Усе, що ви хотіли знати про TikTok і чим займаються там ваші діти

«Освіторія» поспілкувалася зі школярками, які розповіли про те, що коїться в глибинах українського TikTok, і випробувала на собі всі фішечки соцмережі, до якої втікають діти й підлітки, щоб тільки не залишатися під наглядом дорослих у Facebook та Instagram.

TikTok: що це, для кого і що тут робити?

Народився TikTok у 2015 році. Ця назва — міжнародний бренд китайської соцмережі Douyin. Bloomberg вже охрестив його «найдорожчим стартапом» та оцінює в $75 млрд.

Наразі додаток завантажили більш ніж мільярд разів. Тут будь-хто може зняти 15-секундне відео на телефон і прославитися на весь світ. Про це трохи згодом. А ось що про своє віртуальне дитинча кажуть самі розробники:

«…TikTok — той проміжок часу, коли ти поводишся найприродніше. Це не щось відфотошоплене до невпізнаваності — це ти в піжамі чистиш зуби за чверть восьма ранку. Просто тримаєш палець на кнопці та скролиш і постиш. Тож кидай нам своє відео, і гайда далі…»

@tommyunold

Teachers hitting the Woah GONE WRONG! 😂😳 #school #teacher #foryoupage #foryou

♬ original sound - tommyunold

7 фактів для першого знайомства

Найголовніше в TikTok — відео. 15-секундні ролики можна знімати як у додатку, так і завантажувати готові. Дуже круто, якщо користувач бере участь у відеочеленджах з іншими тіктокерами — так він «заробить» нових фанатів, лайки і покажете, на що здатен політ фантазії. Величезним плюсом стане вміння танцювати — такі ролики здобувають шалену популярність!

Найбільше TikTok нагадує сторіз з Instagram або Snapchat — вертикальний контент, короткі ролики, миттєві реакції від користувачів. Основна ставка — на кумедність чи оригінальність виконання у відео.

Підписники в TikTok звуться фанатами. Серед них чимало світових зірок, блогерів з десятками мільйонів підписників і навіть Президент України.

Після реєстрації персональну стрічку тіктокера буде сформовано на засадах того, які категорії — тварини, гумор, їжа, спорт, «зроби сам» — користувач вводитиме в віконці пошуку.

Улюблену музику чи звуковий супровід до відео можна додавати безкоштовно. У додатку є величезна база з плейлістами треків у будь-яких жанрах — від поп-музики до репу, кантрі та року.

Під час створення відео можна використовувати наліпки-емодзі, різні маски та ефекти.

Кількість лайків з усіх завантажених вами відео сумується та відображається в профілі.

Для кого підходить?

Найактивніший сегмент користувачів — діти та підлітки до 18 років. Їх у соцмережі — 40 %.

Блогерам усіх мастей теж до душі ця соцмережа, і для цього є вагома причина. Завдяки системі «рекомендовано» у TikTok може стати суперпопулярним будь-який профіль. Секрет простий: кожне 15-секундне відео ранжується окремо, тому навіть у нерозкрученому акаунті одне з випадкових відео може стати популярним у додатку та принести тисячі, ба навіть десятки тисяч лайків і нових фанатів-друзів.

Здаюсь, я теж зареєструвалась у TikTok. Ну що тут, що тут?

Звісно, у мої 32 відповіднішим може видаватися «вічний буркотун» Facebook, де можна написати щемливий лонгрід, поділитися враженнями від мандрівки чи зашерити круту статтю з Osvitoria.Media (до речі, ви теж не стримуйте таке бажання!), або Instagram, де можна продефілювати в сторіз у шовковій сукенці… Але йти в ногу з юним поколінням — прямий робочий обов’язок.

Тисну «Завантажити TikTok». І знаєте, яке перше відео чекає на мене після відкриття додатка? Телеведучі Катерина Осадча та Юрій Горбунов грають у гру «Вгадай хто» із заплющеними очима. Одразу впадає в очі стікер на відео з приміткою «Для тебе». Себто, TikTok автоматично вивчив мої вподобання та підписки в Instagram і Facebook й одразу підсунув мені цю парочку. Ну нічого, зараз я наклацаю щось свіженьке, незіркове, незвідане.

@bratiki.privat

Типы людей, которые опоздали на урок #рек #рекомендации

♬ оригинальный звук - bratiki.privat

#ШКОЛА і її суперпопулярність у TikTok

Вводжу в пошуку «школа». У TikTok це одна з трендових тем, та й просто цікаво, чим живуть українські школярі — користувачі топової соцмережі. Інтуїція не підвела: тисячі 15-секундних відео від школярів, які жартують з приводу…

  • надмірної кількості уроків і тиску батьків;
  • знімають ролики про запізнення та реакцію вчителів;
  • пародіюють викладачів та розподіляють їх на типажі;
  • танцюють на перервах для TikTok;
  • роблять самих педагогів зірками TikTok. Іноді таємно від самих педагогів, а іноді вчителі й самі навчаються різних жестів для тіктоківських танців;
  • скаржаться на величезний обсяг домашки;
  • хизуються, як прогулюють уроки або яка ж то радість, коли відмінили останній урок.

Список можна продовжувати дуже довго — у жодній «дорослій» соцмережі такої кількості відеоконтенту на шкільну тематику не знайти. Та й кількість переглядів за хештегами #ШКОЛА просто зашкалює — майже 2 млрд. Але все ж найтрендовішим хештегом в україномовно-російськомовному сегменті соцмережі є #тренди — понад 24 млрд переглядів.

Та поки я тікточила ці запити, соцмережа встигла помітити моє надзацікавлення шкільною тематикою і висвітлила на екрані запрошення… зареєструватись у спеціальному додатку «TikTok Универ». Оце швидкість!

А що значить «флексити в TikTok»?

Ще один популяний хештег у TikTok — #флексTikTok. За цим запитом є понад 26 млн відео. Але що ж це таке — флексити? Хизуватися, виставляти напоказ. Якщо зовсім просто — «ганяти понти». У цій мережі просто обожнюють хизуватися: хто новенькими гаджетами, хто вмінням гарно танцювати, хтось показує спортивні трюки, хтось — крутий макіяж чи вбрання. Ех, інстаграмний дух понтів і тут дає про себе знати, така вже людська природа.

Проте з моїх спостережень, у TikTok діти й підлітки займаються тим самим, що й нинішні дорослі в свої #колись13 — трохи дуркують, кривляються, розігрують одне одного й дорослих, танцюють. Усе це — з поправкою на наш цифровий світ: у режимі онлайн та зі спецефектами.

@andrey_gaidulyan

Рождённые что бы флексить akimyt и leytink и я. Ну я просто рофлю.Но это не кринж.Но это не точно!!! #флекс #коллаб #реки

♬ original sound - marcoesparza

Що думають про TikTok самі діти?

Вероніка, учениця 4-го класу

Я в TikTok близько року. Зареєструвалася, щоб допомогти мамі зробити прикольне відео під музику для реклами щоденника-планера для вчителів у соцмережах. Ми домовилися, що мені не заборонятимуть користуватись соцмережами, але контроль та обмеження часу їх використання все ж буде. У будні доступу взагалі нема, а ось на вихідних можу побавитись. Але не більш ніж 30 хвилин!

Соцмережа TikTok — це весело. Ось послухай пісню Chicken Noodle Soup (вмикає на телефоні). Можна зняти відео, як прикольно танцюєш під неї, різні спецефекти накласти. Зараз це модно. Спробуєш разом з мамою?

(Недовго думаючи, ми з Анною Сидорук станцювали та добряче насміялися, поки Вероніка чаклувала над ефектами та публікувала ролик у свій профайл на TikTok).

А ще TikTok я можу використовувати для підготовки домашніх завдань. Наприклад, знімала коротеньку презентацію книжки. Також мені подобається, що тут я завжди можу знайти свою улюблену пісню.

Чим ще люблю займатися на TikTok? Дізнаватися, що зараз у «трендах». Обожнюю вивчати жести від учасників корейського бойзбенду BTS (детально про цей феномен ви можете почитати тут), які використовують армі (прихильники BTS), знімаючи свої відео під музику.

У TikTok я підписана на 55 акаунтів, улюблені — Василіса Даванкова, Сіма, ТілльНяшка, BTS, моя однокласниця Софія.

У мене виходить знімати один ролик для TikTok на місяць, але знаю, що деякі мої однолітки встигають монтувати по 5 чи навіть більше відео для TikTok на день. Не знаю, які цілі переслідують інші на TikTok, але я відео знімаю переважно «для себе» — мені подобається сам процес монтування й вигадування «фішечок». Взагалі, знімати відео я почала ще з 1-го класу в IMovie, тому TikTok — ще один цікавий інструмент. Для різноманіття. Між іншим, я монтую відосики краще, ніж мама.

А ось інша популярна соцмережа Like мені не до вподоби: там забагато ботів, які скачують відео з інших профайлів та автоматично завантажують на свій. Це зроблено для того, щоб користувачі не засмучувалися, що їхні ролики ніхто не дивиться.

Дара, 10 років, учениця 5-го класу

Соцмережа TikTok мені не подобається. Але з іншого боку, я від неї залежна. Зараз спробую вам пояснити: сюди викладають коротенькі відосики без будь-якого сенсу. Деякі, м’яко кажучи, нерозумні. Найпопулярніші відео — коли хтось стоїть з дорогим телефоном біля басейну, а потім хтось підходить і штовхає людину, й та голосно шубовстає у воду. Але крутіше, якщо кинути телефон не в воду, а з 9-го поверху чи навіть з літака. Ось тоді — ух. Можливо, це просто така розвага в багатіїв, які можуть дозволити собі купувати новий телефон щотижня, не знаю.

У TikTok багато примітивних і нецікавих відео, але є такі, на які прикольно поглянути, особливо англомовний контент. Це надихає спробувати зняти щось класне! Є ще соцмережа Like, але там взагалі «фе» — знімають тільки росіяни й українці, але переважно це не вартує уваги.

Я приєдналася до TikTok місяці два тому, з того часу в мене назбиралося більш ніж 150 відео. Помічаю, що мені постійно хочеться відкрити TikTok і завтикати. Цікаво, чим закінчиться те чи те відео. Відео «ні про що»? Хочеться відкрити інше — може, наступне буде класнішим. Цей процес перестрибування з відео на відео дуже затягує. Напевно, у мене залежність від TikTok. Відірватися зможу, хіба коли тато прийде в кімнату, щоб проконтролювати, чи я не сиджу в телефоні, або ж мені захочеться зайти на YouTube чи пограти в гру. Чи, насамкінець, я зрозумію, що час вчити англійську.

Що мені дає TikTok? Я задовольняю там свою цікавість. Мама запитує: «Чи не краще почитати книжку?» Ну-у-у, там ти бачиш тільки букви, нічого не рухається, а обкладинка ні про що не говорить.

Ідеї для зйомок власних крутих відосиків я беру з «рекомендацій» — вони висвічуються у всіх користувачів у додатку. Хтось щось придумав класне — інші побачили це і копіюють. На жаль, той, хто придумав якусь суперфішку, може назавжди зостатися в тіні. А копіювальники завдяки прикольнішому виконанню вийдуть у топ. Але навіть найкрутіша ідея з TikTok живе максимум 2 години. Далі з’явиться щось нове й посяде своє зіркове місце в «рекомендаціях».

Висновок: TikTok — соцмережа без сенсу. Я, наприклад, часто там усе лайкаю на автоматі. Потім втрачаєш інтерес до зйомок власних відео, бо треба не тільки мати круті ідеї, а й витрачати багато ресурсів для їх втілення — кілька перевдягань, локації… Я розумію, що TikTok обожнюють ті, кому не вистачає визнання серед однолітків у реальному житті. Але я помітила, що ми з друзями навіть і не говоримо одне одному приємні речі чи компліменти. Натомість цю класність можна побачити через лайки в соцмережі. З другого боку, коли на твоєму відео збирається 130 лайків за 5 хвилин, відчуваєш — ооо, це так приємно!

Поділитися цією статтею