8 головних міфів про кір

В України нині — сумне лідерство за захворюваністю на кір. Торік захворіли майже 55 тисяч осіб, за даними МОЗ, а в інших країнах Європи загалом — 34 тисячі випадків. Стільки хворих було лише в 1960-ті роки та раніше, тобто за часи до введення вакцинацій. Про головні міфи щодо цього захворювання розповідає головний інфекціоніст МОЗ Ольга Голубовська.

«Висипів немає — все під контролем»

Хоча грип та кір «гуляють» країною, люди не стали менше займатися самолікуванням. Їм здається, що непокоїтися треба, лише якщо з’явиться висип. Але деякі ГРВІ, грип та кір починаються схоже: з підвищеної температури тіла — 38–40 градусів, нежитю, кашлю, почервоніння очей та світлобоязні. І так 3–5 діб! Адже висип — це ознака, що вже настав переламний момент хвороби, організм очищується. До того ж спочатку з’являються рожеві плямки на обличчі та білі на слизових оболонках — далеко не всі здатні розрізнити, що це початок висипу. Потім вже папули легко побачити на голові, а далі день за днем вони спускаються по тілу аж до стоп.

Те саме щодо спілкування з хворими. Люди думають: за тиждень після того немає висипу? Значить, «пронесло»! Але ж «застудні» симптоми з’являються на 7–14-й день від зараження, а траплялося — і на 21-й. Тож висип може виникнути майже через місяць, коли вже забули про небезпечний контакт.

«Все одно немає ліків…»

Це правда — специфічної терапії не розроблено. Тому дехто робить неправильні висновки: мовляв, навіщо тоді йти до лікарів. Але ця хвороба суттєво вражає імунітет, вона «полюбляє» нервову систему, тож можуть бути тяжкі ускладнення: енцефаліти, менінгіти. І це, крім типового для вірусів, що передаються повітряно-крапельним шляхом, ускладнення — пневмонії. Що раніше почнеться профілактика ускладнень, то вищі шанси відбутися легким переляком. У деяких випадках також показана екстрена профілактика — введення імуноглобуліну.

«Щеплення — це ризик захворіти»

Десять років тому в Україні робили щеплення 90 % дітей. Нині повний курс (з двох доз із перервою не менш як місяць) проходять утричі менше неповнолітніх. Одна з основних причин відмов: страх інфікувати кором після уколу. Батьки вважають, що їхні ослаблені, вразливі до інфекцій малюки після вакцинації захворіють на кір. Тож ладні ризикувати (пощастить не підхопити хворобу чи ні), ніж власноруч штовхати на такі страждання. Утім, багато страхів — необґрунтовані. Слід знайти педіатра, якому ви довіряєте, та дізнатися, чи є протипоказання в дитини до щеплень. Якщо в малюка після уколу з’являються ознаки кору (підвищення температури, висип), вони досить легкі. Ураження нервової системи може бути, за статистикою, в одного на мільйон випадків. А в разі реальної хвороби без щеплення — у тисячу разів частіше!

Крім того, вакцинації забезпечують колективний імунітет. Раптом колись дитина страждатиме на серйозну хронічну хворобу, за якої, дійсно, не можна робити щеплення? Вона була б захищеною, якби всі вчасно пройшли вакцинацію і кір не циркулював у країні.

«А може, хай перехворіє?»

Дехто з батьків, діти яких контактували з хворими, розмірковує так: «У дошкільному віці кір проходить у найлегшій формі. Бігти, як радить МОЗ, робити щеплення — то вводити вірус неприродним шляхом, ще й з домішками «хімії». Хай краще перехворіє! А може обійдеться». Але ж у нещепленої людини, яка побула поруч із хворим на кір, імовірність зараження — 90 %. Хвороба нині навіть у дітей не така легка, як була за часів наших батьків і дідів. Кожен тисячний пацієнт помирає, а кожен 20-й отримує важкі наслідки, які назавжди знизять якість життя. То чи варто ризикувати?

«Хто перехворів — у безпеці»

Так, хвороба дає сильний імунітет. Випадки повторного зараження кором — рідкісні. Але майте на увазі, що він формується мінімум три тижні. Тож під час хвороби людина може повторно заразити сама себе, якщо не дбає про гігієну речей і на них залишаються збудники хвороби.

«Хто робив у дитинстві щеплення — у безпеці»

По-перше, після щеплення можна захворіти, але лише в легкій формі. Дехто навіть не помічає, що в них кір, адже температура нормальна, а висип — рідкісний. По-друге, якщо людина вже у віці, є ризик, що в дитинстві її щепили неякісними вакцинами. У молоді інша проблема — батьки часто порушували графік щеплень або робили лише одне замість двох. Тож виявити реальний стан речей може лише аналіз — перевірка рівня антитіл на кір (інакше це називається — виявлення стану напруженості імунітету).

«Якщо є довідка, на слово ніхто не повірить»

Не секрет, що є родини, де в дитини липова, куплена довідка про щеплення. А тепер ситуація жахає, і вони ладні зробити все, як треба. Але бояться відповідальності і того, що ніхто не повірить: записано — щеплення є, значить додаткова доза може зашкодити. Утім, повірять. У Міністерстві охорони здоров’я навіть на офіційному сайті записано: ніхто не буде проти того, щоб дитину прищепили, орієнтуючись на слова батьків, а не на папірці.

«У школах мобільні бригади вакцинують поголовно»

Ідеться про регіони, які мають найвищі показники захворюваності. Скажімо, у Львівській області, де понад півтори тисячі хворих за період з 28 грудня по 18 січня, 18 лютого якраз завершено перший етап масової вакцинації дітей. Мобільні бригади медиків працюють у віддалених районах і школах з великою кількістю нещеплених дітей. Але без попередньої письмової згоди батьків ніхто не має права примушувати дітей. На жаль, лише 10 % родин нещеплених дітей дали таку згоду. До того ж батьки, за бажання, можуть бути присутніми під час вакцинації.

Поділитися цією статтею