Подружіться вже з тим ШІ: 16 простих і практичних інструментів

Image from Freepik

Світом шириться нове поняття — «цифрова бідність». На виставці Bett у Лондоні цифрову бідність визначають як «нездатність повноцінно взаємодіяти з онлайн-світом, коли, де і як це потрібно». І наводять статистику: у ​​Великій Британії 10 мільйонів людей не мають найпростіших навичок користування комп’ютером чи інтернетом. 20% молодих людей у ​​віці 8–24 років не мають можливості вийти в інтернет. В Україні такої статистики бракує. Але щоб не наздоганяти цифрове майбутнє освіти, варто вже сьогодні подружитися нарешті з тим ШІ. Можна неквапом. Головне — з допитливістю й розумінням, як саме це допоможе покращити навчальний процес. Підготували для вас 16 простих інструментів на щодень. 

Звісно, в Україні вчитель не може просто так витягнути з кишені кредитну картку й придбати всі найпросунутіші рекламовані ресурси. Тому пропонуємо вам добірку безкоштовних, але якісних інструментів, які точно вас не розчарують.

Спікерки:

Тетяна Ткаченко, IT-директорка Новопечерської школи

Анна Столій, вчителька української мови та літератури (старша школа)

1

Microsoft

 Додаток Reading Coach

Радимо скористатися цим додатком учителям англійської мови. Він стане чудовим помічником у перевірці вимови ваших учнів через читання текстів вголос. Невтомний штучний інтелект проаналізує почуте та дасть свої висновки й поради.

Додаток Microsoft Copilot

Це інструмент штучного інтелекту, за допомогою якого вчителю буде легше й цікавіше створювати документи та презентації, редагувати фотографії, писати листи в Outlook. А якщо ви працюватимете в режимі відеодзвінків в Microsoft Teams, то  Microsoft Copilot представить ключові тези розмови і створить за потреби таблиці.

Додаток Microsoft Designer

Microsoft Designer теж використовує штучний інтелект, щоб допомагати вчителю створювати професійні дизайни для презентацій. Це може стати вашою чарівною паличкою, коли знадобиться швидкий пошук зображень чи треба терміново й без зайвих зусиль згенерувати зображення з використанням ШІ.

Додаток Teams for Education

Віднедавна працює з дуже корисними оновленнями:

  • ШІ генерує рубрики, створює інструкції під завдання, модулі Classwork;
  • дає можливість створювати елементи керування Teams Admin для генеративних функцій ШІ.

  • Resources tab в Classroom дозволяє створювати, керувати та ділитися інтерактивними уроками.
  • Classroom analytics дає вчителям аналітику та можливість надання зворотного зв’язку.
  • eSignature спрощує збір електронних підписів.
  • Practice sets — інтерактивні завдання з автоматичним оцінюванням.
  • Інтерактивні завдання для відео YouTube у Google Classroom.

Із цією компанією освітяни України добре знайомі. Зараз вона надає чимало безкоштовних і, головне, зручних можливостей, пов’язаних із використанням ШІ. Спробуйте і ви!

Одна з найкласніших і найфановіших зон на конференції Bett. Особисто я не знаю освітян, які б не бавились у Kahoot! разом зі своїми учнями. Зараз ця компанія пропонує школам можливість подати заявку для безкоштовного користування ресурсом (у тому числі буде змога користуватись опціями штучного інтелекту).

Компанія розробила ексклюзивний продукт з використанням ШІ для освітян. «Освіторія» поставила завдання штучному інтелекту від Adobe згенерувати ілюстрацію на тему «Українські школярі навчаються в укритті під час повітряної тривоги», але пан ШІ відмовив нам у створенні такої картинки, тому що «одне з використаних у запиті слів порушує правила користування застосунком». А вже на запит «Українські школярі навчаються в підземній школі» ілюстрацію видав, проте якість зображення потребує доопрацювання — очі та руки розмиті, а вигляд облич навіть трохи лякає. Тож варто експериментувати із запитами — можливо, вам пощастить більше.

Розробники хизуються, що їхній продукт — найпопулярніша та найулюбленіша платформа штучного інтелекту освітян усього світу, якою користуються понад мільйон людей. Опис так і заманює завантажити цю програму на свій ПК: «MagicSchool AI заощаджує вчителю до 10 годин на тиждень. Це ваш помічник зі штучним інтелектом для всього, що пов’язано з навчанням. Ми вважаємо, що #ВчителіМагічні, і наша місія — боротися з вигоранням вчителів за допомогою штучного інтелекту».

MagicSchool пропонує 50 інструментів для планування уроків (частина — безкоштовні), диференціювання навчання, спілкування із сім’ями, генерування жартів для вчителів, персоналізації навчання. Великий плюс цієї програми — ШІ від  MagicSchool вчився саме на освітніх даних і краще розуміє вчителів.

Програма пропонує низку цікавезних інструментів. Ось деякі з них:

Генератор ідей

Створює цілий перелік творчих ідей для учнівських заходів, щоб вчитель міг відслідкувати, як учні засвоюють матеріал з певної теми. Просто вкажіть тему та вікову категорію учнів і дозвольте ШІ запропонувати ідеї.

Інтерв’ю із зіркою

Допомагає згенерувати уявне інтерв’ю з відомою історичною особою, зіркою чи повністю вигаданим персонажем. Просто вкажіть ім’я особи і три запитання, які ви хотіли б поставити.

Генератор тексту і запитань

Використовуйте цей інструмент для створення навчальних текстів і вправ на засвоєння матеріалу. Просто введіть потрібну довжину тексту, тему, вікову групу учнів.

Це добірка чат-ботів із будь-якої освітньої тематики. Можете поспілкуватись як з науковцями-істориками, так і просто дізнатись щось корисне про конкретну тему — наприклад, про галузь відновлювальної енергетики.

З його допомогою можна розробляти STEM-проєкти, що не потребують надсучасного дороговартісного обладнання, а використовують речі, які легко піддаються переробці: картонні коробки, пластикові горнятка, залишки трубочок. У посібнику 70 сторінок, і кожен STEM-орієнтований учитель відшукає там щось корисне для майбутніх проєктів.

Повністю безкоштовний навчальний застосунок для шкіл. Містить комплексну навчальну програму для викладання всіх предметів: від мов, орфографії й суспільствознавства до математики, природничих наук, географії та музики. Підходить для дошкільного і середнього шкільного віку та для школярів із РДУГ.

Крутезний ресурс для освітян. Зараз він доступний лише для «айпадів», але дуже перспективний. Це такий електронний зошит, де учні можуть виконувати будь-які завдання, а вчитель у реальному часі бачить усі ці зошити та за допомогою ШІ може виокремлювати в учнівських завданнях типові помилки.

Розробник контенту на основі штучного інтелекту для активного навчання та вчительського натхнення. Ви заливаєте в програму будь-який навчальний текст, і ШІ генерує до нього найрізноманітніші завдання, а також вступ до уроку та рефлексію для його завершення.

redmenta.com

Застосунок, що допомагає відслідковувати ментальне здоров’я учнів. «Коли я підійшла до них на локацію, мене запитали: «Ви з України? Чому ви досі широко не використовуєте в школах такі застосунки?», — згадує Анна Столій. — І дуже рекомендували відслідковувати щоденний стан ментального здоров’я дітей, які перебувають у стані хронічного стресу.

Дуже популярна програма в Британії. З її допомогою ви можете створити з класом «Урок протесту», свідком якого я стала наживо на виставці Bett. Діти мітингували, тримаючи в руках шматки картону й підходили до відвідувачів із запитанням: «Розкажіть, що ви думаєте про зміни клімату?» Відповіді діти записують на диктофон у телефоні, збирають все в один файл, а на уроці англійської мови розбирають почуте як аудіювання. Потім набирають текст, а на уроці інформатики створюють інфографіку за результатами відповідей та готують захист проєкту. Тобто, вже навіть у початковій школі діти навчаються відстоювати права. Цікаво, що під час виставки ми бачили школярів, які протестували проти… проведення Bett!

Програма дозволяє працювати з текстами, обробляти аудіозаписи, перетворюючи їх на текст. Можна працювати з групою дітей, створивши спільну віртуальну дошку. Також надають можливість сертифікації вчителям, щоб ті могли поширювати застосунок у своїх школах. Учителю це дасть змогу не платити за круті додаткові можливості програми.

Цей застосунок — чудовий тренажер для прокачки soft skills. Можна змоделювати будь-яку життєву ситуацію: інтерв’ю, співбесіда, конфліктна ситуація. Штучний інтелект проаналізує ваші відповіді та дасть слушні поради й підказки, як покращити результат.

А чим Україна хизувалася на Bett 2024*?

«Освіторія» знайомить вас із високотехнологічними українськими освітніми стартапами, які прикували до себе увагу міжнародної спільноти на Bett 2024.

Elai.io

Український ШІ-стартап, що спеціалізується на генеративному штучному інтелекті. Завдяки цій програмі ви можете перетворити будь-який текст на відеоконтент й отримати як результат вашої співпраці якісну презентацію. Її озвучить та покаже обраний вами ШІ-аватар.

Amperia

Це інноваційні набори обладнання для лабораторних робіт із фізики, які повністю відповідають концепції НУШ. Це яскраве, сучасне та привабливе для школяра обладнання створене для того, щоб використовуватися на шкільних практичних заняттях із курсу фізики. А точніше — для вивчення одного з найскладніших для засвоєння дітьми розділів «Електрика й магнетизм». А ось перелік експериментів, які можна провести за допомогою цього набору.

BUKI

Сучасний освітній маркетплейс і міжнародна EdTech компанія. Тут можна знайти репетитора практично з будь-якого предмета. Також допомагає репетиторам по всьому світу знаходити учнів. Клієнт обирає свого ідеального викладача, застосовуючи фільтри за предметом, рівнем, вартістю, місцем проведення занять.

CASES

Cоцмережа, освітня платформа та EdTech для креативних індустрій. Нині нею користуються понад 120 тис. осіб. Тут ви можете навчатися та викладати, створювати портфоліо та вести блог, ділитися новинами та дізнаватися нове, знаходити замовників і фахівців. А ще — пройти шлях від знайомства із професією до початку кар’єри та працевлаштування. Є можливість безкоштовного тестування платформи протягом 7 днів.

GIOS

Інтерактивна платформа зі штучним інтелектом, зроблена в стилі TikTok для вивчення математики онлайн. Наразі на платформі навчаються 147 тисяч учнів, а допомагають їм у цьому понад 3000 вчителів. GIOS схвалена МОН та надає платний доступ до змішаного і дистанційного навчання математики для 5–9-х класів.

Headway

EdTech компанія, що створює продукти з мікронавчання. Ключовий продукт — застосунок із короткими переказами книг. У ньому зібрані 15-хвилинні аудіо і текстові самарі нонфікшн бестселерів, а також щоденні інсайти, гейміфіковані челенджі. Застосунок є лідером у світі за кількістю завантажень у ніші книжкових самарі. Його завантажили понад 30 млн користувачів, а Apple регулярно виводить Headway app у свої топи в більш ніж 170 країнах.

Nanit Robot

Ця компанія займається виготовленням освітньої робототехніки для дітей віком від 5 років. Унікальний робот-конструктор має 100 варіантів збірки, і коли дитина його вивчає — дізнається чимало цікавого не лише про робототехніку, а й про наш світ. Знання закріплюються відеоуроками. Дитина дорослішає — і разом з нею «дорослішає» робот. А старші діти мають можливість вивчати дрони.


*Українську делегацію на Bett 2024 було організовано спільними зусиллями Міністерства освіти і науки України, Міністерства цифрової трансформації України, національної платформи «Дія.Освіта», Українського фонду стартапів, Фонду Президента України з підтримки науки, освіти та спорту.

Поділитися цією статтею