Безпека 2022/2023: три нових поняття

Безпека — головна тема, про яку говорили на міжнародній Серпневій педагогічній конференції «Освіта, освітяни — незламні у війні». Чим займатися з учнями в укритті? Що пояснювати батькам? Як допомогти дітям, що навчаються онлайн? Про це та інше йшлося на локації «Школа — територія безпеки». Записали найважливіші тези про безпеку цього навчального року. 

Змішане навчання — заради соціалізації

Якщо 5 липня у школах України комісії за участю Держслужби України з надзвичайних ситуацій зафіксували лише 11% відносно безпечних укриттів, то на 15 серпня таких було вже 48%, відзначив міністр освіти і науки Сергій Шкарлет.

У тих, хто перебуває на територіях, суттєво віддалених від бойових дій, є вибір. Рішення про формат організації освітнього процесу в кожній школі чи регіоні приймають обласні військові адміністрації та засновники навчальних закладів. Але якщо школа працюватиме офлайн, то для тих, хто наполягає на онлайні, створюватимуть дистанційні класи. До слова, за даними опитування МОН, 50% батьків виступають за онлайн, а 28% — за офлайн.

У більшості шкіл з відносно безпечних регіонів, за словами міністра освіти і науки, буде введено змішаний формат, який дає учням соціалізацію. Хоч пару годин на день діти проведуть з однолітками. Першачки ж відчують, що таке школа.

Утім, є території, де ворог не залишає вибору щодо форми освітнього процесу, адже навчатися офлайн там небезпечно. Скажімо, у Сумах за одну добу було майже 60 обстрілів. У зоні бойових дій чи на тимчасово окупованих територіях реальними є сімейна або екстернатна форма навчання, а якщо інтернет дає змогу — ще й дистанційна.

Про те, як учителі в таких обставинах тримають освітній фронт, розповіла директорка харківського департаменту освіти Ольга Дименко:

— Не маємо права допустити, щоб руйнувалися не лише будівлі, а й система освіти Харківщини. Тож учителі підтримують зв’язок з усіма школярами, хоча лише чверть із них нині у Харкові. Майже 8 тис. дітей жили на станціях метро по 3–4 місяці. Вони стрімко подорослішали, але дитячу допитливість ворог не відбере. Показово, що 80% учнів Харкова хочуть навчатися дистанційно саме у своїх школах. А також те, що Харківщина — в трійці регіонів України з найкращими результатами НМТ.

Подарункові бокси та вправи для учнів в укриттях

Підтримати всіх українських дітей планують у новому навчальному році в UNICEF Ukraine. Як пояснила консультантка зі стратегічних комунікацій Дитячого фонду ООН Світлана Кісільова, у громадах розвиватимуть молодіжні та волонтерські осередки, щоб забезпечити взаємодію для школярів, які навчаються онлайн. Для психологічної підтримки таких учнів, їхніх батьків та вчителів, які працюють на дистанційці, проведуть вебінари. А ще цього літа вже були передані 6 тис. ноутбуків для вчителів із постраждалих регіонів. Адже освітяни, які виїхали майже без речей, не мали технічних засобів, щоб дистанційно навчати дітей.

Щодо роботи офлайн, то фахівці підготували активності для школярів у бомбосховищах (прості вправи, які дають змогу подолати страх і цікаво провести час). Методики їх проведення надішлють усім вчителям, як і інформаційні матеріали з мінної безпеки та із психосоціальної підтримки учнів. Для школярів різного віку підготували матеріали про правила безпеки, які створено спільно з ДСНС та МОН.

У тисячу опорних шкіл UNICEF Ukraine надсилає бокси для укриттів: гігієнічні засоби, різні дрібниці, щоб підвищити комфорт дітям. А наймасштабніша допомога чекає на 70 закладів освіти з постраждалих областей, де є змога за півроку-рік відновити очне навчання. Там проведуть реконструкцію приміщень і ремонт укриттів.

Батькам розкажуть про захист дітей 

Робота з батьками — ось що вважають нині надважливим фахівці UNICEF Ukraine. Проведене ними невеличке опитування продемонструвало, що основними завданнями зараз в освіті батьки вважають підвищення безпеки дітей у школах (73%), підвищення якості освіти після пробілів у навчанні (45%), придбання обладнання для організації дистанційного навчання (23%).

63% тат і мам виступили за навчання офлайн, а 45% — онлайн (є ті, хто згоден на будь-яку форму навчання).

Офлайн обирають із таких причин:

  • 74% — можливість дитини спілкуватися з учителем;
  • 66% — необхідність відновлення стосунків дитини з однолітками;
  • 64% — зниження рівня мотивації дитини до навчання.

А ось стосовно причин обрати онлайн батьки майже одностайні:

  • 91% — через те, що переживають за безпеку дитини у школі.

Тому тим батькам, які приводять дітей до класів, вчителі мають пояснювати, як у школі намагатимуться дбати про безпеку. І йдеться не лише про укриття, а про всі аспекти захищеності. На допомогу педагогам також готують різноманітні інформаційні матеріали для роботи з родинами учнів.

Що покласти в торбинку для укриття

Серед нових понять навчального року 2022/2023: «вихователь безпеки», «класи безпеки» та «рюкзак безпеки» школяра.

Вихователь безпеки — це нова посада в школі, пояснив начальник управління ювенальної превенції Національної поліції України Василь Богдан. Цей фахівець відповідатиме за безпековий простір школи. Але поки що проєкт на стадії пілотної апробації. 15 серпня вперше стартувало навчання таких фахівців: поки що це 17 осіб з 9 областей. Але проєкт планують швидко масштабувати та поширити на всі регіони. До слова, цю посаду запланували ввести ще в листопаді 2021 року: тоді йшлося переважно про безпеку для дітей з особливими освітніми потребами та протидію булінгу. Нині ж акценти змістилися на нагляд за укриттями, організацію безперешкодної евакуації до них та інші моменти воєнного часу.

Клас безпеки — це спеціально обладнаний кабінет у школі, де має бути чимало наочних та допоміжних матеріалів, на яких можна тренуватися. Проєкт запроваджують МВС, ДСНС та МОН. Поки що облаштовано близько 70 класів безпеки, де навчатимуть безпеки життєдіяльності та захисту України.

А ось учнівський рюкзак безпеки — це те, що вже нині стосується всіх дітей, які вчитимуться офлайн. Утім, ідеться скоріше про торбинку, адже місткість для перенесення речей в укриття має бути максимально легкою. У разі повітряної тривоги учень залишає щоденний рюкзак у класі й бере лише цю торбинку. До неї батьки мають покласти:

  • пляшку питної води;
  • поживні батончики, снеки;
  • записку, в якій вказано прізвище та ім’я дитини, контактні дані батьків і родичів (імена, телефони, адреси);
  • телефон, зарядний пристрій;
  • індивідуальний набір необхідних ліків (запас на кілька днів);
  • комплект змінної білизни та одягу;
  • улюблену іграшку або річ.

Батьки в соцмережах діляться, що декого в школах просять також покласти термоковдри. Але МОН наполягає: решту речей для перебування в укритті школа має підготувати самотужки.

Поділитися цією статтею