Що таке PedTech та як технології змінюють педагогіку?

bettshow.com

Які тренди та неймовірні технологічні досягнення підкорюватимуть освітню сцену у 2024 році? Команда «Освіторії» та Новопечерської школи відвідала наймасштабнішу технологічну виставку освіти Bett 2024 у Лондоні й ділиться знаннями й практичними кейсами.

4 тенденції в галузі освітніх технологій очима Bett

Освіта стрімко й невпинно розвивається, щороку з’являються нові неймовірні можливості та інструменти для навчання учнів. Експерти Bett озвучили чотири ключові тенденції в галузі освітніх технологій на 2024 рік.

1

ChatGPT — уже не новинка, а друг освітян

Минув рік з того часу, як OpenAI презентувала світу ChatGPT і тим назавжди змінила світ. Відлуння цієї події ми досі відчуваємо в секторі освіти. Спершу освітяни були надміру стурбовані тим, що ШІ провокуватиме студентську лінь і хитрощі. Адже можна «непомітно» створити звивинами штучного розуму есе, реферат, дипломну роботу, а ще залучити його в постійне щоденне «рабство» як миттєвого помічника у виконанні домашніх завдань. Ці побоювання виявилися недаремними. Статистика опитування Varsity показала: 47,3% студентів Кембриджу залучають чат-боти для написання дипломних робіт, а понад 20% — використовують ШІ часто або завжди.

Є і зворотний бік медалі. І викладачі, і студенти усвідомили, що використання ШІ для перевірки мовних навичок, пояснення конкретних понять студентам і підвищення ефективності роботи викладачів має великі переваги. Навіть більше, до вересня 2023 року третина вчителів у Британії потоваришували із ШІ. За даними SchoolsWeek, освітяни вважають ChatGPT корисним помічником у плануванні уроків, написанні звітів, пошуку ресурсів і навіть… для відповідей на електронні листи від батьків. А ось вам маленький кумедний парадокс: освітяни залучили ШІ для перевірки учнівських робіт на наявність контенту, згенерованого ним же.

Ключове питання зараз: як допомогти учням використовувати ШІ для відточування навичок, а викладачам — збалансувати робоче навантаження, не позбавляючи ні тих, ні тих важливих можливостей для розвитку і зростання.

2

Технології заберуть у вчителів частину
бюрократичного пекла

На конференції Bett UK 2023 пані міністр освіти Великої Британії Джилліан Кіґан акцентувала: «Важливо скоротити обсяг завдань, що крадуть учительський час». Добробут є критично важливим питанням для освітнього сектора, адже вчителі працюють в середньому 54 години на тиждень. Інтеграція ШІ та EdTech може збільшити кількість годин для особистого життя педагогів. І саме цей фактор спрацює на користь усієї освітньої системи.

Як то кажуть, не словом, а ділом. У жовтні 2023 року прем’єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак оголосив про виділення 2 млн фунтів стерлінгів на поліпшення онлайн-ресурсів для класів у школах Англії. Мета — забезпечити кожного вчителя персоналізованим асистентом зі штучним інтелектом.

Основні сфери, в яких технології нового покоління можуть взяти на себе навантаження, — це повторювані завдання на кшталт виставлення оцінок, відповідей на повторювані запити в електронній пошті та різні аспекти планування уроків.

3

Технології стануть трекером психологічного стану учнів

У листопаді 2023 року Національна служба охорони здоров’я (NHS) Великої Британії повідомила, що 20,3% дітей віком від 8 до 16 років мають «імовірний психічний розлад». Чи пов’язане це зростання з підвищенням обізнаності про психічне здоров’я та покращенням звітності, чи це наслідок сплеску стресу й тривоги — досі відкрите питання.

Коли вчителі стикнулися з відповідальністю управляти великими класами від 20 до 40 учнів, вони зрозуміли, що не в змозі задовольнити індивідуальні потреби кожного учня. У 2024 році роль EdTech у вирішенні цих проблем — центральна тема дебатів та досліджень. Технології можуть відфільтрувати шкідливий контент, виявити «червоні прапорці» психоемоційного стану дитини.

4

Імерсивне навчання

Імерсивне навчання може замінити уроки з підручників і стати джерелом створення надзвичайно мальовничих світів для учнів, які вони зможуть досліджувати і вивчати на практиці.

Цей підхід принесе користь не лише звичайним школярам, а й учням з особливими освітніми потребами. Гейміфікація, віртуальна і доповнена реальності вже зараз показують високу ефективність як частина навчання.

bettshow.com

З’явилася і нова тенденція в EdTech — так звана розширена реальність (XR), що охоплює різні імерсивні технології. XR вважають перспективним інструментом для доповненого навчання. Її можна використовувати в інтерактивних VR-лабораторіях для STEM-предметів, проводити віртуальні екскурсії від Лувру до глибин океану.

Хоча впровадження технології віртуальної реальності в школах вимагає значних початкових інвестицій, її універсальність дозволяє отримати досвід у безмежній кількості місць та в кінцевому підсумку переважатиме витрати, пов’язані з традиційними виїзними екскурсіями. Враховуючи ці переваги, експерти впевнені, що технологічне імерсивне навчання продовжуватиме розвиватися і знайде своє місце на уроках у всьому світі протягом 2024 року.

Тетяна Ткаченко, IT-директорка Новопечерської школи, 
експертка ГС «Освіторія», ділиться своїми враженнями та інсайтами з Bett 2024.

Від EdTech до PedTech: педагогічні аспекти переважують технологічні

8 ключових напрямків Bett у 2024 році:

  • Лідерство
  • Навички
  • Інновації
  • Благополуччя
  • Інклюзія
  • Вища освіта
  • Сталий розвиток
  • Майбутнє

6 беззаперечних трендів Bett:

Штучний інтелект

Кібербезпека

Глобальна співпраця

Сталий розвиток

Онлайн-навчання

Гейміфікація. Інтерактивність. VR та AR

Цікаво, що всі вищеназвані тренди сховались під парасолькою гасла «Від EdTech до PedTech». Основні акценти припадають не на технології, а на їхній вплив на навчальний процес та педагогічну спільноту.

Проблеми та перспективи світової освіти

  • У найближчі 5 років у світі бракуватиме 44 000 000 вчителів.
  • 40 000 вчителів Британії пішли з професії за минулий рік (59% розглядали таку можливість минулого року).
  • Близько половини уроків математики в середній школі викладалися не вчителями математики.
  • Близько 2/3 освітян назвали робоче навантаження основною причиною думок про звільнення.


«Чи не вважаєте ви ці проблеми співзвучними Україні? На мою думку, ми рухаємося саме в тому напрямку», — зауважує спікерка Тетяна Ткаченко.


На що вчитель витрачає свої 50 робочих годин?

Щоб отримати відповідь на це запитання, експерти опитали педагогів і учнів Сінгапуру, Канади, Великої Британії та США. Погляньте на приблизну структуру залученості вчителя в робочі процеси:

📖 Підготовка до уроків — 10.5 годин

📝 Оцінювання та зворотний зв’язок — 6.5 годин

📚 Професійний розвиток — 3 години

👨‍💻 Адміністрування — 5 годин

🎓 Навчання учнів та залученість — 16.5 годин

💁‍♀️ Розвиток соціальних та емоційних навичок — 3.5 години

💬️ Коучинг учнів та консультування — 4.5 години

Найболючіша цифра: лише 49% часу вчитель витрачає на пряму взаємодію з учнями. Чи знайомо це українським вчителям? Питання риторичне.

Яке майбутнє чекає на учнів?

Ці прогнози склали футуристи, тож їхню достовірність
перевіримо нескоро. Але послухати все ж цікаво 🙂

bettshow.com

Сьогоднішній випускник матиме 7 кар’єр та 20 робіт.

● LLM замінять 40% робочих годин працівників.

LLM — велика мовна модель. Її використовують для вирішення мовних проблем за допомогою алгоритмів обробки природної мови і техніки навчання ШІ. Це алгоритм глибокого навчання, що здатен розпізнавати, узагальнювати, перекладати, прогнозувати та генерувати тексти й інші масиви інформації.

● У майбутньому не буде вчителів-предметників. 

Тобто, вивчати фізику, математику, географію учні зможуть, грубо кажучи, переглядаючи ролики в TikTok. Натомість учням буде потрібен тьютор, наставник, який навчатиме вчитися і спрямує.

● Важливе завдання освіти — персоналізація.

Вже зараз ми відчуваємо важливість персоналізації навчання, працюючи над проблемою освітніх втрат через війну.

● Основні виклики: захист даних, безпека учнів, етичні питання.

І зараз знову ми повернемося до теми ШІ, про важливість якого говорили більшість експертів Bett. Штучний інтелект може з легкістю вирішити частину озвучених вище проблем. ШІ економить час, автоматизує рутину. Він може замінити вчителя на рівні знань, що дозволить людям приділяти більше часу спілкуванню та коучингу. ШІ допомагатиме вчителям у створенні освітнього контенту, в адаптивному навчанні та його персоналізації. А якщо бракуватиме кадрів — на допомогу прийдуть віртуальні вчителі.

Головне — представляти штучний інтелект як вигаданих персонажів, але точно не людських аватарів. Дослідження показують, що дітей насторожують і лякають такі аватари, вони підсвідомо відчувають від них загрозу.

Цікавою була й думка одного зі спікерів Bett про те, що варто не провалити контроль над використанням ШІ серед молоді, як це відбулося із соцмережами: «Якщо сюди додати ще й ШІ… Це критичний момент. Час задуматись і захистити наших дітей».

Поділитися цією статтею