Напередодні Всеукраїнського дня добрих справ #ЩедрийВівторок, який вперше пройде в нашій країні 27 листопада, «Освіторія» розповідає, що таке «правильна благодійність» та які добрі справи можна реалізувати в школі разом з дітьми.
Ми вже писали, як і для чого мільйони людей у понад 150 країнах світу об’єднуються для добрих справ в останній вівторок листопада.
А як зробити це в школах і не для галочки, розповідають:
Марічка Артеменко
засновниця «Клубу Добродіїв» та кураторка ініціативи «Щедрий Вівторок» в Україні
Ольга Руднєва
виконавча директорка фонду Олени Пінчук
Ірина Сахно
менеджерка благодійного фонду «Запорука», координаторка акції «Уроки доброти»
Оленка Северенчук
кураторка Global Teacher Prize Ukraine, менеджерка креативних освітніх програм «Освіторії»
Обговоріть з дітьми, кому хочеться допомогти
Багато вчителів кажуть: «Ми щодня ведемо з учнями виховну роботу, розповідаємо про добрі справи». Проте пастка ховається самих словах «виховна робота», адже учні своїм мозком мають дійти до того, що хорошого для інших вони хочуть зробити.
Це точно не про благодійність, коли:
…питають: «Можна привеземо вам іграшку? У неї однієї лапи бракує і трохи брудна, але ж ви візьмете?»
…привозять майже непридатні для носіння речі, ба навіть білизну не першої свіжості.
Саме тому благодійність не для галочки в школах радимо починати з озвучення мети. Запитайте в дітей, кому їм хочеться допомогти. Разом з дітьми ви можете передивитися список благодійних фондів, обрати один з них та зателефонувати туди, щоб дізнатися про потреби підопічних. Добре, якщо це зроблять і запишуть самі учні. Обговоріть почуте всім класом, домовтеся, як і коли зможете познайомитися з тими, хто потребує вашої підтримки. Наприклад, ви можете навідатися з дітьми до центру «Дача», де проживають онкохворі діти. Можна навіть Skype-знайомство влаштувати.
Водоспад добра та Free Hugs
У класі на стіні прикріпляють великий настінний календар, а вчителі роздають учням блакитні стрічки. Якщо учень зробив добру справу, то коротенько пише на стрічці, яку і що саме, та приклеює зверху. Поступово стрічки формують «водоспад із добрих справ».
Розкажіть дітям, що навіть коли ти сам у скрутному становищі, все одно можеш допомагати іншим. Найдоступніший ресурс — наша доброта. Є дослідження, яке свідчить, що людині потрібно 8 обіймів на день, щоб почуватися щасливою. Тож організуйте флешмоб «Free Hugs» — пропонуйте людям обіймашки просто на вулиці та робіть їх трішечки щасливішими.
До слова, цікавий челендж добра організував одного разу фастфуд, запропонувавши безкоштовну порцію картоплі за маленьку добру справу: наприклад, ти можеш зателефонувати мамі й сказати, як сильно і за що ти її любиш. Щедрий Вівторок — прекрасний день для того, щоб сказати «дякую» людям, які є добродіями у вашому житті.
Доручіть дітям організувати шкільну барахолку з фудкортом
Це довгостроковий проект добра, але він допомагає втілювати великі ідеї, які потребують солідного фінансування. Крім того, діти отримають безцінні навички, які знадобляться їм протягом життя.
Після Майдану учні Новопечерської школи долучились до ініціативи ГО «Місто-сад» і отримали цікаве завдання: зібрати кошти на мурал у сквері Небесної Сотні — портрет Сергія Нігояна.
Португальський художник Александро Фарт згодився зробити портрет на волонтерських засадах, але треба було привезти його, забезпечити проживання, придбати інструменти та фарби. Загалом — велика сума. Ми розуміли, що попросити ці кошти в батьків дітей — примітивно й нічого хорошого школярів не навчить.
Тому підкинули дітям ідею — стати організаторами благодійної барахолки. Але й тут все не так просто: ми не хотіли, щоб вони просто принесли речі й отримали за них гроші. Ми мали на меті навчити їх чогось захопливого та близького до життя.
Отож, діти об’єднались у творчі групи за різними напрямками — івентники, технічний, фінансовий, журналістський, PR супровід. Щоб залучити покупців, сформували відділ PR & комунікацій, який працював місяць. Перш ніж учні взялися до активних дій, організували для них майстер-клас з ефективних комунікацій та продажів.
Діти домовлялися про розміщення реклами про «Барахолку», безкоштовно. Ми дали учням номер Громадського радіо, і вони домовилися про ефір, під час якого розповіли про свій проект на всю країну. Комунікації виявились ефективними: на захід до Новопечерської школи завітали понад 2000 покупців, які купували в дітей найрізноманітніші речі.
Оскільки людей збирались залучити багато, постало питання: «А хто ж їх нагодує та напоїть?» Тож друга група дітей відповідала за фудкорт, а ми їх паралельно навчали, що таке інвестиції. Організували для школярів семінар з інвестицій та їх повернення. Суть полягала в тому, що учні просили батьків стати інвесторами проекту. Але пояснювали батькам: «Навіть якщо ви дали 30 гривень, важливо, щоб ця маленька інвестиція знайшла зворотний шлях до вашого гаманця».
Разом батьки витратили 4000 грн на організацію фудкорту й отримали назад все до копійки — за це відповідав бухгалтер. Група, яка відповідала за фудкорт, зібрала рекордні 60 тис. грн, а загалом на «Барахолці» було зібрано близько 120 тис. грн.
На ці гроші вдалося не тільки відкрити мурал, адже грошей вистачило ще й на реалізацію місії кожного класу, який долучився до «Барахолки».
Кулька-сюрприз і благодійна фотосушка
Замість звичної лотереї влаштуйте з дітьми нестандартну, з яскравими повітряними кульками. У кілька кульок помістіть папірці з надписом «Вітаю, щасливчик!» та підготуйте кілька подаруночків, у всі інші «Ми вдячні за інвестицію в добрі справи! Спробуйте ще раз». Продавайте не самі кульки, а голки, якими їх лускатимуть. Одна голка — одне право на кульколуск! Простежте, щоб діти не покололися та повернули голки після участі в лотереї. Кулькову акцію можете провести не тільки в школах, а й в університетах, ТРЦ, попередньо домовившись із керівництвом.
Для дітей цікавим форматом стане фотосушка. Попросіть школярів зробити знімки на різну тематику (пейзажі, фото тварин, кумедні портрети, колажі — простір для фантазії безмежний), а потім роздрукувати свої фотороботи в певному форматі.
У коридорі влаштуйте зону для фотосушки — треба розвісити мотузки та підготувати різнокольорові защіпки, на яких триматимуться учнівські фото. Фотокартки продаватимуться, а зібрані кошти підуть на добрі справи. Наприклад, якщо обрана тематика — тварини, то все зібране буде передано до притулку тварин.
Прийміть виклик!
Суть цього способу зібрати кошти на доброчинність полягає в тому, щоб шкільний авторитет (директор, завуч, вчитель) чи хтось зі старшокласників, кого люблять і поважають у школі, зголосився зробити щось сміливе, якщо за цей вчинок інші проголосують сумою 5–20 грн.
Наприклад, директор може весь день проходити в капелюсі з великим пером, вчитель — проводити всі уроки в піжамі. Також можете використати американський кейс «Приклей директора» — кожен, хто купить шматок клейкої стрічки, може взяти участь у приклеюванні директора до стіни. Такі види фан-заходів — кумедні та дієві, але мають не нашкодити нічиєму здоров’ю.
P.S. Ідей — безліч! Ви можете знайти щось цікавеньке й нестандартне, загугливши «Cases, Giving Tuesday». Ось кілька прикладів, що робили на #ЩедрийВівторок американські школи.