Безпечне укриття у школі: як облаштувати до 1 вересня?

Станом на початок червня в Україні пошкоджено 1939 закладів освіти, а 184 повністю зруйновані. Але є надія, що з 1 вересня низка шкіл навчатиме школярів наживо. Все залежить від безпекової ситуації в конкретному населеному пункті. А обов’язкова умова для відкриття школи – наявність бомбосховища. Та наразі лише 8% шкіл мають укриття – розповів освітній омбудсмен Сергій Горбачов. Досвідом облаштування якісного укриття поділився з «Освіторією» директор вінницького ліцею №20 Олег Слушний. 

Олег Слушний, директор вінницького ліцею №20, фіналіст премії Global Teacher Prize Ukraine

Школи пройдуть безпековий аудит

Очний навчальний процес розпочнеться лише там, де будуть підтверджені установи, що мають укриття, захисні споруди для повної безпеки дитини, – на цьому наголошує міністр освіти і науки Сергій Шкарлет. Днями керівник Державної служби з надзвичайних ситуацій отримав завдання провести у всіх закладах освіти аудит щодо готовності засобів укриття, приймання і гарантування безпечного освітнього процесу. Що саме перевірятимуть?

  • у якому стані укриття: від входів, дверей, систем вентиляції до температури, наявності засобів пожежогасіння та герметичності споруди;
  • безпечність прилеглих територій;
  • готовність локальних систем оповіщення та евакуаційних шляхів;
  • розміщення планів евакуації та дообладнання споруд подвійного призначення для забезпечення безпеки дітей;
  • проходження тренувань із оголошення повітряної тривоги та евакуації;

Як облаштувати сховище в закладі освіти: директорський досвід

Хто відповідальний за облаштування укриття в закладі освіти?

– Відповідно до чинного законодавства відповідальність за стан захисних споруд цивільного захисту населення несе балансоутримувач будівлі, у нашому випадку – директор закладу. Як і за підтримання укриття в належному стані. У комунальному закладі «Вінницький ліцей №20» є підвальне приміщення, яке можна класифікувати як найпростіше укриття. Є 4 входи у підвал та 5 входів-виходів до закладу, присутнє водопостачання та водовідведення, частково освітлення і вентиляція, працює один санвузол, – розповідає директор вінницького ліцею №20 Олег Слушний. – У ліцеї вже побувала спеціальна міська комісія, яка обстежувала підвальні приміщення. Представникам департаменту освіти я передав копію технічного паспорта та поспілкувався про перспективи дооблаштування сховища – багато чого ще бракує. Сподіваюся, наш ліцей буде в списку закладів, які профінансують для якісного облаштування укриття.

Примітка від «Освіторії»:

Якщо заклад комунальної форми власності, то засновником є орган самоврядування, тобто відповідна рада від імені територіальної громади. Якщо засновником є заклад обласної форми власності, то відповідно обласна рада. Якщо державної форми власності – орган державної влади від імені держави (пункт 7 статті 1 Закону України «Про освіту»), – пояснює на офіційному сайті освітній омбудсмен Сергій Горбачов.

І підкреслює, що 22 травня у Верховній Раді України був зареєстрований проєкт Закону № 7398 щодо забезпечення вимог цивільного захисту під час планування та забудови територій. Окрім іншого, там пропонують врегулювати джерела фінансування на утримання захисних споруд та питання їхньої оренди.

Закинутий тир у підвалі школи перетворився у клуб, а потім – у сховище

– Наша школа збудована в 1982 році за типовим планом: це 3-поверхова панельна будівля із підвальними приміщеннями площею 1732 квадратних метри, – розповідає директор Олег Слушний.

– Колись у найбільшому підвальному приміщенні функціонував стрілецький тир, але він вже давно використовувався як технічний склад.

Одного разу учні побували там разом зі мною під час імпровізованої «екскурсії» – були вражені його розмірами: «А можна проводити в цьому великому підвалі активності?» Так і з’явилась ідея освітнього проєкту – створення в підвалі військового-спортивно клубу. Діти подали ідею на міський конкурс «Бюджет шкільних проектів» у рамках Бюджету громадських ініціатив Вінницької міської територіальної громади і виграли 300 000 гривень.

Освітлення, опалення, вентиляція, доступ до води і санвузли

На залучені дітьми кошти ми зробили капітальний ремонт підлоги, стін, стелі і освітлення. Але залишилась ще одна велика проблема – в приміщенні не було вікон, а значить – і прямого доступу повітря. Нам вдалося знайти партнерів та меценатів, які надали 206 000 гривень на дофінансування проєкту.

Ми поставили якісну систему вентиляції. А далі працювали своїми силами. Під час карантину технічний персонал закладу облагородив три великі приміщення, які вели в стрілецький тир, – я дуже вдячний їм за це. Ці приміщення доволі великі, і можуть розмістити кілька сотень людей під час повітряної тривоги. А в невеличкій кімнаті поряд із тиром вдалося облаштувати санвузол, – спершу про це навіть і не мріяли. Важливо, що у нас є доступ до очищеної води в підвальному приміщенні – у ліцеї встановлено дев’ятиступеневу систему очищення та фільтрації питної води. Також подбали про мінімальний рекомендований запас води. Тому, якщо не буде перебоїв із водопостачанням під час надзвичайних ситуацій, у нас в постійному доступі буде ще й фільтрована вода в сховищі.

З опаленням проблем також немає – труби з опаленням проходять по всій території підвалу. Ми їх ізолювали й зробили безпечними. В підвалах не холодно й сухо. Та й сама будівля ліцею – термомодернізована. Середні показники температури в приміщеннях регулюються автоматизовано.

Повна інформація про Вимоги до утримання та експлуатації захисних споруд цивільного захисту – ТУТ.

Облаштування приміщення – власними силами

Ще до війни наші працівники проявили креатив в облаштуванні підвалу, де ми збирались відкрити військовий-спортивний клуб: знайшли, з чого зробити вішаки, підставки для речей, обладнали місця для сидіння, столи. Зараз ми продовжимо цю роботу – теж власними силами. До кінця літа є ще час, тож за наявності коштів і будівельної організації, ми будемо готові зустріти дітей у школі з безпечним укриттям 1 вересня.

Для цього нам потрібно провести такі роботи: ремонт стін, підлоги, стелі; освітлення й вентиляція в інших приміщеннях, які ми самостійно не ремонтували; облаштування санітарних кімнат.

На скільки людей розраховане укриття?

У закладі навчається близько 1600 учнів. За оцінками фахівців, у нашому сховищі можна розмістити 850-900 осіб. Це покриває потребу в безпеці для учнів однієї зміни (ліцей працює у дві зміни). Тож під час повітряної тривоги ми зможемо перевести в укриття всіх учасників освітнього процесу.

Скільки потрібно коштів на якісне облаштування? Де їх залучити?

Зараз, коли йдеться про відновлення очного навчання у школах за наявності сховища, ми побачили: ⅓ робіт із якісного його облаштування вже зроблена. Все – завдяки спільним зусиллям працівників, учнів, батьків та за підтримки місцевої влади. Скільки ще коштів потрібно залучити для завершення облаштування сховища? За нашими розрахунками, – приблизно 2 мільйони гривень. Вінницька міська рада цю проблему розуміє, попередньо її вивчили. Ми сподіваємось, що наш заклад буде серед тих, на які буде здійснено фінансування – адже він дійсно має хороші перспективи з дооблаштування якісного укриття.

Як правильно позначити сховище?

Місце розташування захисної споруди позначається за допомогою таблички (напису) та покажчиків руху до неї, – вказано на офіційному сайті освітнього омбудсмена. Біля вхідних дверей до захисної споруди слід встановити табличку розміром 60 х 50 см із написом «Місце для укриття». Там же зазначити:

  • номер споруди;
  • її власника або юридичної особи, яка утримує захисну споруду на балансі;
  • місце зберігання ключів;
  • особу, відповідальну за утримання та експлуатацію сховища в мирний час, її місце перебування і номер телефону;

Як організувати сховище за всіма стандартами протипожежної безпеки?

У захисній споруді в закладі освіти обов’язково мають бути:

  • засоби пожежогасіння;
  • системи внутрішнього протипожежного водопостачання, пожежної автоматики та сигналізації; – позначені й освітлювані місця розташування первинних засобів пожежогасіння, план евакуації із захисної споруди;

Що врахувати під час облаштування спальних місць у сховищі?

Під час виготовлення спальних місць та іншого обладнання захисної споруди заборонено використовувати легкозаймисті синтетичні матеріали. Як і не можна використовувати синтетичні матеріали та інші види матеріалів, що виділяють під час нагрівання чи експлуатації небезпечні хімічні речовини. Це стосується і оздоблення внутрішніх приміщень сховища.

Чи готові батьки відпускати дітей до школи?

– Я спілкувався з батьками в онлайн-режимі під час звітної конференції, намагався відчути їхні настрої, – продовжує Олег Слушний. – Загалом – оптимістичні. Запропонував інтерактивне голосування: «У разі наявності облаштованого за всіма стандартами укриття, чи готові ви продовжувати навчання дітей офлайн?». Усі присутні батьки та працівники проголосували «за». Голосів «проти» чи «утрималось» не було.

Наразі маємо 1616 учнів, з них 346 перебувають за кордоном, 110 повідомили, що ще не планують повертатись в Україну до 1 вересня. Усі здобувачі освіти переведені на наступний рік навчання. На сьогодні я також налаштований оптимістично. За той час, коли ми вдавались до залучення дистанційних технологій навчання, виснажились і педагогічні працівники, й учні, і батьки. Тож відновлення навчання в стінах нашого ліцею – мрія багатьох, до якої ми йдемо. А розпочнемо навчальний рік із продовження соціалізації та психологічної підтримки наших дітей.

Під час підготовки матеріалу використано матеріали з офіційного сайту освітнього омбудсмена Сергія Горбачова.

Більше про навчання під час війни на osvitanow.org

Поділитися цією статтею