Як говорити про Чорнобильську аварію з учнями? Що являє собою Чорнобильська зона сьогодні й чому викликає такий інтерес? Як «олюднити» цю трагедію, пояснити доступно її масштаби та наслідки? Інтегрований урок може допомогти вирішити цю проблему.
Мовна тема
Тема Чорнобиля може стати основою для уроку з української мови. Вона ідеально підходить для вивчення числівників у 6-му класі. Якщо за календарним планом ви вже завершили цю тему, ніколи не буде зайвим повторити числівники.
На початку уроку поставте так зване велике запитання на цей урок: для чого ми щороку згадуємо цю дату, цю трагедію? Після обговорень наприкінці заняття знову озвучте його: хай учні поділяться своїми думками.
Відмінкові форми числівників
«Чорнобиль у цифрах» — саме під таким заголовком можна подати текст, у якому треба замінити цифри на слова-числівники у відповідному відмінку та узгодити з ними іменники, записані в дужках в однині називного відмінка. Наприклад:
Чорнобильська катастрофа сталася у 1986 році. Після вибуху евакуювали 47 500 (житель) Прип’яті. Зараз у зоні відчуження проживають 140 (особа) так званих самопоселенців. Приблизно 7 (мільйон) людей в Україні, Росії та Білорусі виплачують компенсацію.
На той час ЧАЕС з її 4 (блок) забезпечувала 10 (відсоток) від потреб України в електроенергії. А уряд хотів побудувати ще 2 (енергоблок), але так і не встиг.
Найбільше від катастрофи на ЧАЕС постраждала не Україна, а Білорусь, яка отримала близько 70 (відсоток) радіаційного забруднення з Чорнобиля. Наслідки для країни оцінили в суму, що дорівнює 235 (мільярд) доларів США (джерело).
Синтаксис
У такому уривку можна запропонувати розставити вже вивчені розділові знаки чи зробити синтаксичний розбір певного речення, наприклад: «Приблизно 7 мільйонам людей в Україні, Росії та Білорусі виплачують компенсацію». Аналізуючи його, учні повторюють однорідні члени речення, яку синтаксичну роль можуть виконувати числівники, правопис власних назв тощо. Якщо ви вже почали вивчати займенники, можна змінити конструкції речень у наведеному тексті так, щоб там з’явилися займенники різних розрядів.
Візуалізація та подача
До такого уроку потрібно підготувати ефективну презентацію. Використайте світлини хорошої якості того часу й теперішні, які справді вражають. Якщо вчитель їздив на екскурсію в Чорнобильську зону і має фотографії, зроблені ним самим, ще краще. Тоді ця подія та її наслідки не будуть сприйматися лише формально, як щось далеке й мало зрозуміле. Власні враження вчителя сприйматимуться ліпше. Якщо екскурсоводи розповіли варті уваги історії, поділіться ними.
Наприклад, нашій групі гід розказав про свого дядька, який помер молодим з незрозумілих на перший погляд причин: займався спортом, не вживав алкоголь, не курив та був цілком здоровою людиною. У якийсь момент захворів та дуже швидко «згорів». Коли почали шукати причини, з’ясувалося, що куплена ним «Жигулі» була з Прип’яті. Так мародери продовжували знищувати здорових людей поза зоною відчуження заради наживи.
У групі, з якою я їздила, також був чоловік, який у дитинстві жив у Прип’яті саме в той час, коли сталася аварія. Чоловік сказав, що ворушити ці спогади тяжко, адже навіть дитиною він відчув втрату дому. Тим, хто це не пережив, зрозуміти чорнобильців буде важко. Утім, він приїхав на екскурсію, щоб подивитися, який вигляд має рідне місто сьогодні.
Практика показує, що учні справді цікавляться темою Чорнобиля, ставлять запитання, тож треба дати їм шанс самостійно поміркувати про це.
Чорнобиль у мистецтві й масовій культурі
Про комп’ютерну гру «S.T.A.L.K.E.R.» діти, безперечно, чули. Проте згадати цю франшизу, що належить українській компанії «GSC Game World», треба обов’язково. Основою для гри стали повість «Пікнік на узбіччі» Стругацьких (1972), фільм Андрія Тарковського «Сталкер» (1979) і власне Чорнобильська зона. Зауважте, що твори були написані до трагедії.
Розкажіть, що у 2011 році вийшов блокбастер «Трансформери 3: Темний бік Місяця» (англ. Transformers: Dark of the Moon). Одним із завдань героїв стає операція в Чорнобилі, у Прип’яті, де зафіксували об’єкт іншопланетного походження.
Говорячи про літературу, треба сказати про соціально-філософську поему Івана Драча «Чорнобильська Мадонна» та книгу білоруської журналістки і письменниці, лавреатки Нобелівської премії з літератури Світлани Алексієвич «Чорнобильська молитва. Хроніка майбутнього».
Культова група Pink Floyd презентувала у 2014 році кліп на інструментальну композицію «Marooned», знятий у Прип’яті. На Youtube-каналі кліп групи набрав майже 24,5 млн переглядів. Учням можна запропонувати переглянути його, переказати побачене так, як вони зрозуміли, використовуючи числівники.
Також 6 травня відбудеться прем’єра британсько-американського історичного драматичного міні-серіалу «Чорнобиль» від HBO. Події розгортаються після вибуху реактора на ЧАЕС у 1986 році.
На свій розсуд учитель може доповнити список художніх творів, адже чорнобильській катастрофі присвячено багато фільмів та інших мистецьких витворів.
Такий урок можна розробити й адаптувати під будь-який урок не лише з мови, а й з інших предметів для будь-якого класу. Заняття, присвячене Чорнобильській катастрофі, є сенс проводити і до, і після річниці.