Минуло майже два тижні навчання в новій реальності: із фізичною дистанцією, частим миттям рук та масками на перервах. Як працюють правила безпеки в школі, чи всюди у світі вони однакові та що думають про це батьки? Зібрали три історії про школи в новому навчальному році.
Українська історія
145 класів в Україні пішли на двотижневу самоізоляцію — такі дані 10 вересня оприлюднив міністр охорони здоров’я Максим Степанов. Юлія*, мама 5-класниці з Києва, розповідає, як минули перші два тижні навчання в їхній школі.
— Наш клас відправили на самоізоляцію в понеділок 7 вересня — про це написали в батьківську Viber-групу пізно ввечері. Довелося терміново їхати наступного дня в школу забирати книжки і зошити: у клас батьків не пускали, передали речі на вулиці. Загалом, школа виконувала всі вимоги з безпеки: відкрили додаткові входи і виходи для різних класів, забезпечили санітайзерами, діти одягали маски на перервах і не перетиналися з іншими класами, кілька вчителів проводили уроки на свіжому повітрі у дворі школи. Ми щоранку міряли вдома температуру, і я була налаштована оптимістично: правила діють, отже, все буде добре. Донька неймовірно раділа поверненню в клас — ще ніколи так радісно не збиралася до школи щоранку.
Але вже на першому тижні на карантин відправили клас початкової школи — там на COVID-19 захворіла дитина. Пізніше підтвердився коронавірус в однієї вчительки, тому на двотижневій самоізоляції тепер усі класи, де вона викладала того дня. Діти і десяти днів не проходили до школи, тільки встигли здати підручники й отримати нові, як знову дистанційне навчання. Вчителі проводять уроки зі школи, адже інші класи навчаються у звичному режимі. Відверто кажучи, не розумію такої логіки дій: педагоги теж між собою контактували, але діти тепер сидять вдома, а вчителі продовжують ходити у школу. Шкільний інтернет не дуже стійкий — через раз урок переривається, у вчителів був кращий wi-fi вдома, коли вони викладали весною на карантині.
Звісно, ми готувалися до того, що класи можуть переводити на дистанційне навчання, але я не думала, що це станеться так швидко. Фактично, хтось один з батьків має тепер працювати не з офісу, адже дитина вдома: треба і з підключенням до відеоконференцій допомогти, і обідом нагодувати — це повністю ламає робочі плани дорослих. Довелося скасувати відвідування гуртків, на які щойно записались і так раділи поверненню на спортивні секції. Дуже боюся, що в такому режимі доведеться жити цілий рік: ніколи не знаєш, у кого з друзів дитини чи оточення сім’ї виявлять COVID-19. Ще влітку читала рекомендації МОН щодо навчання з вересня — вчителям радили перші два тижні перевіряти, що з матеріалу діти засвоїли на дистанційній формі весною. У нас цього не роблять — діти почали нові підручники, на кожному уроці — нова тема, а прогалини так і лишаться.
*Ім’я героїні змінили за її бажанням.
Італійська історія
Італія першою в Європі закрила всі школи на карантин 5 березня. У новому навчальному році італійські учні повернуться у школи лише 24 вересня. Наталія Вознюк, мама двох дітей 9 та 7 років, розповідає, які нові умови для шкіл готує італійський уряд.
— Ми мешкаємо в Калабрії на півдні Італії — на щастя, цей регіон найменше постраждав від COVID-19. Зазвичай навчальний рік починається 14–15 вересня, але цього року влада регіону не встигла запровадити всі заходи безпеки до того часу, тому діти підуть до школи пізніше — 24 вересня. Отже, які нові правила нас чекають:
- у класах мають замінити всі двомісні парти на одномісні;
- відкриють усі запасні виходи зі школи, щоб учні заходили і виходили нарізно, не перетиналися і не скупчувалися;
- маски діти мають носити на перервах, коли разом граються, снідають, ідуть у туалет, заходять до школи чи виходять з неї (маски дітям видають у школі);
- після кожного уроку клас мають провітрювати — там, де вікна старі і не відкриваються, їх замінять на нові й безпечні для дітей;
- школи закупили дезінфікувальні засоби, якими щодня протиратимуть усі поверхні;
- їжа в їдальні буде запакована в одноразовий посуд і герметично закрита плівкою;
- батьки вранці самі міряють дитині температуру і діють за власною совістю: із температурою 37,3 дитину не можна пускати до школи. Якщо вранці температура була нормальна, а піднялася у школі, батькам зателефонують, і таку дитину треба буде одразу забирати додому;
- якщо в дитини застуда чи просто грип, педіатр має видати довідку-дозвіл на повернення до школи.
Усі ці нові правила та вимоги читаю в місцевих ЗМІ та батьківській групі Watsapp — там усі діляться, хто що чув, вчителі також надсилають інформацію від себе. Якщо в класі буде підтверджена ковід-позитивна дитина, увесь клас із вчителем ідуть на самоізоляцію на два тижні і навчання переходить в онлайн-режим. Якщо інфікований вчитель середньої школи, який викладає в кількох класах, то він проводить уроки онлайн, а діти продовжують ходити до школи. На всі такі випадки уряд прописав чіткий протокол дій, як би не повернулася ситуація із захворюваннями. Під час локдауну весною діти мали дистанційне навчання — італійською це «дидактика онлайн». Звісно, зараз усі батьки дуже сподіваються, що заходи безпеки спрацюють, і діти зможуть ходити до школи: вони дуже потребують звичного шкільного спілкування, бачити вчителя наживо, мати мотивацію до навчання.
Шведська історія
Швеція була мало не єдиною країною, що не запроваджувала тотальний локдаун у школах навесні 2020 року. Подекуди у Швеції діяв локальний карантин. Таке рішення шведського уряду не призвело до підвищення поширення коронавірусної інфекції порівняно із сусідньою Фінляндією, де школи все-таки закрили на певний час. Про шведські правила навчання розповідає Марина Мартиненко — її 12-річна донька ходить у 6-й клас.
— У Швеції взагалі не було тотального карантину: старші класи якийсь час навчалися дистанційно, а молодші і середні ходили до школи всю весну. Тож після літніх канікул усі повернулися до навчання, як зазвичай. У нашій школі дещо все ж змінили: поставили парти по дві лицем одна до одної, щоб діти сиділи не поруч, а навпроти. До школи не можна приходити із симптомами застуди. Раніше нікого не тестували, тож дитина мала бути вдома, аж поки повністю одужає і не буде жодних симптомів. Зараз, якщо є ознаки респіраторної хвороби, треба робити тест: якщо він негативний, можна йти до школи із залишковими симптомами. Батьки не можуть заходити до приміщення школи, ми приводимо дітей до воріт. У країні загалом немає рекомендацій носити маски, тим паче ніхто не вимагає одягати їх у школі.