Як навчався сам і викладав іншим Стівен Гокінг

cover_hawking
Автор тексту: Олексій Сімончук

На цьому тижні помер англійський фізик-теоретик Стівен Гокінг. Людина, яка зіграла надзвичайно важливу роль у популяризації науки. Він зумів простими ненудними словами пояснити мільйонам людей, що таке наш світ і Всесвіт. Його книги перекладені багатьма мовами і ставали бестселерами в різних країнах світу. Гокінг все життя доводив, що наука може і має бути захопливою. Розповідаємо, як вчився, викладав і популяризував науку відомий вчений.

Освіта

Стівен Гокінг народився в Оксфорді в 1942 році. У школі він не мав особливих успіхів у навчанні.


«У школі і, зокрема, у своєму класі я був далеко не найрозумнішим учнем. У мене був дуже сильний клас. На уроках я працював неуважно і недбало, а мій почерк наводив жах на вчителів».


«Однак мої однокласники дали мені прізвисько Ейнштейн. Мабуть, зрозуміли, що в мені все ж криється певний потенціал. Але коли мені було дванадцять, один з моїх друзів заклався з іншим на мішок цукерок, що з мене ніколи нічого путнього не вийде», — розповідав сам Гокінг.

У 1962 році він закінчив Оксфордський університет, отримавши ступінь бакалавра гуманітарних наук. А через чотири роки — ступінь доктора філософії в коледжі Трініті-хол, який співпрацював з Кембриджським університетом. Тут він захистив дисертацію «Властивості всесвітів, що розширюються». Потім почав викладати в британських вишах.

Як українські школярі перемагають на олімпіадах з астрономії — предмета, якого вже майже немає

До речі, фізиком Гокінг став не з власної волі. Він мріяв займатися математикою, але його батько наполягав, щоб син присвятив себе більш практичній професії — медицині. Стівен тата не послухав, але і з математикою не склалося. Адже в коледжі при Оксфорді не було цього курсу, тому він почав вивчати фізику.

Викладацька діяльність

Так і не отримавши ніякої математичної освіти, Гокінг став викладачем математики. У 1962 році він почав працювати в Оксфордському університеті. Навіть більше, у перший рік там Гокінг читав підручника, за яким викладав студентам, випереджаючи їх лише на два тижні.

Своїх студентів Гокінг вчив, що помилятися — не страшно, головне — робити правильні висновки.


«Наступного разу, коли хтось поскаржиться, що ви зробили помилку, скажіть йому, що це може бути на краще. Немає нікого досконалого в цьому світі. Без недоліків не існувало б ні вас, ні мене».


Дослідницьку діяльність він почав в 1965 році в Кембріджському університеті в коледжі Гонвіл і Кіз. Він осмислював Всесвіт через математичні формули і фізичні теорії.

Завдяки своїй роботі Гокінг став одним з найавторитетніших учених світу: йому присвоїли 13 почесних ступенів у різних університетах і запрошували читати там курси лекцій.

30 років він обіймав одну з найпрестижніших посад у світі науки — Лукасівського професора математики в Кембриджському університеті. Вона була заснована ще в 1664 році. Її також обіймали Ісаак Ньютон і Поль Дірак (один з творців квантової механіки).

Популяризація науки

Гокінг відомий своїми зусиллями з популяризації науки. У 1988 році вийшла його книга «Коротка історія часу», яка швидко стала міжнародним бестселером.

8 найкращих книг про космос для дітей

Слідом з’явилися й інші книги: «Чорні діри та молоді всесвіти» (1993) і «Світ у горіховій шкаралупці» (2001). А в 2006 році спільно зі своєю донькою Люсі Гокінг вчений написав книгу для дітей «Джордж і таємний ключ до Всесвіту». Пізніше вона отримала продовження — «Джордж і скарби космосу» і «Джордж і Великий вибух».

У його книгах не було складних і незрозумілих більшості людей формул, розрахунків і термінів.


Перед написанням «Короткої історії часу» видавець сказав ученому, що кожне нове рівняння в тексті зменшує кількість потенційних читачів книги вдвічі.


Гокінг був азартною людиною і заклався, що скоротить кількість формул до однієї: E = mc2. Це відоме рівняння Ейнштейна, що лежить в основі концепції еквівалентності маси й енергії.

Так і сталося. У книзі наведена тільки ця формула, а весь текст читається легко й захопливо. Простими словами Гокінг розповів про складне: чорні діри, квантову механіку, теорію відносності.

«Усе своє життя я був приголомшений тими головними питаннями, з якими нам доводиться стикатися, і намагався знайти для них наукову відповідь. Можливо, тому я продав більше книг про фізику, ніж Мадонна про секс».

Сім книг, які допоможуть краще зрозуміти фізику

Стівен Гокінг вчив, що навіть до серйозних речей можна ставитися з дещицею гумору та іронії. Він був одним з низки вчених, які підписали декларацію «Проекту Стівів». Це кампанія на підтримку теорії еволюції, організована Американським центром наукової освіти. Її особливість у тому, що підписи збирають лише серед науковців з ім’ям Стів або еквівалентним йому.

Це своєрідне кепкування з традиції діячів креаціонізму збирати підписи вчених, які заперечують еволюцію.

Цитати Стівена Гокінга про науку та освіту

«Я поняття не маю, який у мене IQ. Ті, кого цікавить їхній IQ, просто невдахи».

«Моя мета дуже проста: я хочу розуміти Всесвіт, чому він влаштований так, як влаштований, і навіщо ми тут».

«Переконаний, що наука і дослідницька діяльність приносять більше задоволення, ніж заробляння грошей».

«Головний ворог знання не невігластво, а ілюзія знання».

«Шкільна наука часто викладається в сухій і нецікавій формі. Діти вчаться механічно запам’ятовувати, щоб скласти іспит, і не бачать зв’язку науки з навколишнім світом».

«Бог, можливо, і існує, але наука може пояснити існування Всесвіту без участі Творця».

«Між релігією і наукою є фундаментальна різниця. Релігія заснована на авторитеті, тоді як наука заснована на спостереженнях і вирішенні питань. Наука переможе, тому що вона працює».

«Інтелект — це здатність адаптуватися до змін».

Поділитися цією статтею