Учитель чи детектив: як виявляти плагіат у роботах учнів?

Що можна робити із ШІ, а що вже є порушенням правил академічної доброчесності? Як правильно оформити використання такого сучасного інструменту? Учні та вчителі самотужки намагаються із цим розібратися, та часом почуваються безпорадними. Попросили відповісти на актуальні питання директорку екосистеми освітніх проєктів Unique Hub та співзасновницю методичного центру Unique Method, розробницю навчальних програм і воркбуків Яніну Хіжінську.

Учням бракує конкретики

«Я вже не вчитель, я детектив: тільки й роблю, що перевіряю, чи не зробив завдання штучний інтелект замість дитини». Приблизно такі скарги педагогів нині не рідкість. До того ж вони схожі на різних континентах. Опитування ЮНЕСКО довело, що менш як 10% шкіл і університетів мають інституційні політики або офіційні вказівки щодо використання ШІ. При цьому було перевірено 450 закладів освіти з усіх материків світу. Відсутність таких вказівок означає підвищення ризику порушення конфіденційності, неоднакових дисциплінарних стягнень і неефективного впровадження роботи з такими технологіями. 


Також цікаво:


Минулого місяця американський Центр демократії та технологій повідомив: 81% батьків стверджують, що їхнім дітям шкільного віку не вистачає правил стосовно відповідального використання ШІ. Те ж саме сказали 72% учнів. Тож ЮНЕСКО заохочує освітян розробляти чіткі правила, які дадуть змогу школярам почуватися більш впевнено. Це не зайві обмеження, які шкодять дітям, а такий собі навігатор, що направляє їх.

Експерти навіть запропонували сім правил, на які треба спиратися у шкільній політиці.

Сім правил для шкіл стосовно ШІ

1. ШІ має використовуватися з освітніми цілями

ШІ слід використовувати цілеспрямовано для підтримки та збагачення досвіду навчання, сприяння психологічному комфорту учнів та педагогів та посилення адміністративних функцій.. Штучний інтелект не має заважати розвитку, навчанню учнів, освітньому процесу (як це буває, коли діти просто замовляють ШІ виконати за них завдання).

2. Впровадження нових технологій не повинно порушувати політику школи

Дотримання конфіденційності, безпеки даних, безпеки учнів і права інтелектуальної власності.

3. Варто збільшувати обізнаність освітян, учнів, їхніх батьків  стосовно ШІ

Грамотність ШІ передбачає розуміння того, як працює ШІ, його обмежень, наслідків та етичних міркувань. Вкрай важливо озброїти людей знаннями та навичками для відповідального використання технологій ШІ. Це охоплює елементи інформатики, етики, психології, науки про дані тощо.

4. Школи мають аналізувати переваги та ризики ШІ

Також добре, коли заклади освіти мають підтримку на рівні країни. Наприклад, у квітні 2023 року Управління зі штучного інтелекту, цифрової економіки та віддаленої роботи Об’єднаних Арабських Еміратів випустило 100 практичних застосувань і випадків використання генеративного штучного інтелекту. Це посібник, який містить детальні приклади використання для цього інструменту для учнів, такі як: опис, есе та спрощення складних концепцій.

Інший приклад. У травні 2023 року Міністерство освіти Чилі випустило посібник для вчителів під назвою «Як використовувати ChatGPT для покращення активного навчання». Посібник містить різноманітні варіанти  роботи, поради, а також обмеження та запобіжні заходи.

5. Учням варто спростити розуміння академічної доброчесності

Для учнів можна полегшити процес, якщо вчителі одразу в завданнях вказуватимуть рівні використання ШІ. Наприклад, такі: дозволено, заборонено або обмежено (тобто можна використовувати лише для певних частин завдань, таких як мозковий штурм або початкове дослідження, але основний зміст і висновки мають бути оригінальними).

6. Рішення мають приймати люди

Будь-яке прийняття рішень має передбачати втручання людини. ШІ має виконувати консультативну роль, доповнюючи, але не замінюючи обов’язки викладачів.

7. Вплив ШІ доведеться неодноразово переоцінювати

Вкрай важливо регулярно переглядати та оновлювати інструкції зі штучного інтелекту, щоб переконатися, що вони відповідають мінливим потребам освітньої спільноти та відповідають мінливим законам і технологіям. Зворотній зв’язок від різних зацікавлених сторін, включаючи вчителів, батьків та учнів, життєво важливий для постійного вдосконалення.


Також цікаво:


Дивимося на проблему по-новому

Що ще можна зробити вчителю вже сьогодні, аби не довелося бути таким собі детективом: допитувати учнів, чи не плагіатили вони, шукати докази тощо. 

На думку пані Яніни Хіжінської, ШІ — це інструмент, який можна використовувати з користю, але він не здатен замінити справжні емоції, досвід та унікальний погляд кожного учня. Тож тексти, які написані ним, сухі, без душі, не мають того живого відтінку, що вирізняє творчість людини. Вони сповнені шаблонів, надмірно довгих речень і позбавлені конкретики. Такі тексти схожі один на одного і відображають поверхневе сприйняття реальності.

Якщо вчителі навчать дітей писати про власні переживання, додавати індивідуальний стиль і глибоко обдумувати тему, тексти ШІ їм не зможуть скласти конкуренцію. Натомість вони можуть бути прикладом того, як не треба, планки, яку учні варто заохотити перевершити.

П’ять сервісів для перевірки

А для тих випадків, коли виникають підозри, експертка радить зручні інструменти, як-от:

Ці сервіси допоможуть швидко визначити, чи текст згенеровано штучним інтелектом. Але не варто забувати, що детектори теж помиляються і доволі часто. Тобто вони не фінальна інстанція перевірки.

Посилаємося на ШІ

Учням варто знати правила використання ШІ, сформовані експертом зі ШІ Олександром Краковецьким. 

Зокрема, без посилання допускається його використання для:

  • завдань, що стосуються процесу генерації ідей, проведення експериментів, пошуку інформації та потенційних рішень, машинного перекладу, зміни стилістики, дизайну, перевірки граматики, трансформації даних з одного формату в інший, та інших завдань, що не створюють нові знання, сенси чи контент у фінальних творах.

З посиланням допускається:

  • у випадках, коли створений контент є завершеним твором або його невіддільною частиною без авторської адаптації.

Також цікаво:


Кілька завдань для правильного використання  

На своїх тренінгах пані Яніна наголошує: варто не забороняти ШІ, як колись калькулятори чи комп’ютери, а інтегрувати його у навчання як інструмент. Наприклад:

  • Створення презентацій або проєктів: учні можуть використовувати ШІ для підбору ілюстрацій чи структурування матеріалу, але наповнювати їх власними ідеями. Важлива якість усної презентації, власних висновків і розуміння причинно-наслідкових дій.
  • Аналіз текстів: учні можуть порівнювати свої роботи з текстами ШІ, пояснюючи, як вони доповнили або змінили інформацію, щоб зробити її більш особистісною.
  • Проєкти, де ШІ виступає як асистент: наприклад, використання його для машинного перекладу або створення перших чернеток, які учні потім редагують і адаптують під свій стиль.
  • Використання для візуалізації своїх ідей чи при роботі з даними. 

Основний фокус має бути на розвитку вміння працювати з інструментами ШІ відповідально і творчо, з акцентом на унікальності та індивідуальному підході.

ШІ може бути другом, асистентом, а не ворогом, якщо навчити учнів його правильно використовувати.

Поділитися цією статтею