Вже 35 років Україна живе з болем Чорнобиля. Це проблема, що торкнулась майже кожної української сім’ї та всього світу. А ще це найбільша світова катастрофа з епіцентром за 100 кілометрів від Києва. Та чи знаємо ми достатньо про Чорнобиль, його минуле, сучасне й майбутнє? Що розкажемо про нього наступним поколінням та як нам говорити про нього зі світом? До 35-х роковин Чорнобильської катастрофи ГО «Європейський Інститут Чорнобиля» презентує серію заходів, до яких може долучитися кожен небайдужий і повернути тим самим Чорнобиль у поле свідомості суспільства. То чи готові ви дізнатися, чим є Чорнобиль особисто для вас?
Чорнобиль. Страшні цифри катастрофи
Дев’ять заходів до 35-ї річниці Чорнобильської катастрофи, до яких вам захочеться долучитися
Сучасні уроки про Чорнобиль на YouTube
Коли дивитись: 26 квітня
Оновити дидактичний матеріал та формат традиційних Уроків пам’яті Чорнобиля для учнів 1−11-х класів до 35-х роковин трагедії взявся Європейський Інститут Чорнобиля.
Оновлення стосуються як змісту (у зв’язку з появою нової інформації з розсекречених документів КДБ), так і формату — уроки будуть представлені сучасними відеороликами для всіх 11 класів на YouTube. А ведучим чотирьох уроків про Чорнобиль став шоумен і актор Володимир Остапчук.
Концерт «Звуки Чорнобиля»
Коли слухати: 23 квітня
«Концерт» і «Чорнобиль» — речі, здавалося б, несумні. Але соціальний музичний проєкт «Звуки Чорнобиля» допомагає через творчість талановитих людей подивитися з іншого кута зору на історію, яка сплела життя стількох людей і назавжди залишиться на мапі світу найбільшою техногенною катастрофою.
У концерті, який буде доступний у форматі онлайн, візьмуть участь ісландський гурт GusGus, українській гурт KAZKA, знаний технодіджей Bjarki, бітбоксер Dub Fx, гурт — номінант на Гремі Télépopmusik, а також Сергій Михалок, KRUTЬ та інші виконавці.
Під час концерту презентують унікальну вінілову платівку з доданою реальністю. Ця колекційна платівка матиме можливість розширення через віртуальну реальність та мобільний додаток Chornobyl App. При наведенні смартфоном на обкладинку, фотокартки артистів будуть оживати і вони розповідатимуть свої думки про Чорнобиль та враження після поїздки в зону відчуження.
В основу кожної композиції платівки покладені характерні для зони звуки з аудіобібліотеки «Звуки Чорнобиля»: тріщання дозиметра, скрип оглядового колеса, шум рудого лісу, відлуння, гуркіт течії. Ви навіть почуєте звуки, що були записані всередині Чорнобильської АЕС.
Віртуальна виставка ARTEFACT CHORNOBYL 34
Коли дивитись: 24 квітня
Віртуальна виставка із залученням понад 50 художників, серед яких Марія Примаченко, Арсен Савадов, Іван Марчук, Алевтіна Кахідзе та інші відомі митці.
Експонати цієї надсучасної виставки створені з використанням VR- та AR-технологій, лазерних та відеоінсталяцій, нейроінтерфейсу та параметричної архітектури. Ви зможете подивитися на них з будь-якого куточка Землі: всі вони перенесені у віртуальний формат.
Виставка розглядає аварію на ЧАЕС не лише як найбільшу техногенну катастрофу світу, але і як інформаційну трагедію, наповнену дезінформацією, фейками та радянською пропагандою.
Міжнародна акція «Чорнобиль 35»
Коли взяти участь: у ніч на 26 квітня
Це унікальна нічна подія в Прип’яті, до якої може долучитися кожна людина на планеті. Флешмоб «Чорнобиль. Запали свою свічку» стартує в ніч на 26 квітня об 01:24 за Києвом. Саме в той час, коли стався вибух на Чорнобильській АЕС, запалимо 35 свічок у пам’ять про катастрофу.
Перший мобільний додаток Чорнобиля — Chornobyl App
Коли завантажувати: 26 квітня
Чорнобиль діджиталізували та презентують перший офіційний додаток з AR-технологією українською та англійською мовами. Це повноцінний інформаційний ресурс з історії Чорнобиля з практичною інформацією для туристів, через який з будь-якої точки світу можна здійснити віртуальну подорож у чорнобильську зону відчуження. Ось яку інформацію ви отримаєте, завантаживши Chornobyl App:
- Віртуальний тур Чорнобилем
- Спростування фейків
- Розсекречені матеріали
- Сучасне життя Чорнобиля
- Відомі та заборонені локації
- Унікальні фото було/стало
- Наукові та культурні проєкти
Аудіоархів «Дзвінок у 1986»
Коли слухати: після 30 квітня
Це цілий аудіоархів із записами та розповідями ліквідаторів аварії, які працювали безпосередньо в епіцентрі подій і бачили все на власні очі. Щоб дати їх почути, у музеї «Чорнобиль» встановили три телефонні будки з автентичними апаратами зразка 1986 року і розмістили в них телефонні книги з номерами. Варто лише набрати один із вказаних номерів і зробити дзвінок у минуле. Звісно, під час локдауну в Києві ви не зможете завітати до музею, але аудіоархів чекає на своїх слухачів, щойно столиця повернеться до повноцінного життя.
Національний музей «Чорнобиль»
Коли завітати онлайн: 26 квітня
Національний музей «Чорнобиль» відкритий для відвідувачів ще з 1992 року в Києві, а в умовах карантину працює в режимі онлайн. Під час віртуального туру ви «розсекретите» документи й карти з грифом «Таємно». На вас чекають сотні фотографій, спеціальних приладів та історичних реліквій з Чорнобильської зони відчуження та унікальні експонати. А ще музей має цікавий слоган: «Est dolendi modus, non est timendi dolendi». У перекладі з латинської це означає «Є межа у смутку, але тривога не має межі».
Коли дивитись: 26 квітня
Уперше матеріал такого уроку узгоджено із групою експертів Чорнобиля, до якої увійшли науковці, історики, представники Національного музею «Чорнобиль» та експерти МАГАТЕ.
Детальну інформацію шукайте за посиланням ближче до 26 квітня.
Серія наукових лекцій Chernobyl insight
Коли долучитись: 20−30 квітня
Як працює радіація? Чи варто боятися поїздки у зону відчуження? Через скільки років там буде безпечно? Що робити, якщо буде ядерний вибух? Як вибухнув 4-й блок ЧАЕС? Це та багато іншого — у серії Talks із науковцями з Чорнобиля.