#ВчителіВажливі: Вчителька з Херсона, яка перетворює уроки на квести та віртуальні мандрівки

7 жовтня дізнаємось ім’я найкращого вчителя України. А поки знайомимо вас з ТОП-10 премії Global Teacher Prize Ukraine. Серед них Світлана Стельмах — вчителька правознавства, історії України та громадянської освіти з Херсона. Вона не боїться вчитися у своїх вихованців, опановуючи мистецтво селфі й фотошоп, а її учні влаштовують екологічні десанти та музичні флешмоби.

«Випадково» залишилась у вчительській професії на 30 років

У 47-річної Світлани не було мрій про те, як стати супервчителькою. Вона бачила себе спортивним психологом і хотіла надихати українських спортсменів на перемоги. Проте до Харківського університету вступити їй не вдалося, тож прийняла запрошення стати «вчителькою на заміну» у сільській школі.

Подумала тоді: «Це — максимум на півроку». Адже навіть української мови добре не знала, тож вчити її довелося… учням.
Тимчасовий підробіток непомітно перетворився на стиль життя: за 9 років Світлана закінчила педагогічний виш і стала заступницею директора.

Після переїзду до Херсона вона хотіла зробити паузу у вчителюванні, але доля знову розпорядилася інакше. Влаштовуючи сина до місцевої школи, пані Світлана й сама погодилась там стати вчителькою історії. І вперше працювала з дітками, що мали особливі освітні потреби та діагнози «педагогічна запущеність», ДЦП, аутизм, онкологічні захворювання. Світлана каже, що багато чого довелося вчитися заново.

«Одного разу хлопчик з аутизмом виявив до мене агресію. Знаєте, що я відчула? Образу. Мовляв, так для нього стараюся, а що натомість? — каже претендентка на звання найкращого вчителя України. — І тільки згодом дізналась, що хлопчик так реагував на мій голос і червону помаду. Відчула шалений сором: у професії вчителя багато підводних каменів, а сам вчитель — мов серфінгіст на хвилі. Ніколи не знаєш, що подарує день».


«Часто буває, що зі школи виходиш зморений, як шахтар після нічної зміни, але щасливий, як олімпійський чемпіон».


На уроках — квести та селфі з вчителем, дебати та створення реклами

У спілкуванні з дітьми в Херсонському академічному ліцеї Світлана дотримується методу ненасильницької комунікації. Вона переконана, що головна місія вчителя — не нашкодити дитині. Каже, що її учні в ліцеї дуже вмотивовані, тому пропонує уроки з елементами дебатів: це розвиває критичне та креативне мислення. Також її вихованці вчаться створювати, презентувати, а головне — реалізовувати бізнес-проекти. Перші зароблені гроші учні вкладають у благодійність.

Підопічні Світлани Стельмах обожнюють, коли урок перетворюється на квест. Наприклад, до всесвітнього Дня Гідності і Свободи ліцеїсти отримали завдання через QR-коди. Їм треба було разом з друзями зняти відео флешмобу на тему «Гідність» та розмістити на Facebook під відповідним хештегом. А ще — взяти інтерв’ю в однокласника на тему «Що для тебе гідність?» та знайти вчителя-однодумця, розповісти йому про цей день і зробити з ним селфі на пам’ять.

Девіз Світлани: «Робимо з учнями все цікаве та корисне», — від власної реклами та створення індивідуальних карт пам’яті до відеобуктрейлерів та лепбуків. Одне з останніх досягнень вчительки — проект разом із 8-класниками, який починався як історичне дослідження, а переріс у створення настільної інтерактивної гри «Патріот» для дорослих і дітей. Його зареєстрували на сайті стартапів України і зараз шукають меценатів.

Вчителька розповідає, що часто пояснює матеріал уроку з використанням ArtScribe і сама малює на дошці. А ще використовує різні техніки критичного мислення: «Дерево рішень», «6 мислячих капелюхів Едварда де Боно», «Кубування», «Асоціативний кущ», «Кероване читання з передбаченням». Прижилися й методи перевернутого класу та сторітелінгу за участю успішних українців. Час від часу пані педагог проводить уроки у форматі тренінгів. Вона й сама авторка тренінгу «Права дитини — права людини».

Навчається в учнів, як фотошопити та робити суші

Експериментів на уроках у Світлани було так багато, що накопичився досвід для проведення конференцій: вчителька розробила власні тренінги з інтегрального лідерства в освіті.

Стельмах ініціювала музичний флешмоб до Дня Перемоги під вікнами шпиталю для ветеранів, що за станом здоров’я не змогли бути на урочистостях, а ще — низку екологічних десантів з прибирання міських парків і висаджування нових дерев.

«А у своїх учнів я теж продовжую вчитися. Діти організовують майстер-класи з макіяжу, готування ролів та уроки з селфі й фотошопу. Мій вік змінився, а сучасним трендам треба відповідати!» — усміхається наша героїня.

Усе починається з мотивації

Перші уроки у вересні Світлана починає з мотиваційної тематики.

«Я запитую в учнів, що їм необхідно знати і уміти, щоб стати успішними? Збираю їхні думки. А потім ми разом гуглимо компетенції ХХІ століття та обговорюємо, яких навичок чекають у працівників роботодавці. Дебатуємо, де можна ці навички отримати. На уроках працюємо над втіленням, виконуючи вправи на розвинення емоційного інтелекту, позитивного мислення, інтуїції, фінансової грамотності» — ділиться досвідом освітянка.

Цікавий нюанс: у тестуванні щодо профорієнтації учнів учителька застосовує метод соціоніки.

Організовує превентивні екскурсії… до слідчого ізолятора

Знаючи, що серед учнів є чимало хлопчаків-розбишак, схильних до скоєння злочинів (або тих, хто вже чинив правопорушення), Світлана Стельмах організувала нестандартну екскурсію до слідчого ізолятора.

«Навіть у маршрутці вони співали «Золотиє купола», — журиться вчителька. — Видно було, що хлопців приваблює тюремна романтика. Але одразу ж після екскурсії до мене підійшов учень, який мав привід у міліцію, та запитав: «А ви залишилися б у в’язниці за 1 мільйон доларів на одну ніч?» Я подумала (про свою учительську зарплату, про рівень своєї витривалості) й чесно відповіла: «Так». А ось хлопець підозріло подивився на мене і сказав, що ні за що не залишився б. З того часу проблем з порядком стало в рази менше».

Розвиток громадян світу

Світлана Стельмах викладає історію України в контексті світової історії. Крім «сухих» знань знайомить, наприклад, із кулінарними вподобаннями жителів тих країн, про які йдеться на уроці, а потім увесь клас переглядає онлайн-виставки тамтешніх музеїв.

Проводить пані Світлана й уроки «Молодіжні субкультури», де вихованці навчаються толерантності. Діти з її класів беруть участь у міжнародних проектах і разом з улюбленою вчителькою подорожують Європою.

Поділитися цією статтею