REducation: кого рятує невідкладна освітня допомога?

Освіту не можна відкласти на потім — діти повинні повноцінно навчатися навіть під час війни. Такої думки дотримуються міжнародні донори, які допомагають Україні відбудовувати школи. А як бути тим закладам освіти, що постраждали менше? Для повернення до очного навчання їм потрібна дуже конкретна технічна допомога та методологічна підтримка. Саме такими цільовими запитами від окремих шкіл займається проєкт від ГС «Освіторія» — REducation. Як і кому тут допомагають? Які запити вже задовольнили? А які прохання від учителів найбільше розчулили команду проєкту? Розповідаємо.

Вже полегшили навчання 23 тисячам учнів

Десять школярів — від учнів початкової школи до старшокласників — здивовано дивляться на планшети, немов не можуть повірити, що це й справді їм. І лише коли беруть гаджети до рук, задоволено усміхаються. Для цих учнів школи № 3 Покровська Донецької області — міста, що не так далеко від фронту, планшети — не розвага чи спілкування. Це, перш за все, єдина можливість здобувати якісну освіту. Адже школа працює дистанційно. Та не в усіх є змога приєднатися до занять. До міста евакуювали або самостійно переїхали чи навіть просто прийшли пішки сотні біженців з усього Донбасу, з тимчасово окупованих територій та гарячих точок. У когось більше немає дому, а в когось — майже зруйноване все рідне селище. Тож у деяких учнів-ВПО майже не було речей, коли вони приїхали до Покровська.

За словами директорки школи Ірини Супрунович, заклад отримав також два ноутбуки, щоб учителі мали змогу надавати якісні освітні послуги. Один із них навіть перешлють евакуйованій вчительці, яка продовжує віддалено працювати.

Також п’ять ноутбуків за проєктом REducation отримала інша школа Покровська — № 2. На думку її керівництва, забезпеченість школи сучасними гаджетами створює умови для навчання кожного учня «тут і тепер», попри всі обставини.

Схожі історії ще у 56 шкіл, які отримали допомогу від проєкту. Там навчаються 23 тисячі учнів.

Ноутбук для вчительки-ВПО, cередня загальноосвітня школа № 34 ім. М. Шашкевича у Львові

Уроки фізкультури після обстрілів

— Коли ми обговорювали з командою результати пілота REducation, дивувалися, як малі речі іноді мають величезний вплив. А деякі історії просто краяли серце, — згадує очільниця ГС «Освіторія» Зоя Литвин. — Одна з них — запит від прифронтової школи на Сумщині на спортивний інвентар. Навчання в містечку лише дистанційне. Росіяни не залишили у школі взагалі нічого — повикрадали навіть м’ячі та скакалки! Але вчитель фізкультури з власної ініціативи збирає школярів у вечірній час, щоб вони хоч якось порухалися, пограли, щоб відволікти малих від постійного стресу (є діти, батьки яких на фронті, є й ті, у яких вже немає батьків). Спортивний зал — єдине місце, де діти можуть збиратися наживо. Дуже хочеться обійняти того вчителя фізкультури…

Спортивний інвентар для учнів Рогинського ЗЗСО І-ІІІ ступенів Роменської міської ради Сумської області

І такі історії не поодинокі: інший вчитель надіслав нам фото імпровізованого м’яча, яким дітям доводиться грати — пакета із супермаркету, набитого осіннім листям.

Kоли звикаєш працювати з масштабами, то забуваєш, що інколи для щастя потрібно дуже мало: м’яч та скакалка. Бо головне — це надійний і зацікавлений у дітях дорослий поряд. А з матеріальними запитами ми якось розберемося! — каже Зоя Литвин.

Ідея створення невідкладної освітньої допомоги виникла ще у 2022, невдовзі після початку повномасштабного російського вторгнення. За словами керівниці проєкту Валерії Москової, він мав «м’який запуск»: як дізнавалися про потреби — допомагали. Наприклад, передавали гаджети, щоб діти не втратили шанс перевірити себе в олімпіаді. Школам, що не мали стабільного покриття інтернет-мережі, передавали роутери та підсилювачі зв’язку, щоб дистанційне навчання не перервалося.

Роутери та ноутбуки для Запорізької гімназії № 54 Запорізької міської ради

Більшість заявок — із Львівської області

Окрім бажання якнайшвидше допомогти під час війни, команда проєкту ставить перед собою ще одну мету: за зібраними запитами глибше проаналізувати потреби шкільної спільноти в умовах війни. Це дасть змогу запропонувати якісні рішення для мінімізації освітніх втрат. За час пілотного періоду проаналізовано 1223 заявки. До слова, найбільша кількість (105 запитів) — із Львівської області, де багато ВПО. Також найчастіше зверталися із Житомирської, Запорізької, Сумської областей.

— Особисто мене дуже зворушує, як школи турбуються про своїх учнів і педагогів зі статусом ВПО, — ділиться Валерія Москова. — Просять для них планшети чи ноутбуки, адже багато з них їхали з дому майже без нічого. А ще щемить серце, коли думаєш про школи, що зруйновані фізично, але продовжують працювати дистанційно, навчають учнів — як тих, що змогли виїхати на територію України, так і тих, хто перебуває в тимчасовій окупації.

Планшети для учнів Новоданилівської гімназії Казанківської селищної ради Миколаївської області

У лютому-березні 2023 проєкт REducation оголосив збір заявок від навчальних закладів.

Як це працює:

  • школа надсилає заявку «Освіторії», вказує в ній, серед іншого, проблеми, спричинені воєнними діями;
  • команда проєкту розглядає запит і надає відповідь щодо можливості його реалізації. Зважає на кількість учнів школи, кількість дітей-ВПО, формат навчання і депресивність регіону, хоча все це не є вирішальним, кожен випадок розглядають окремо;
  • шлях реалізації кожного запиту — індивідуальний. Коли його виконано, оформлюють відповідні документи, звітність закладів освіти про отримання і використання допомоги за призначенням.

Генератори, гаджети, тренінги

Як доводить дослідження заявок, найчастіше (у 97% випадків) школи сподіваються на матеріально-технічну допомогу: наприклад, ремонт (відновлення вікон, спортивних зал), закупівля гаджетів для навчання, спортивного інвентарю, обладнання ресурсних кімнат, обладнання класів безпеки (вивчення мінної безпеки, надання медичної допомоги), профільних кабінетів (фізики, хімії, біології).

Загалом на те, щоб задовольнити 56 запитів, витратили понад 3,4 млн грн. Серед найбільших покупок: 6 генераторів, 154 планшети, 80 ноутбуків. Усю техніку та матеріальне забезпечення школам безкоштовно доставляє партнер проєкту «Нова Пошта».

Не менш важливою команда проєкту вважає методичну допомогу: практичні тренінги з подолання основних освітніх викликів та з психологічної допомоги учням під час війни.

Ноутбук для вчительки-ВПО Навчально-реабілітаційного центру Івано-Франківської міської ради

Емоційні відгуки про те, як покращилося життя після різноманітної підтримки, приходять із 17 регіонів України! Наприклад, дивом, яке задало тон цьогорічному святу останнього дзвоника, називають вручення школярам 10 планшетів у Добропільському навчально-виховному комплексі № 4 (Донецька область).

— Наші вчителі готові долати труднощі роботи в умовах війни заради головної мети — не припиняти навчати та виховувати школярів, дати своїм учням основну базу знань та вмінь, забезпечуючи право дітей на освіту, — говорять представники Селидівської гімназії, що на Донеччині. — Із новими пристроями педагоги роблять онлайн-уроки більш різноманітними та інтерактивними, вдаліше організують освітній процес та комунікацію з учнями. Робота із сучасним обладнанням неймовірно надихає, дарує сили та енергію для нових досягнень.

Швидко, влучно та приносить значні зміни

В одному з найдавніших міст України — Острі Чернігівської області діти-ВПО, які навчаються в ліцеї № 2, отримали планшети.

— Кожен заклад, який постраждав від рашистів, потребує допомоги, — переконані в Гаврилівському ліцеї Херсонської області, куди також доставили планшети.

Завдяки новим потужним генераторам не страшні відключення світла. Зокрема, двом закладам освіти з Дніпропетровської області — ліцею № 5 ім. Г. Романової міста Кам’янське та Красівському ліцею села Новопілля. Останній — опорний заклад освіти для дітей з багатьох сіл. Нині тут роблять усе можливе й неможливе, щоб з першого вересня повернутися до офлайн-навчання.

Ноутбук для вчительки-ВПО Навчально-реабілітаційного центру Івано-Франківської міської ради

В Огіївському ліцеї Сахновщини Харківської області вчителі приємно здивовані, що «Освіторія» допомагає в цей складний для нашої держави час, та ще й не обходить увагою навіть малокомплектні сільські школи.

«Як допомога нашого проєкту вплинула на покращення освітнього процесу у вашій школі?» — так звучить одне із запитань опитування, яке через певний проміжок часу провела команда REducation. Освітяни оцінювали результат балами від 1 до 10, де 1 — зовсім не суттєво, а 10 — максимально. У середньому покращення виявилося суттєвим: на 9,4 бала. А ось терміни реалізації запиту вчителі оцінили аж на 9,9, тобто дуже вчасно та влучно.

Після успішного пілотування проєкт розвиватиметься та зростатиме.

То кого рятує невідкладна освітня допомога? Будь-яку школу, якій реально допомогти відновитися вже зараз. Це може бути і ваш заклад освіти. Звісно, чарівної палички у команди проєкту поки що немає, але шанси на безкоштовну допомогу є в усіх.

Подати запит на проєкт REducation

Ноутбуки і планшети для ЗОШ І-ІІІ ступенів № 3 Покровської міської ради Донецької області

Поділитися цією статтею