Словник НУШ: Інтегроване навчання

Словник НУШ — рубрика про найважливіші складові педагогіки Нової української школи. Цього разу розбираємо поняття «інтегроване навчання»: що це таке, навіщо потрібне та які переваги дає учням.

Де вивчають про хворе цуценя

Діти часто не розуміють, як шкільні предмети пов’язані з реальним життям. Ось життєва ситуація: вдома улюблене цуценятко захворіло. Де про таке вивчають? Це зоологія, бо про собаку? Чи основи здоров’я, бо про хворобу? Безпека життєдіяльності, бо цуценяті дали не дуже свіжу котлету? Чи хімія, бо треба знати, які процеси відбувалися в тій котлеті?

Більшість учнів спираються лише на життєвий досвід у реальних ситуаціях, а знання та навички зі школи залишають для контрольних і тестів, а не застосовують на практиці. Нова українська школа прагне змінити це і давати дитині цілісну картину світу. А для цього вона має бачити, як різні шкільні предмети поєднуються. Особливо це важливо для дітей до 10 років, коли такі процеси мислення, як аналіз, синтез та оперування абстрактними поняттями ще недостатньо розвинені.

Інтеграція — не просто поєднання різних частин, ніби пазлів. Це коли ціле стає більшим, ніж складові, тобто це взаємодія, вплив одне на одного, взаємозбагачення елементів. Утворене ціле має вже нові особливості.

Як успішно поєднати різні предмети

Якщо казати конкретно про школу, урок інтегрованого курсу, скажімо, української мови та літератури, це не просто 25 хвилин вивчення твору за програмою, а потім 20 хвилин — диктант або розбір речень із того самого твору. Варіантів безліч. Приміром, для 5-го класу такий: скласти опис домашнього улюбленця, а потім створити про нього казку. З мови учень вивчає тип мовлення — опис, повторює стилі мовлення. З літератури — глибше знайомиться із жанром казки, епітетами, порівняннями. А якщо відбудеться інтеграція ще й з образотворчим мистецтвом, домашнім завданням буде намалювати цього чотирилапого чи пернатого друга, сфотографувати його. У цьому прикладі знання правил української мови допомагають створити літературний твір. А створення казки стає наочним прикладом для розуміння теорії з української мови.

А ось інший приклад, як знання з окремих шкільних дисциплін формуються в корисну навичку. Дев’ятикласники вивчають на уроках української мови офіційно-діловий стиль мовлення і ставляться до цього часом дуже поверхнево. А на інформатиці вчать шаблони Microsoft Publisher і теж не завжди знають, що із цим робити. На інтегрованому уроці вони можуть створити сучасне резюме: заповнити всі розділи, завантажити фото, візуально оформити все в комп’ютерній програмі. А ще обговорити помилки під час складання резюме, лайфхаки для співбесіди та програти в рольову гру «Співбесіда». От таке заняття залишиться в їхній пам’яті та допоможе під час пошуків роботи.

Інтегровані курси обирає школа

Чому інтегроване навчання пов’язують із НУШ? Чинні стандарти початкової та базової освіти передбачають, окрім предметного, також інтегроване навчання. Кожна освітня галузь може бути представлена одним предметом, кількома, інтегрованим курсом або предметом та інтегрованим курсом. Наприклад, математику в одні дні тижня учні вчитимуть окремо, а в інші — у рамках курсу «Я пізнаю світ».

— Скажімо, мовно-літературну галузь у 5–9-х класах школа може презентувати учням у будь-якому самостійно обраному вигляді, — пояснює координатор робочої групи з навчально-методичного супроводу НУШ Роман Шиян. — Це можуть бути три окремі предмети: українська мова, українська література та зарубіжна література. Може бути окремо українська мова та окремо інтегрований курс літератури. Також може бути один інтегрований курс. Курси можна інтегрувати як у рамках однієї освітньої галузі, так і кількох: приміром, якщо до української та зарубіжної літератур додати ще предмет «Мистецтво».

Одна тема — на тиждень чи місяць

Інтеграція може відбуватися на різних рівнях: інтегровані уроки (окремі заняття), інтегровані курси, які вивчають протягом усього навчального року, проведення тематичних днів, тижня або блоків (кількох тижнів), робота над проєктами.

Якщо інтеграція відбувається на основі змісту шкільних дисциплін навколо однієї теми, це тематичний підхід або, як його ще називають, контент-орієнтований. Теми для таких днів, тижнів або блоків можна обрати з модельної навчальної програми або запропонувати учням конкретного класу визначитися з тим, що їх нині цікавить. Де знайти теми та як провести тематичний день можна почитати тут.

Ось як проходить тематичний тиждень «Професії» у першому класі НУШ.

Діти записують назви професій та дізнаються про них геть усе:

  • вчаться читати короткі тексти про різних спеціалістів;
  • демонструють професійну діяльність під час театралізацій або спортивних ігор;
  • розв’язують задачі на додавання та віднімання, які стосуються виробництва;
  • здійснюють різні вимірювання;
  • розрізняють рукотворні та природні об’єкти;
  • роблять тематичні саморобки, малюнки;
  • дізнаються, у чому цінність конкретної професії для громади, та виявляють власні уподобання і захоплення.   

Одна навичка — кілька предметів

Діяльнісний підхід — це інтеграція навичок, орієнтована на формування способів дій. Наприклад, щоб діти навчилися порівнювати, вчитель пропонує порівнювати слова, числа, предмети, малюнки, рухи одночасно на уроках з різних предметів. Метод навчання, за якого дитина не отримує знання в готовому вигляді, а здобуває їх сама у процесі власної навчально-пізнавальної діяльності, називається діяльнісним методом.

Які переваги інтегрованого навчання для учнів?

  • чіткіше розуміння мети кожного предмета в різних контекстах;
  • глибше розуміння будь-якої теми завдяки її дослідженню через кілька точок зору;
  • краще усвідомлення комплексного підходу, через який предмети, навички, ідеї та різні точки зору пов’язані з реальним світом;
  • вдосконалення навичок системного мислення.

Поділитися цією статтею