Чимало книжок довелося прочитати за рік учасницям проєкту з підтримки дитячого читання «BaraBooka. Простір української дитячої книги». Щоб полегшити життя батькам і вчителям, вони готували рецензії та огляди новинок для наймолодшої аудиторії, дошкільнят, молодших школярів та підлітків. Найкращі видання отримали нагороди від БараБуки в Освіторія Хабі. Книгоекспертки поділилися основними тенденціями, які панували в дитячій та підлітковій літературі в Україні у 2019 році.
Поезія для дітей повертається
Варто було експерткам з БараБуки торік поскаржитися, що маємо недостатньо віршованих текстів для дітей, як цього року стався справжній вибух авторських і колективних поетичних збірок. Проте найкращою «Поетичною книжкою» в рейтингу Топ БараБуки 2019 стала «Дмухавка та інші пухнасті вірші» Катерини Міхаліциної від «Видавництва Старого Лева».
На врученні нагороди розчулена авторка подякувала своїм дітям, адже без них слова «дмухавка» не було б. «Дмухавка сталася тому, що колись ми з Яринкою йшли до садочка, і вона мені сказала: «Мамо, так не справедливо! Дивися, ось це, таке жовте і красиве, — це кульбабка. А ось це, що з нього потім робиться, — це не кульбабка. Воно заслуговує на своє ім’я, — ділиться Катерина Міхаліцина. — Донька ходила чесно цілий тиждень, поки не прийшла і не сказала: «Мамо, вона — дмухавка!»
А в номінації «Книжка-картинка» переміг «Піратський маршрут» Галини Малик з ілюстраціями Грасі Олійко того ж видавництва. Це книжка-вірш, або й моновірш, як між собою називали експертки це видання, в якому в поетичній формі розгортаються пригоди бешкетних малих фантазерів, які уявили себе піратами.
Розквіт підліткової літератури
Цього року підлітки «розпробували» книжки, які вийшли торік.
Багато підлітків вперше взяли до рук паперову книжку завдяки письменниці Ользі Купріян. Вона написала роман за мотивами популярного серіалу #Школа. На презентацію її книжки «Щоденник Лоли» у 2018 році прийшло кілька тисяч підлітків, які з нетерпінням чекали на цю новинку.
«До підлітка треба приходити через цифровий світ, — говорить Тетяна Стус, очільниця БараБуки. — Тут уже ми мусимо під них підлаштовуватися. Якщо просто прийти й сказати: «Паперова книжка — це класно, читай!», то підліток сьогоднішній цього не зробить. Вже немає цієї авторитарності дорослого, через яку діти змушені були щось робити. Зараз діти нічого не змушені. Вони вміють уже обстояти свою позицію або знехтувати думкою дорослого».
Видавці, які це розуміють і мають ресурси, знаходять своїх читачів через мультимедійні проєкти: мультфільми, ігри, VR та AR технології. А дехто знаходить і простіші способи залучити аудиторію.
Півтора року тому зібралася група авторок-волонтерок, які вирішили написати по оповіданню для підлітків. Книжку, яка в результаті вийшла — «Окуляри і кролик-гном», письменниці просто виклали у відкритий доступ. На сайті видавництва «Братське» її завантажили понад дві тисячі користувачів.
Цього року почала також розширюватися тематика і глибина повістей для підлітків.
У книзі «Скелет без шафи» Оксана Лущевська написала про підлітковий булінг і як героїня його подолала. А Олександра Камінська розбиралася зі стосунками з батьками в книзі «Не кажи нікому». Проте найкращою «Підлітковою книжкою» 2019 року БараБука назвала «Лепрекони» Валентини Захабури.
Лідером у тренді багатогранної літератури для підлітків стала книжка Володимира Арєнєва «Сапієнси», яку підтримала літературна агенція БараБука. Ця футуристична повість, дія якої відбувається у 2178 році, стала найкращою дитячою книгою 2019 року за версією ВВС.
Художники експериментують з ілюстраціями
Художники активно працювали з різними техніками. Це не лише малюнки різного виду, а й аплікації. Ілюструючи книжку Ольги Купріян «Мамонт», художниця Грася Олійко створила колаж із дрібних клаптиків міліметрового паперу.
А Ірена Панаріна для своєї «Птахабетки» використала різнокольорові нитки муліне. «Птахабетка» налічує 32 рідкісні пташки, які трапляються на території України. Тож авторка (і вона ж художниця) витратила понад рік, щоб підібрати пташку до кожної літери й зобразити їх за допомогою ниток. До проєкту залучили наукову консультантку — орнітологиню Наталю Атамась, яка перевіряла певність зображення кожної пташки та інформацію про неї.
А ще ця книжка є прикладом, коли до одного й того ж видання дитина може повертатися кілька разів.
«У 2-3 роки дитина знайомиться з книжкою, розглядає пташок і що біля них намальовано, — розповідає Юлія Підмогильна, провідна редакторка видавничих проєктів БараБука. — У 4-5 років книжка стане в пригоді, коли дитина вивчає букви. Потім, коли вона вже вміє читати, там є наукове пояснення, що це за пташка, чим вона особлива, яка її міжнародна назва».
Україна доєднується до екологічного тренду
Окрім великої кількості перекладної літератури про довкілля для дітей, цього року вперше з’явилася книжка українського автора на цю тему. Нею стала «Книжка про сміття» Галини Ткачук, однієї з авторок БараБуки, для молодшого підліткового і підліткового віку.
«Обов’язково ми маємо дітям пропонувати те, що написано тут і тепер, — говорить Тетяна Стус. — Це дає їм стійкість у розумінні, в якій країні вони живуть і в якому суспільстві зростають».
Пізнавальна книжка українського автора — це те, що активно розвивалося 2019 року.
Юним любителям хімії підійдуть «Лесеві історії. Експериментуй і дізнавайся» Юлі Смаль, що стали найкращою пізнавальною книжкою 2019 року за рейтингом БараБуки.
А «Освіторія» відзначила книжку-абетку Леоніда Ушкалова «Сковорода від А до Я» за «високий український стиль». «Ми хотіли б відзначити книжку «Сковорода від А до Я», адже в ній легко та доступно дітям розказують про великого українського філософа, — пояснила вибір Олена Павлова, шеф-редакторка Osvitoria.Media. — Якісна, сучасна, новаторська, стильна — а це і є цінності «Освіторії». Розкішні ілюстрації дають читачам можливість змалечку перейнятися високим українським стилем. Відчути, що в нас є своя традиція, великі філософи, своя еліта, власні шрифти, архітектура, спадок. Ця книжка може бути щепленням від меншовартості».
А де ж гумор?
На тлі великої кількості пізнавальної літератури для дітей особливо помітний брак веселих, легких гумористичних книжок.
«Українські письменники добре вміють проговорювати проблеми, тому в нас чимало книжок на щонайрізноманітніші складні питання, — говорить Анна Третяк, головна редакторка сайту barabookа.сom.ua. — Але всі так хочуть сказати своє вагоме слово, що відступають від того, що дитинство — це простір сміху, веселощів, гри. Це не тільки пізнання, дорослішання, дослідження».
Тож очільниці простору дитячої книги сподіваються, що, як сталося з поезією у 2019 році, у наступному 2020 так само розквітнуть і гумористичні книжки.