці вправи та пройдемо ці розділи до п’ятниці. Такий підхід дозволить гнучко й ефективно опрацьовувати матеріал.

5. Делегуємо учням проведення уроків

Чи є кращий спосіб заощадити час, навчити учнів нового, прищепити лідерські навички, ніж дати їм займатися планами, готувати та проводити уроки? Щоб це було здійсненним, дозвольте їм періодично навчати одне одного. Вчителі знають чимало форм залучення учнів. Доповідь учня, опрацювання теми в парах (один навчає, інший сприймає, а наступного разу після перевірчої роботи вчитель нагороджує найкращих «юних педагогів»), група дітей готує урок для всіх, учень на уроці повністю виконує роль учителя. Можна, наприклад, дати завдання, після якого оголосити розв’язання, відповідь та запитати, хто виконав правильно. Решта учнів має поспілкуватися з тими, хто впорався: вони пояснюють, як міркували і чому саме так написали. 

6. Обираємо оптимальний час для планування

Чи справді після уроків у п’ятницю вчителі планують уроки найбільш ефективно, результативно і творчо? Сумнівно. Але часто саме тоді займаються цим, щоб не витрачати на це вихідні. Натомість краще стратегічно підійти до вибору часу, коли є енергія та відчувається творчий запал, а не вести важку битву із собою, яка займає вдвічі більше часу. Час на планування після школи кожного дня (загалом п’ять годин) можна вмістити лише у дві години, якщо ви оберете інший час, коли не виснажені.

7. Шукаємо в занятті «скелет та жир»

Що ви хочете, щоб ваші учні знали та вміли після уроку? Чому це важливо? Чи можуть вони дізнатися цю інформацію в інший спосіб? Як? А набути навичок? Як?

Не шукайте відповіді в методичних посібниках, а дайте собі власну відповідь, пропонують освітяни у виданні Edutopia. Тоді вам легше буде зосередитися на тому, які результати учнів вас задовольнять, а не на тому, щоб викласти весь доступний матеріал на одному уроці. Часто вчителю хочеться поділитися всім, що він знає та вміє, але час обмежує. Тож поділяйте матеріал та завдання на частини. «Кістяк», без якого сенс занять втрачається. А ще «м’язи із суглобами», без якого він не тримається купи, — та конкретика, практичні приклади, які дадуть змогу дітям швидше запам’ятати або набити в цьому руку. І «м’ясо» — те, що можна давати, а можна й ні. Та навіть «жир» — те, що робить матеріал тяжчим для запам’ятовування, обтяжує ваш урок. Приділяйте основний час першим двом групам, третій давайте місце наприкінці уроку, за залишковим принципом. А четвертої намагайтеся позбутися.

Зосереджуємося на меті навчання — на тому, що хочемо, щоб наші учні знали та вміли робити. Якщо критерії успіху оголосити й школярам, вони будуть здатнішими до самооцінки. Це допоможе їм залишатися зосередженими та залученими.

8. Робимо урок універсальним для різних форматів

Якщо доводиться планувати за повної невизначеності, нагадайте собі, що ви витривалі, радять експерти. Ваші учні витривалі. І якщо ви матимете запасні плани, і вам, і дітям буде значно простіше адаптуватися. Учні та їхні батьки в часи шторму сподіватимуться, що ви спрямуєте корабель у гавань. Транслюйте це: ваш план є маяком. 

Будьте готові швидко змінювати формат навчання. Ефективно для більшості вчителів скласти план для себе, а не для звіту. І писати там три варіанти подання матеріалу чи завдань: очно, дистанційно та за відсутності світла. Спочатку може скластися враження, що це зайва праця, але вона робить педагога впевненим, дає змогу не втрачати час, а продовжувати урок, що б не сталося. 

Хотіли показати відео, але немає світла? Заздалегідь видрукуйте хоча б один кадр із нього, що вражає, і завдяки сторітелінгу замість відеоряду запустіть фантазію учнів. Працювали онлайн, але зник інтернет? Стануть у пригоді інтерактивні додатки, які не потребують підключення до інтернету, матеріали Всеукраїнської школи онлайн. Для вчителів початкової школи справжнім асистентом уроків стане додаток «Вивчаю — не чекаю»: він працює без інтернету, а ігрові завдання застосунку закохають дітей у математику.

Упорядкуйте ваш онлайн-контент. Перегляньте ті онлайн-платформи та інші цифрові інструменти, якими ви користувалися, але які не спрацювали. Складіть список хоча б трьох найкращих інструментів, якими ви користуєтеся в класі.

Створюйте процедури, узгоджені в усіх просторах. Незалежно від того, чи це онлайн, чи віч-на-віч, створіть послідовну рутину для учнів. Можливо, дві-три. Мінімізуйте зміни, наскільки це можливо — хоча зазвичай діти люблять усе новеньке, у складні часи їм потрібна послідовність і передбачуваність. Якщо є змога, такі типові плани заняття повісьте на видноті у класі та закріпіть у загальному доступі у Classroom. 

9. Плануємо контакти з батьками

Переконайтеся, що достатньо часу залишається для зв’язку. Чати у Viber — це чудово. Але перевірте, чи батьки ваших учнів знають ваш телефон і зможуть надіслати sms, якщо зник інтернет. А якщо немає зв’язку? Можна домовитися, що після певної кількості днів ви зберетеся разом о певній годині у школі або шкільному укритті (за потреби). Річ навіть не в навчанні — батьки потребують інформації про те, що робити далі. Координація дуже важлива, особливо тоді, коли тимчасово руйнується звичний порядок.  

10. Обираємо найбільш дієве 

Перевірте, скільки часу ви зазвичай витрачаєте на планування. Застосуйте 1–2 лайфхаки. Наприкінці місяця знову перевірте, скільки часу пішло на планування уроків за новим методом. Якщо ваш час не покращився, спробуйте інші нововведення. Процес і комбінація того, що працює, різні для кожного.

Поділитися цією статтею