Чи зачинять школи на карантин? Чи відсторонять від роботи невакцинованих учителів? Та чи можуть діти з кашлем відвідувати школи й дитсадки? Спільно з МОЗ відповідаємо на найактуальніші запитання щодо роботи шкіл та обов’язкової вакцинації педагогів.
Які обмеження діють для шкіл в умовах різних зон епіднебезпеки?
За «жовтого» і «помаранчевого» рівнів епідемічної небезпеки учні можуть відвідувати заклади освіти за умови, що в них не менш як 80 % працівників мають сертифікат (міжнародний, внутрішній або іноземний), що підтверджує:
- вакцинацію від COVID-19 однією дозою дводозної вакцини («жовті» сертифікати);
- вакцинацію від COVID-19 повним курсом однодозної чи дводозної вакцини («зелені» сертифікати);
- негативний результат тестування методом полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР), що діє 72 години;
- одужання особи від коронавірусної хвороби.
У разі введення «червоного» рівня епідемічної небезпеки заклади освіти працюватимуть лише якщо 100 % працівників мають сертифікат (міжнародний, внутрішній або іноземний), що підтверджує:
- вакцинацію від COVID-19 повним курсом однодозної чи дводозної вакцини («зелені» сертифікати);
- негативний результат тестування методом полімеразної ланцюгової реакції;
- одужання особи від зазначеної хвороби.
Чи є винятки для початкової школи і дитсадків?
Так, дитячі садки працюватимуть і учні 1–4-х класів зможуть відвідувати школи за всіх рівнів епідемічної небезпеки. Також це стосується спеціальних закладів освіти. Ми закликаємо педагогів та інших працівників цих закладів проявляти свідомість і щеплюватись, адже це, у першу чергу, потрібно для безпеки самих учителів.
Якими документами має бути підтверджений дозвіл працювати очно?
Це можуть бути «жовтий» COVID-сертифікат, який підтверджує щеплення однією дозою дводозної вакцини. «Жовтий» сертифікат можна отримати через портал або застосунок «Дія» наступного дня після першої дози вакцинації дводозною вакциною. Він діятиме 120 днів.
«Зелений» COVID-сертифікат, який підтверджує повний курс однодозної чи дводозної вакцинації, так само генерується через застосунок і діє 365 днів.
Також можна отримати міжнародне свідоцтво про вакцинацію в сімейного лікаря після отримання повного курсу щеплення від COVID-19. Довідку 063 сімейний лікар може видати після щеплення однією дозою дводозної вакцини.
Також згодом можна буде отримати COVID-сертифікат про одужання від цієї хвороби, який буде дійсним 180 днів. Зараз такі сертифікати проходять тестування в «Дії».
Хто збирає дані про рівень вакцинації в школі?
Міністерство охорони здоров’я через обласні державні адміністрації та регіональних координаторів із вакцинації.
Який механізм ухвалення рішення про роботу школи залежно від рівня вакцинації колективу?
На національному рівні такого механізму не розроблено. За кожен заклад освіти відповідає директор та засновник школи.
Хто аналізує ситуацію стосовно рівня вакцинації в школах та несе відповідальність за організацію цієї роботи?
За кожен заклад освіти відповідає директор та засновник школи.
За рішенням Кабінету Міністрів учителів зарахували до професій, для яких щеплення від COVID-19 буде обов’язковим. Як це регулюватиметься і коли цей наказ набере чинності?
Міністерство охорони здоров’я України своїм наказом від 04.10.2021 № 2153, зареєстрованим у Мін’юсті 07.10.2021 за № 1306/36928, затвердило перелік організацій, представники яких підлягають обов’язковій вакцинації проти COVID-19.
Згідно з наказом, на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України, з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби, обов’язковій вакцинації проти COVID-19 підлягають працівники:
- центральних органів виконавчої влади та їхніх територіальних органів;
- місцевих державних адміністрацій та їхніх структурних підрозділів;
- закладів вищої, післядипломної, фахової передвищої, професійної (професійно-технічної), загальної середньої, у тому числі спеціальних, дошкільної, позашкільної освіти, закладів спеціалізованої освіти та наукових установ незалежно від типу та форми власності.
Наказ набирає чинності через один місяць із дня його публікації.
Пріоритетні групи, які були визначені першими етапами дорожньої карти, а саме: працівники медичної сфери, військовослужбовці ЗСУ, структури МВС — вже досягли показників у понад 80 % охоплення. Групи з 3-го етапу — працівники сфери освіти та державні службовці — ще не досягли такого результату. Зважаючи на епідемічну ситуацію, для запобігання поширення коронавірусної інфекції, забезпечення безперервного та безпечного освітнього процесу і функціонування органів державної влади, особливо в частині надання адміністративних послуг, був визначений саме цей перелік.
Після запровадження обов’язкової вакцинації для вчителів, що робити тим, хто без медичних показань відмовлятиметься щеплюватись?
Працівники закладів освіти та органів виконавчої влади, які не щепляться проти COVID-19 протягом місяця, будуть відсторонені від роботи. Порядок відсторонення розробляється та буде опублікований на офіційних сайтах Міністерства охорони здоров’я та Міністерства освіти і науки.
Важливо, що освітяни та працівники органів влади, які мають абсолютні протипоказання до проведення щеплень, відповідно до Переліку медичних протипоказань та застережень до проведення профілактичних щеплень, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 16.09.2011 № 595, не підлягатимуть обов’язковій вакцинації.
Коли можуть закрити на карантин клас або школу через хворих на коронавірус учнів або вчителів?
Відповідно до постанови № 10 Головного державного санітарного лікаря України, у разі підтвердження COVID-19 в одного зі здобувачів освіти, всі інші учні (студенти) цієї групи визнаються такими, що потребують самоізоляції.
Чи мають право в школі вимагати результати ПЛР-тестів від учнів, які захворіли?
Якщо учень захворіє на коронавірус, то від нього не можуть вимагати результати ПЛР-тестів або швидких тестів. Учні з ознаками гострої респіраторної хвороби мають залишатися вдома.
Також обов’язковою залишається термометрія перед початком навчального дня. Якщо температура підвищена або у школяра наявні ознаки гострої респіраторної хвороби, то дитину ізолюють у спеціальному приміщенні в школі, повідомляють батьків і в такому випадку сім’я має звернутися до свого лікаря. Лікар діє за інструкцією діагностики коронавірусної хвороби — швидкий тест на антиген або ПЛР.
Якщо в дитини виявлено COVID-19, то всі учні групи, в якій вона навчається, підлягають самоізоляції.
Проте школа не має права вимагати в учня надати його результати ПЛР-тестів або швидких тестів.
Чи дозволено дітям з кашлем або нежитем ходити в школу чи дитсадок?
Як діти, так і дорослі з ознаками гострої респіраторної хвороби мають залишатися вдома. Кашель, нежить, біль у горлі, загальна слабкість, сип, підвищена температура тіла — все це може свідчити про різні хвороби, зокрема й коронавірусну. Якщо в людини погіршилося самопочуття, підвищилася температура — необхідно звернутися до лікаря, який встановить діагноз та призначить відповідне лікування.
Якщо під час освітнього процесу у здобувача освіти виявлено ознаки гострої респіраторної хвороби, то дитина одягає маску, її ізолюють у спеціальному приміщенні в закладі освіти та інформують батьків.
Станом на 7 жовтня 79,5 % працівників сфери освіти отримали першу дозу щеплення від COVID-19 і 51 % — другу дозу. Уже більш ніж 600 000 освітян, щеплених двома дозами, захищені від важкого перебігу COVID-19, госпіталізації чи смерті.
Понад 80 % педагогів Кіровоградської, Київської, Дніпропетровської, Чернівецької, Сумської, Тернопільської, Житомирської, Харківської, Донецької, Черкаської, Луганської, Полтавської областей та міста Києва вже отримали принаймні одну дозу щеплення від COVID-19. Таких освітян має ставати більше і в інших регіонах України.
Освітяни через специфіку своєї роботи постійно перебувають у тісному контакті з багатьма людьми, а отже мають вищий ризик захворіти. Тим більше, особливо швидко ковід поширюється в закритих приміщеннях, якими, зокрема, є школи. Тож вакциновані освітяни в першу чергу захищають власне здоров’я.
Крім себе вакциновані педагоги захищають і дітей. Здебільшого діти переносять ковід у легкій формі, проте ніколи достеменно не відомо, як саме відреагує на вірус організм конкретного школяра чи школярки. Однак варто наголосити: створення безпечного освітнього простору має бути спільною метою вчителів та батьків. Вакцинуватися повинні всі, хто має на це право, а не лише вчителі. Ми повинні оточити дітей вакцинованими дорослими.
Хоча вакцинація майже на 100 % захищає від важкого перебігу ковіду, тільки її недостатньо для безпечного недистанційного навчання. Щоби школа була безпечним місцем як для педагогів, так і для дітей, варто дотримуватися простих правил — протиепідемічних заходів. Наприклад, мити руки, не допускати до роботи осіб із симптомами хвороби та не водити в школу дітей, якщо вони хворіють, користуватись масками і якомога більше часу проводити просто неба, поки нам це дозволяє погода.