Уже всі погоджуються, що технології навряд чи повністю замінять учителя. Але цілком можливо, що вчителі, які використовують технології, замінять тих, хто не використовує. Так, учитель може провести надзвичайний урок, спираючись лише на свої знання, дошку та крейду. Але більшість педагогів погоджуються з думкою, що пояснення нового матеріалу займає надто багато часу. Особливо, коли учні бурчать: «Це знадобиться в житті?» Саме тому ми відвідали тренінг зі змішаного навчання і занотували для вас найцікавіше з розповіді операційного директора та співзасновника студії EdEra Артема Ільчука під час презентації безкоштовних курсів «Математика. Просто» та «Історія України в історіях» від «Освіторії» та студії онлайн-освіти EdEra.
Змішане навчання (blended learning) — методика, у рамках якої учні отримують знання під час:
- дистанційного онлайн-навчання за допомогою інтерактивних технологій,
- уроку з учителем,
- офлайн-навчання в класі.
У цифрову епоху відбувається перехід до моделі освітнього процесу, яка поєднує можливості традиційної та електронної форм навчання. Наш світ — «змішаний», і значна частина нашого повсякдення, у тому числі навчання, у майбутньому проходитиме у віртуальному середовищі.
Хто це вигадав?
Батьками змішаного навчання називають педагогів-хіміків Аарона Самса та Джонатана Бергмана. Вони страшенно втомилися щодня стовбичити майже годину біля дошки, пояснюючи новий матеріал. Тому ідея записати лекції на відеокамеру та опублікувати їх в інтернеті здавалась у цьому плані порятунком.
Відеолекції згодом доповнилися заняттями з практичною складовою, і старшокласники прийняли експеримент на ура. І не тільки вони: методу вподобали вчителі з усього світу і почали теж записувати та публікувати відеолекції на ресурсі, до якого має доступ той чи той клас. Потім вчителі робили розсилку учням та додавали завдання, щоб школяр міг самостійно перевірити, чи добре засвоїв матеріал. Згодом змішане навчання взяли на озброєння серйозні освітні онлайн-ресурси. Зараз вони продукують різнобічний і дуже якісний контент, яким може скористатися кожен учитель.
У чому переваги змішаного навчання?
Поєднуються три складові: інтерактивна, особиста взаємодія вчителя та учня, а також самоосвіта. У навчальному процесі будуть задіяні всі. Адже під час звичайного уроку вчитель може не залучити в робочий процес групу учнів, які, до прикладу, сидять на останніх рядах. І якщо вчитель перемикатиме увагу на інших, то втрачатиме увагу тих, з ким щойно відбувалось обговорення.
Технології дарують учням можливість обрати час і місце для навчання. А вчителю змішане навчання дає змогу контролювати час, темп і шляхи вивчення матеріалу. Темп може регулюватися педагогом за рахунок занять у класі. З іншого боку — вдома школярі будуть засвоювати матеріал у зручному темпі.
Завдяки дистанційній частині навчального процесу вчитель може ефективніше використовувати час уроку та сконцентруватися на практичних навичках: виконання творчих робіт, захист проектів, вирішення цікавих навчальних тестів.
Також змішане навчання допоможе подолати труднощі організації занять для учнів, які хворіють і пропускають уроки, та розвине соціальні навички в дітей, які бояться публічних виступів. Наприклад, дитина може охоче захищати інтереси своєї групи та навіть не помічати, як тренує навичку групової комунікації.
Моделі змішаного навчання
Найпопулярніші моделі змішаного навчання:
- перевернутий клас,
- ротація станціями,
- ротація лабораторіями,
- флекс (гнучка модель).
Перевернутий клас
Онлайн-частину (відеоконтент, лекції) діти дивляться вдома. Коли приходять до школи — мають змогу озвучити запитання вчителям. Педагоги, у свою чергу, набагато ефективніше взаємодіятимуть з класом. Залишиться багато часу на практичні завдання та проектні роботи.
Ротація станціями
Вчитель облаштовує клас на зразок станції. На 1-й станції частина дітей 10 хвилин дивиться навчальне відео на комп’ютерах. На 2-й станції учні працюють з роздруківками, виконують завдання в робочих зошитах. А на 3-й станції група дітей працює безпосередньо з учителем, який може давати конкретні вказівки та інструкції по роботі.
Вчитель сам обирає, хто з дітей на якій станції розпочне роботу — залежно від рівня підготовки. На роботу на кожній станції відводиться фіксований час — від 10 до 15 хвилин: на консультацію з учителем, онлайн-роботу та проектне навчання. Минає цей час — групи змінюються. Вчитель встигне попрацювати з усіма.
Ротація лабораторіями
Ця методика потребує взаємодії всієї школи. Адже учням потрібно буде переходити з одного класу до іншого під час уроку. У кожному новому класі, куди заходитимуть діти, мають бути ментори та інструктори, які допомагатимуть з технічною чи методичною частиною. Переміщатися станціями (окремими класами в школі) учні теж мають за чітко фіксованим графіком. Однак онлайн-навчання відбувається в окремій комп’ютерній лабораторії.
Флекс (гнучка модель)
Тут можлива взаємодія між учнями різних класів, а не лише якогось конкретного. Для цього школярів має об’єднати навчальна тема — динозаври, космос, океани тощо.
Учні переміщуватимуться школою між навчальними активностями відповідно до потреб. Онлайн-навчання — основа такого методу, а вчителі лише забезпечують супровід та підтримку.
Ресурси
Інноваційна гейміфікована платформа iLearn пропонує безкоштовні методичні матеріали для вчителів, які можна використати для змішаного навчання. Це сучасні інтерактивні курси з підготовки до ЗНО з найпопулярніших дисциплін, розроблені “Освіторією” та EdEra.
1. «Історія України в історіях»
3. «Лайфхаки з української мови»