Воєнний етикет: чому цивільні не можуть носити військову форму або її елементи?

Носіння військової форми зі знаками розрізнення військовослужбовців в Україні на законодавчому рівні заборонене ще з 2019 року. Та за останні пів року одяг оливкового кольору, із фірмовим пікселем ЗСУ, із псевдошевронами чи нашивками з групою крові дедалі частіше можна побачити на цивільних, у тому числі на вчителях. Про що свідчить така тенденція? Як не втрапити у скандал, якщо одягаєшся в речі кольору хакі? Детально пояснює експертка з етикету Анна Чаплигіна.

Чому українці тяжіють до носіння одягу з військовими елементами?

Запит щодо використання військових елементів в одязі цивільних особисто я помітила в середині весни. Це стало своєрідним трендом навіть серед деяких моїх знайомих, які обирають одяг ретельно й виважено. Ми з вами можемо лише припустити, чому люди тяжіють до вибору військової форми чи її елементів у повсякденному житті. На мою думку, це бажання бути причетним до спільноти ЗСУ в найкращому сенсі, відчути єдність і спільність. Точнісінько такий самий меседж закладений і в носінні шкільної, спортивної та іншої форми: «люди свого кола» об’єднуються на візуальному рівні. І всім одразу зрозуміло: перед нами — команда.

Оливкові поло на вчителях: яка ідея схована за шевронами?

Добрячого галасу в соцмережах наробило фото, на якому освітяни одягнені в поло оливкового кольору, дуже схожі на ті, які носять українські військові. Ймовірно, мета цього флешмобу під час педагогічної конференції — підкреслити, що педагоги стійко тримають свій фронт, освітянський.

Але реалізація ідеї, на жаль, виявилася невідповідною етичним і законодавчим нормам (пояснення про норми законодавства читайте нижче, — авт.). Та замість палкої критики освітян варто поставити запитання: «Як цю ідею можна було реалізувати інакше?» Адже в Україні ще немає книги з етикету, де було б чітко прописано, як висловити своє бажання приналежності до військових, дзеркалячи їхній дрескод і при цьому не ображаючи наших воїнів.

Про що з нами розмовляє одяг: 5 обов’язкових елементів

Якщо ми глибше дослідимо тему одягу, відкриється, що він містить 5 важливих і невід’ємних складових, з якими можна «гратися», комбінувати.

1️⃣

Форма одягу

Щодня ви робите вибір: одягнути футболку чи піджак? Футболка — це, умовно, форма креативного класу суспільства, а піджаки й робочі комплекти — форма сфери життєзабезпечення. Ви ж замислитесь, якщо хірург, поліцейський чи пожежник під час виконання робочого завдання буде не у своїй формі, чи не так? Та й юристів, банкірів і держслужбовців ми теж звикли бачити в костюмах. А ось одяг креативного класу — джинси й брюки в поєднанні з футболками чи худі — наче промовляє до нас: «Агов, з нами цікаво, зручно!» Але навіть для креативних осіб існують червоні лінії — наприклад, вони ніколи не надягнуть шорти, дотримуючись принципів ділового дрескоду (перегляньте ті ж презентації Apple). А він нам говорить про те, що «сексуальні частини тіла мають бути закриті». До слова, шорти — одяг або для хлопчиків (вікова категорія), або це пляжний одяг. Іншого застосування в нього немає.

2️⃣

Фактура тканини

Один і той самий костюм можна пошити з вовни, льону, твіду. Але від цього залежатиме, куди ви цей костюм зможете надягти. Наприклад, льон можна обрати виключно для неформальної обстановки чи зустрічі.

3️⃣

Колір

Є сині костюми, є коричневі. І саме коричневий колір костюма вже не відповідає діловому дрескоду. Є навіть така англомовна приказка: «No brown in town» (коричневий — не для міста). Тож коли раніше джентельмен приїздив до міста в коричневому костюмі, то цим він хотів підкреслити: «Я тут не у справах!»

4️⃣

Крій і спосіб використання одягу

Піджаки чи інші елементи одягу можуть бути асиметричного чи традиційного крою. Припустімо, дизайнерів запросили на зустріч із президентом, і вони хочуть підкреслити свою приналежність до професії. Що їм краще зробити — одягтись у латексні рожеві водолазки чи використати як козир асиметричний крій костюма? Вибір за кроєм, кольором. А ось саму форму (костюм, піджак) не чіпатимемо.

5️⃣

Деталі та аксесуари

На тому ж класичному костюмі ви можете зробити петлі контрастних кольорів, гудзики незвичного дизайну, додати екстравагантний аксесуар. Таким чином можна і форму (дрескод) витримати, і зробити свій образ індивідуалізованим завдяки стилізації.

Маючи ці знання, можемо проаналізувати, де саме освітяни в оливкових поло із шевронами припустилися помилок.

  • Використали у своїх поло форму, крій та фактуру тканини, що асоціюється з військовими ЗСУ.
    Цікавий нюанс-офтоп для роздумів: президент Володимир Зеленський не носить форму з фірмовим пікселем ЗСУ, хоча за законом має на це право. За великого бажання, йому могли б дорікнути, що він «актор» і «людина екранних мистецтв», але геть не причетний до здобуття військової освіти. Разом із тим, кожен його образ нині ретельно підібраний і максимально влучний в обставинах сучасної війни.
  • Використали колір один в один із тим, який використовують українські військові. І вже на цьому потрібно було зупинитись — у сприйнятті інших людей вони б УЖЕ асоціювались із тими, хто виконує обов’язок.
  • Псевдошеврони на поло. Це саме той елемент, з яким трапився перебір. Підкреслю: у будь-якій формі немає нічого зайвого. Тож і шеврони на військовій формі геть не для краси. У цьому випадку освітяни не просто скопіювали форму військових, а позбавили її сенсу через нашивання псевдошевронів. Отже, справжні шеврони військових цим було знецінено.

Що цікаво, люди, які мало знайомі з правилами дрескоду, всі вищеописані речі зчитують підсвідомо. Занепокоєння у спільноти виникло, але більшість не змогли пояснити, через що саме вони відчули дискомфорт та обурення. Фахівець відрізняється тим, що може точно назвати причину. У нашому випадку це знецінення через недоречне використання змістовних речей. Хоча, припускаю, що задум цих людей не був підступним і злим. Підвела невдала реалізація.

Від «Освіторії»: що говорить закон?

За носіння військової форми цивільні платитимуть штраф до 3400 грн

Заборона на носіння військової форми зі знаками розрізнення військовослужбовців для цивільних осіб в Україні діє ще з 2019 року. Це вважається адміністративним правопорушенням та карається штрафом у розмірі від 2550 до 3400 грн. Одяг у особи-правопорушника також конфіскують.

Важливо: під час дії правового режиму воєнного стану цивільним громадянам заборонено носити не лише військову форму, а й будь-яку іншу форму чи одяг, що нагадують військову та можуть ввести в оману.

Кого не каратимуть за носіння військової форми?

У період воєнного стану право на носіння військової форми одягу мають:

  • Президент України;
  • Міністр оборони України;
  • військове командування;
  • військовослужбовці ЗСУ, Сил територіальної оборони ЗСУ та інших військових формувань;
  • військовозобов’язані під час проходження зборів;
  • резервісти, курсанти та ліцеїсти;
  • громадяни, які звільнені з військової служби в запас або у відставку з наданням права носіння військової форми одягу.

Заборона на носіння будь-якої форми або одягу, які нагадують військову та можуть вводити в оману, не поширюється на носіння службової, спеціальної форми в робочий час працівниками:

  • правоохоронних органів;
  • органів спеціального призначення з правоохоронними функціями;
  • органів прокуратури.

Поділитися цією статтею