10 важливих запитань про грип цієї зими

Фото: unsplash.com

Що вбереже від грипу? Де і як зробити щеплення, скільки це коштує, які є протипоказання до вакцинації? Чи варто застосовувати противірусні препарати та гомеопатію для профілактики? Про це розповідає «Освіторії» педіатр, аспірант кафедри дитячих інфекційних захворювань та дитячої імунології Національної медичної академії ім. Шупика Степан Бегларян.

Коли в Україні очікуємо спалах грипу та які штами вірусу з’являться цієї зими?

Щорічно випадки захворювання на грип починаються з листопада, а пік захворюваності орієнтовно припадає на зимові місяці та зникає в лютому-березні.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, у сезоні 2018-2019 у північній півкулі циркулюватимуть штами A/Michigan (H1N1), A/Singapore (H3N2), B/Colorado, B/Phuket.

Кому насамперед варто вакцинуватися від грипу? Школярі — у зоні ризику?

В Україні вакцинація від грипу добровільна й не входить до календаря обов’язкових щеплень. Але замисліться: взимку ніхто не змушує водіїв «перевзувати» машини в зимову гуму, та всі це роблять — бояться небезпеки. Аналогічно активна імунізація проти грипу захищає від небезпеки.

Лікарі радять вакцинуватись у першу чергу людям, які входять до групи ризику. Їм або дуже небезпечно хворіти на грип через високий ризик ускладнень або ж вони з великою ймовірністю можуть стати «жертвами» вірусу:

  • вагітні жінки;
  • діти до 5 років;
  • дорослі, старші за 65 років;
  • люди із хронічними захворюваннями легень;
  • люди з ослабленим імунним захистом (з ВІЛ чи СНІД, після хіміотерапії, хворі на рак, на вроджений імунодефіцит);
  • особи з великою кількістю соціальних контактів.

Школярі щодня контактують з великою кількістю людей, тому й ризик захворіти на грип у них вищий. Але хвороба їхнім життям не загрожує. Смертельні випадки від ускладнень грипу в Україні ставалися виключно з людьми, які входили до групи ризику.

Звісно, ви можете сказати: «О, я не входжу до групи ризику, тому вакцинуватися не буду», але в разі захворювання запросто можете на один-два тижні «випасти з життя» та витратити на лікування чималі кошти. Саме тому як лікар раджу вакцинацію від грипу дорослим і дітям: хворіти дорожче й неприємніше.

А як щодо наслідків вакцинації? Знаю людей, які після щеплення сиділи вдома з температурою.

Побічні реакції після вакцинації несуттєві — їх у жодному разі боятися не варто. У перші кілька днів у деяких людей дійсно може піднятися температура, але в більшості щеплення не призводить до особливого дискомфорту. Також може виникати місцева реакція — почервоніння чи невелике ущільнення на місці щеплення, яке розсмоктується за кілька днів. Купатися, мочити місце щеплення можна навіть у перший день.

Які протипоказання для вакцинації?

Гострі захворювання з підвищенням температури тіла вище +38,5°C (це тимчасове протипоказання, щеплення можна робити після зникнення симптомів). Річ у тім, що висока температура може зруйнувати компоненти вакцини й вона спрацює не повністю.

Якщо в дитини чи у вас нежить, легке покашлювання — жодної проблеми для вакцинації немає.

Як і де найкраще зробити вакцинування?

1. Звернутися до сімейного лікаря, який може сказати, в якій найближчій державній поліклініці можна зробити щеплення за кошти місцевих бюджетів. Або вам треба буде придбати вакцину в аптеці за власний кошт і зробити щеплення в закладі охорони здоров’я. Вартість вакцин у цьому році становить близько 300 грн.

Краще не купувати вакцину самостійно — спершу домовтеся про те, що будете вакцинуватися. Тільки так є гарантія, що придбана вами вакцина не пропаде даремно, адже є конкретні умови її транспортування (у термобоксі) та інші деталі.

2. Або звернутися до приватної клініки, де вартість послуги стартує від 450 грн.

Після того як вам введуть вакцину, треба буде зачекати ще півгодини, як і після будь-якої іншої вакцинації.

Які вакцини від грипу дозволені в Україні цього року?

Є дві вакцини, зареєстровані в Україні:

  • Ваксігрип Тетра  (Франція);
  • ДжиСі Флю (Корея).

В інструкції Ваксігрип Тетра вказано, що її можна використовувати для дорослих та дітей віком від 3 років. А вакцина ДжиСі Флю підходить для дітей віком від 6 місяців.

Важливо: якщо це перша вакцинація для дитини віком до 9 років, то необхідно буде ввести дві дози вакцини з мінімальною різницею у 28 днів.

Коли найкраще вакцинуватися? Якщо епідемія спалахнула, робити щеплення запізно?

Вакцинуватися можна, тільки-но з’являється вакцина нового зразка.

Але не страшно, якщо ви вакцинуєтеся після грудня чи січня або навіть у самий розпал епідемії. Імунітет це не ослабить. Зате через один-два тижні рівень антитіл підвищиться, а через місяць матимете максимальний захист.

Дитині зробили щеплення, а вона захворіла: як же так?

Вакцина від грипу не захищає від інших ГРВІ. До того ж на 100% вакцина не захищає людину від грипу. А от від чого ви точно будете захищені, так це від ускладнень хвороби, адже її перебіг буде легким, якщо зараження все ж станеться. Проте в більшості випадків людина після щеплення взагалі на грип не захворіє.

Яка ще існує профілактика грипу, крім вакцин?

Є тільки два дієві способи профілактики грипу: вакцинація та уникнення контактів з потенційними носіями хвороби. Можна поїхати в ліс чи гори й жити там півроку — на грип точно не захворієте!

Мушу розчарувати тих, хто вважає, що для профілактики грипу можна пити чай з ехінацеї чи з медом, лимоном та імбиром, їсти часник, обливатися холодною водою, пити розрекламовані препарати а-ля «для підвищення імунітету». Для вірусу все це не має жодного значення.

Навіть проти ГРВІ препарати на основі інтерферонів мають доведену неефективність, як і гомеопатія. Ефекту від таких препаратів не більше, ніж у плацебо.

Якщо намастити ніздрі оксоліновою маззю (так само ефективно дитячим кремом чи вазеліном) — можливість заразитися вірусом зменшується тимчасово.

Чи вбереже пов’язка від зараження вірусом грипу?

Ні, не вбереже. Пов’язку варто надягнути на хворого на грип — це матиме ефект, допоможе захистити здорових людей навколо. Якщо одягнути її на здорову людину, ефект захисту нульовий. Ефективним може бути тільки респіратор, але користуватися ним надто незручно.

Поділитися цією статтею