Без ШІ: які завдання учні не зможуть списати

Наприкінці 2022 року був запущений ChatGPT, а вже навесні 2023 університети та школи обговорювали новий виклик. Навіть стійких школярів спокушає допомога ШІ. Виявити плагіат при цьому дуже складно. Що ж робити? За рік країни напрацювали свої методи протидії академічному шахрайству. Ми зібрали в матеріалі досвід різних країн та конкретні рішення, що допоможуть запобігти списуванню та цифровому плагіату. 

Що таке оригінальність?

Це просте запитання нині потребує переосмислення. Якщо вважати, що оригінальність — це відсутність дублювання, тоді учнів, котрі скористалися допомогою ШІ, не можна звинуватити у плагіаті. Адже здебільшого контент, створений штучним інтелектом, є новим видом оригінальності, адже поєднує готову інформацію унікальними способами. Завдяки вмінню синтезувати, ШІ не повторює дослівно вміст з одного джерела, а натомість поєднує елементи з величезної кількості текстів, щоб створити щось нове. Він також перефразовує, підбирає синоніми, замісні слова та шукає інші способи оновити роботу. На відміну від контенту, створеного людьми, що може спиратися на особистий досвід та ідеї, контент, створений ChatGPT, синтезується з величезної бази даних текстів. Модель вивчає незліченну кількість текстових даних, щоб імітувати шаблони людського письма та генерувати зв’язний текст. До того ж технології ШІ постійно вдосконалюються, щоб підвищити оригінальність контенту. 

Але чи можна прирівняти те, що створює людина на основі власного досвіду, творчих ідей та почуттів, із контентом ШІ, який учень просто привласнює?! Тож нині оригінальністю вважають унікальний синтез та інтерпретацію, які створені людиною, а не ШІ. 

🇺🇸
США: новітні технології проти ChatGPT

Що ж радять освітянам експерти із цифрових технологій? Більшість традиційних засобів перевірки плагіату взагалі не виявляють втручання ChatGPT, адже програми шукають лише точні збіги. Тобто якщо речення або його частина в документі точно збігається з реченням або частиною в іншому документі, це буде позначено як плагіат. Так працює аналіз ключових слів. Адаптивність ChatGPT і здатність перефразовувати ускладнюють виявлення плагіату. Та поглиблені дослідження показують високий рівень плагіату в результатах ChatGPT (близько 45%). Такий рівень, наприклад, є неприйнятним для академічних журналів.

У опитуванні 2023 року 51% опитаних погодилися, що використання ШІ на іспитах є шахрайством. А 43% учасників тестування зізнаються, що використовують його. Третина з них стверджує, що педагоги або шкільні кодекси честі забороняють ChatGPT на перевірці знань.

Які види шахрайства найпоширеніші?

1. Складати есеї та інші твори, які треба робити вдома. Ризик є для всіх завдань, у яких головне — знання предмета, де оцінюють структуру, стиль та інформацію. З усім цим ШІ впорається значно швидше за людину. Тож учні можуть легко «перелицювати» чиюсь готову роботу та видати її за свою.

2. Ботів, які працюють зі штучним інтелектом, можна таємно використовувати для відповідей на запитання з кількома варіантами відповідей, розв’язання математичних завдань і навіть виконання завдань із кодування. 

Як цьому протистояти?

1. Виявляти перефразування

У США вирішили піти шляхом удосконалення технологій: розробляють нові методи виявлення контенту, створеного ШІ. Сучасні програми перевірки плагіату, які радять нині використовувати педагогам, виявляють не лише точні, а й неточні збіги, тобто перефразування. Це коли змінюється структура або формулювання речення, замінюються слова, але зміст залишається незмінним. Наприклад, такі інструменти, як Turnitin, тепер використовують алгоритми машинного навчання та обробку мови для відокремлення написаного ШІ від створеного людьми. У Turnitin є величезна кількість есе, надісланих людьми, тому він може легко визначити, коли кандидат використовує ШІ для написання. А в програмі Bytescare є відстеження часу до відповіді, запобігання копіюванню та вставці. 

Screenshot from a Turnitin report, Turnitin
by Bytescare, medium.com

2. Навчати учнів екологічно використовувати можливості

Учителям радять дозволяти учням використовувати ШІ для натхнення, якщо вони готують удома реферати, доповіді, презентації, есеї та інші твори.

Вони можуть дати запит на висловлювання авторів, афоризми, але школярів треба навчати цитувати їх належним чином, так само, ніби виписали їх із книжок. Також діти можуть отримати від ШІ план твору, матеріали для чернетки. Але після цього мають і самі використовувати інструменти перевірки на плагіат створеного ChatGPT контенту. Інакше в роботі учня можуть помилково виявити плагіат, якщо, наприклад, він візьме в текст готові фрази з плану. Створений чатом контент можна використовувати лише як джерело натхнення для оригінальної роботи. Але учні мають знати, що не варто переносити уривки до готового тексту, обов’язково слід продемонструвати свій аналіз, ідеї чи інтерпретації.

Ще одне важливе правило: завжди порівнювати інформацію, надану ChatGPT, з надійними джерелами. Адже ШІ здатен відповідати «за подібністю», а не спиратися на факти. Наприклад, якщо ввести запит «Як розв’язують проблему (назва проблеми) у Великій Британії», у відповіді можуть бути пункти заходів, які логічно було б застосувати. Але немає гарантії, що саме такі заходи вже були проведені насправді в країні.

3. Замінити тестування письмовими відповідями

Думки американських освітян стосовно письмових відповідей розділилися. Одні переконані, що повернення до письмових іспитів  — найкращий та найпростіший варіант. Інші вважають — це повернення до минулого. Сумніви стосовно того, що вчителям доведеться до ночі сидіти над перевіркою робіт, швидко розвіялися, бо на допомогу прийшли сучасні технології. Розділи з кількома варіантами можна оцінювати автоматично, пропускаючи рукописні екзаменаційні аркуші через програмне забезпечення оптичного розпізнавання символів. І лише для есе та розгорнутих запитань викладачі все ще можуть надавати індивідуальні відгуки та оцінювання. Навіть якщо учні в гаджетах будуть не друкувати, а писати прописними літерами, це надійно захищає від використання ШІ, адже почерк людини важко скопіювати цифровим способом. Хоча такі технології існують, вони недосконалі, а чимало нюансів написання літер роблять почерк кожної людини унікальним. 

Чимало фахівців наполягають на користі письмових робіт, неодмінно написаних на папері від руки. Письмо залучає інші когнітивні навички та моторику, ніж друк, набір тексту на гаджетах. Оскільки переписувати важче, ніж видалити текст, учням доводиться спочатку чітко сформулювати свої думки, перш ніж переносити їх на папір. Це краще розвиває критичне мислення. Письмо потребує більшої зосередженості, вимагає краще зберігати в пам’яті ключову інформацію.

🇮🇪 
Ірландія: блокувати та спостерігати 

Місцевий Департамент освіти регулярно надає рекомендації, спрямовані на боротьбу із загрозою платформ ШІ. Наприклад, онлайн-тестування у форматі запитань із кількома варіантами відповідей більше не вважаються достатньо надійними, щоб виставляти за них оцінки. Будь-яке завдання на оцінювання, яке може бути виконано задовільно кимось, хто використовує ШІ без відповідного рівня розуміння предмета, або яке порушує авторські права, має бути замінене, ідеться в рекомендаціях. Проте освітян застерігають від будь-якої спокуси повернутися до традиційних іспитів як найпростішого способу забезпечити цілісність оцінювання. У настановах зазначено, що це суперечить сучасному підходу, що базується на розвитку навичок, «м’яких навичок», застосуванні знань у повсякденному житті.

Що пропонують? 

1. Завдання, в яких важко списати

Креативні проєкти, завдання з відкритими запитаннями, завдання на роботу з реальними життєвими проблемами (з описом свого досвіду), а також завдання, дані для яких треба знайти в зображеннях. Саме такі завдання дають змогу студентам продемонструвати свої навички, життєвий досвід та вміння аналізувати та формулювати свої думки.

2. Технології блокування

Ці інструменти обмежують доступ до неавторизованих веб-сайтів, програм і ресурсів під час іспитів. Учні можуть лише взаємодіяти з платформою оцінювання, що не дозволяє їм шукати відповіді в Інтернеті, використовувати ChatGPT або спільне використання екрана, програми для обміну повідомленнями. Наприклад, програма Safe Exam Browser тимчасово перетворює будь-який комп’ютер на захищену робочу станцію.

3. Прокторингові рішення

Це процедура контролю на онлайн-іспиті або тестуванні, де за всім процесом спостерігає адміністратор — проктор. Він стежить за діями екзаменованого за допомогою веб-камери і бачить, що відбувається на моніторі комп’ютера. Така технологія дозволяє виключити шпаргалки та інші хитрощі на іспиті. При цьому учень або студент і проктор можуть знаходитись у різних куточках планети.

Такі заходи можна поділити на запис за допомогою ШІ (де підозріла поведінка записується та аналізується), прокторингом у реальному часі (де людина спостерігає за допомогою веб-камери в режимі реального часу) або комбінованим двостороннім підходом.

🇸🇪
Швеція: зелені, жовті та червоні контрольні

У Швеції у більшості шкіл та університетів вдаються до традиційних рішень: запровадження більшої кількості очних іспитів, переважно усних. Проте є занепокоєння щодо того, чи вистачить приміщень для проведення очних іспитів, наскільки важким буде додатковий тягар роботи для вчителів та викладачів. На деяких предметах ШІ просто дозволили. Фахівці вважають, що ШІ допомагає, як калькулятор, впоратися з простою частиною, обчислюваннями та швидше перейти до креативної частини, у якій штучний інтелект поки що не здатен суттєво допомогти старшокласникам чи студентам. 

Нововведення у деяких школах — тести-світлофори. Усі іспити та контрольні поділили на зони за кольорами. Зелені означають, що на результат не може вплинути ШІ, наприклад, письмова відповідь у класі. Червоні — коли учень виконує домашнє завдання на своєму комп’ютері або онлайн, тож відстежити академічну доброчесність досить складно. Жовта зона  — наприклад, креативні завдання, які ChatGPT може лише частково виконати. Учнів зобов’язують підтвердити знання з кожної навчальної теми мінімум один раз у зеленій зоні. Також заклади освіти можуть вводити коефіцієнти ваги: результати у зеленій зоні значно вагоміші, ніж у червоній. 

🇨🇦
Канада: групова робота та власний досвід

Ось які завдання пропонують канадські освітяни колегам для зменшення впливу ШІ: 

1. Завдання, поділені на кілька етапів

Після виконання кожного етапу завдання дитина має отримати формувальну оцінку вчителя як відгук або певну кількість балів. Цю оцінку можна замінити коментарем однокласника (діти обмінюються роботами в парах). 

2. Групові завдання

Важливою є спільна робота. Діти застерігають одне одного від порушення академічної доброчесності. Але навіть якщо це не буде ефективним, сутність завдання не у відтворенні знань, а у тому, що дитина отримає досвід колективної роботи. 

3. Особисті завдання

Попросіть учнів включити особистий досвід у відповідь і встановити зв’язок між цим досвідом і темою. Пропонуйте проаналізувати шкільний сайт, сходити на презентацію у молодших класах, провести з учнями або вчителями інтерв’ю, зробити огляд доповідей однокласників. У ШІ немає відповідей для таких особистих специфічних завдань. 

4. Завдання для онлайн-портофоліо

Чимало безкоштовних сервісів  призначені для демонстрації «артефактів» учнів і встановлення зв’язків між артефактами, досвідом і досягненнями.  У Канаді популярними є такі як fan.school, VoiceThread, Evernotewix.com.

Як і у попередньому пункті, це занадто креативні та особисті завдання, щоб у них міг суттєво допомогти ChatGPT. 

Поділитися цією статтею