Невдовзі можуть оголосити епідемію грипу: по всій Україні показники захворюваності — на рівні епідемічного порогу, а у вісьмох областях вони вже перевищені. Тож батьків хвилює, як захистити дитину, чи можна нині вакцинуватися, чим підсилити імунітет. На ці запитання відповідає дитячий інфекціоніст Дмитро Яковенко.
1. Що може захистити від грипу?
Надійний засіб — лише вакцинування. Дехто вважає, що нині вже пізно робити щеплення, якщо не встигли восени. Це не так. Є два моменти. По-перше, людина має бути здоровою, без ознак ГРВІ. По-друге, необхідно 10–20 днів для формування специфічного імунітету. Тож нині вищий ризик, що ви інфікуєтесь під час цього «вікна». Але якщо цього не станеться, матимете захист до кінця сезону. Захворюваність серед тих, хто пройшов щеплення, на 75 % нижча, ніж у решти. А якщо людина все ж хворіє, то значно легше: кілька видів поширених під час грипу ускладнень після щеплення взагалі не трапляються. За даними МОЗ, з початку епідемічного сезону вакциновано лише 0,4 % населення. Кожна людина, яка робить щеплення, не лише захищає своє здоров’я, а й зменшує кількість осіб, серед яких може циркулювати грип.
2. То імунітет не треба підвищувати народними методами?
Захистити від вірусу ехінацея, ягідні вітамінні, імбирні та анісові чаї, обліпиха, журавлина, відвар шипшини, на жаль, не можуть. Але людина, яка дбає про своє здоров’я, різноманітно харчується та має посильні фізичні навантаження, більше буває на свіжому повітрі, має міцний імунітет (звісно, якщо немає важких хронічних хвороб або порушень імунної системи). І тоді значно вищі шанси, що грип пройде без ускладнень (саме вони — найнебезпечніше у хворобі).
3. Чим у цей період можна допомогти імунітету дитини?
Окрім вже названого, варто слідкувати, щоб син чи донька спали не менше 7-8 годин на добу. Причому саме вночі. Підлітки, які просиджують після опівночі в соцмережах або за іграми, вразливіші за однолітків. Ті, хто спить менш як 7 годин на добу, втричі більше схильні до ризику підчепити застуду і грип, ніж люди, які сплять по 8 годин і більше. Адже в разі нестачі сну порушується робота гена, який відповідає за імунітет.
4. Чи можуть допомогти полівітаміни?
Синтетичні вітаміни не накопичуються в організмі, це не найліпший варіант. Краще щось змінити в раціоні. Додати стійкості організму може не лише вітамін С (цитрусові), а й вітамін В1, який допомагає переносити стреси. Адже якщо в людини через хронічний стрес регулярні викиди адреналіну в кров, в її організмі сповільнюється чимало процесів, у тому числі вироблення антитіл. Тож за ослабленої нервової системи опір хворобі менший, ніж мав би бути.
В1 не накопичується в організмі і його не так просто отримати: приміром, його розщеплює звичайна кухонна сіль. Варто їсти більше кунжуту, несоленого арахісу, страв з бобових (замість солі можна додати смаку спеціями), молочні гречану та вівсяну каші. Але якщо заразом випита чашка кави, вітамін теж погано засвоюється. А вилочкова залоза — важливий орган імунної системи — потребує також вітаміну А. Краще обрати ті продукти, де є не тільки каротин, а й антиоксиданти (гарбуз, курага, томатний сік).
5. Як розрізнити ГРВІ та грип?
І дорослі, і діти, трапляється, переважують застуду на ногах, хоча це й неправильно. Але тим паче небезпечно недбало ставитися до організму, якщо починається грип. Останнім часом він частіше маскується під інші захворювання: ангіну, менінгіт, ГРВІ.
Загальна схема розпізнавання така:
- Якщо все починається з так званого катарального синдрому (ніс закладає, болить у горлі, сльозяться очі), а температура наростає поступово, за кілька днів, ідеться про ГРВІ.
- Якщо підйом температури різкий, може бути кашель, а катаральний синдром затримується, схоже на грип. Притаманний сильний головний біль, адже судини страждають через перепади температури. Також під час грипу (вплив на організм токсинів): болі в м’язах і суглобах, нудота, блювота.
6. Чи захистить медична маска?
Маска ефективна для того, щоб інфекція не поширювалася, якщо вона одягнена саме на хворого. Але не гарантує безпеку здоровій людині, навіть навпаки: у мороз дихати через вологу тканину шкідливо, краще — свіжим повітрям. Берегтися тих, хто чхає, — взагалі не панацея, адже людина здатна інфікувати інших за добу до появи клінічних симптомів. Тобто заразити грипом може той, хто виглядає цілком здоровим. До того ж повітряно-крапельним шляхом вірус передається на значній відстані: до трьох метрів. Але знизити ризик можна, якщо на час епідемії не відвідувати супермаркети, криті ринки, театри, менше їздити громадським транспортом. Якщо це нереально, хоча б у публічних місцях не торкайтеся руками обличчя.
7. Наскільки допомагає оксолінова мазь?
Застосовувати її корисно, але найбільша перевага — у створенні фізичної перепони та змащення слизової носа. Адже якщо вона сохне, полегшується доступ вірусам. Для цього ж варто вдома зволожувати повітря. А після повернення додому з вулиці варто промивати ніс (найкраще — спреями з морською водою). А от зволожити слизові оболонки верхніх дихальних шляхів допомагають речовини, які містяться в інжирі. Інжировий джем корисний у зимовий період.