Сергій Шкарлет: Яким його бачать студенти, викладачі й освітяни

Виконувачем обов’язки міністра освіти призначили 47-річного Сергія Шкарлета. «Освіторія» вирішила дізнатися більше про Сергія Миколайовича. Його жорстко критикували в соцмережах Ганна Новосад, Уляна Супрун, викладацька спільнота. Освітяни навіть зібралися на мітинг під парламентом, щоб опротестувати можливе призначення Сергія Шкарлета — він фігурує в корупційному та плагіаторському скандалах. Ми поцікавилися, яким бачать нового очільника Міністерства освіти студенти, викладачі й освітяни.

Дата народження

19 жовтня 1972 року

Доктор економічних наук, професор, ректор: про освіту, науковий ступінь і вчене звання Сергія Шкарлета

За фахом — інженер-математик та економіст. Після закінчення Ніжинської загальноосвітньої школи вступив до Київського політехнічного інституту на факультет прикладної математики. Другу вищу освіту здобув у Фінансово-економічному інституті при Чернігівському технологічному інституті.

У 2000 році Шкарлет захистив дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук. У 2003 отримав вчене звання доцента по кафедрі економетрії, обліку й аудиту.

2008 року захистив ще одну дисертацію — доктора економічних наук. Того ж року отримав вчене звання професора по кафедрі менеджменту.

У 2010 році Сергій Шкарлет стає ректором Чернігівського національного технологічного університету, який вважають найпрестижнішим закладом вищої освіти в області.

2013 року він отримав нагрудний знак та звання «Заслужений діяч науки і техніки України» від ексміністра освіти Дмитра Табачника.

Від інженера-конструктора до «наймолодшого ректора» в 37 років

На початку кар’єри Сергій Шкарлет працював інженером-конструктором Ніжинського науково-виробничого комплексу «Прогрес».

Після цього отримав посаду проректора, а згодом і ректора в приватному закладі — Чернігівському інституті інформації, бізнесу та права. У 2011 році ректорське крісло зайняла нині покійна дружина Сергія Миколайовича — Тетяна Бобришева-Шкарлет (померла 9 червня цього року). А в 2019 році посаду ректора там же отримав син Тетяни, Євгеній Бобришев.

2010 року в 37-річному віці очолив Чернігівський державний технологічний університет. З того часу ЗМІ охрестили його «наймолодшим ректором» України.

Сім’я

Політичне минуле

У 2010 році Сергій Шкарлет балотувався в Чернігівську обласну раду від «Партії регіонів». Зрештою він став там депутатом, але безпартійним.

2015 року намагався знову потрапити до Чернігівської облради, але вже від Блоку Петра Порошенка, проте зазнав поразки. У тому ж році Шкарлета запрошували до партії «Самопоміч», але він мотивував відмову тим, що має в минулому причетність до «Партії регіонів».

Хто висунув кандидатуру Шкарлета на очільника МОН

Сергія Шкарлета висунула в голови МОН ректорська спільнота. 10 червня Президент Володимир Зеленський їздив до Чернігова та побував у виші, який очолює Шкарлет, щоб особисто з ним поспілкуватися. Після зустрічі лаконічно повідомив, що Сергій Шкарлет йому сподобався.

Комітет Верховної Ради з питань освіти, науки та інновацій не підтримав кандидатуру Сергія Шкарлета на посаду міністра. Але його все одно призначили виконувачем обов’язків.

У пріоритеті — санаторні школи-інтернати

Коли під час засідання фракції «Слуга народу» заслухали Сергія Шкарлета як кандидата на посаду міністра освіти, він заявив, що особистим пріоритетом в освітній сфері вважає збереження санаторних шкіл-інтернатів.

Проте це дисонує з нещодавньою заявою Президента Володимира Зеленського під час зустрічі з дитячим фондом ООН UNICEF Ukraine про нагальну необхідність підтримати реформу інтернатних закладів. Річ у тім, що більшість громадських організацій виступають проти збереження саме «інтернату» в складі санаторних шкіл через те, що інтернати самі по собі не орієнтовані ані на освіту, ані на оздоровлення дітей.

Плагіатний скандал

У роботі під назвою «Фінансові інструменти державної політики економічного розвитку в Україні» авторства Сергія Шкарлета знайшли плагіат. Про це розповіла ініціативна група «Дисергейт». Порівняти монографію Шкарлета з науковою роботою авторства Апарова О. В. можна за цим посиланням. Цікаво і те, що текст іншого автора Сергій Шкарлет запозичив без змін.

Окрім того, зазначають, що в монографії Шкарлета «Фінансові інструменти державної політики економічного розвитку в Україні» є запозичені шматки тексту зі статті авторства Тетяни Бугай «Методичні підходи до оцінки ефективності бюджетного процесу в Україні».

Придбав авто за 60 000 доларів за гроші, які були призначені на доплати викладачам вишу

Про це пише пані ексміністр освіти Ганна Новосад на своїй сторінці у Facebook, додаючи до розповіді конкретну доказову базу: результати тендера та договір.

«З 1 січня 2020 року наша команда запустила нову модель фінансування університетів — за результатами їхньої діяльності. Хто краще працює, на основі прозорих критеріїв отримує більше грошей, тобто більше наших із вами податків, — розповідає Новосад. — Практично увесь січень 2020 колеги робили розрахунки для кожного університету.

І в кінці січня, коли кожен університет отримав свій новий бюджет, ми надіслали ось такий лист, у якому сказали наступне: «Шановні ректори, колеги, у багатьох з вас тепер більше грошей. Використайте їх на доплати викладачам. Тим викладачам, які своєю роботою принесли вам ці додаткові гроші».

Що зробив кандидат на посаду міністра МОН Сергій Шкарлет, ректор Чернігівського технологічного? Купив автівку за 60 тисяч доларів за університетський кошт. Не скромне службове авто, а VW Amaroc Volcano за 1 500 000 грн, які легко могли піти на доплати його найкращим викладачам чи на гуртожитки або лабораторії».

У рідному виші Шкарлета люблять і поважають

Голова студради Микола Дунай:

Сергій Миколайович — людина «земна», і студенти для нього — на першому місці.

Сергій Миколайович з тих ректорів, до кого студенти не просто ставляться з повагою, а й така людина, яка до нашого голосу завжди прислухається. Його двері завжди відчинені для кожного студента: знаю це особисто як голова студентської ради Чернігівського техуніверситету, яку очолюю чотири роки поспіль. Як тільки я став головою, Сергій Миколайович сказав мені одну фразу: «Коля, головне запам’ятай: ви, студенти, — головна рушійна сила. Спершу ваші інтереси, а потім — всі інші. Якщо не буде задоволених студентів — немає тоді сенсу в сотнях професорів і доцентів в університеті».

Ці слова підтверджуються і в житті: можна просто записатися до Сергія Шкарлета на зустріч та обговорити проблему: чи то конфлікти з викладачами на заліках і іспитах, чи то заниження оцінок, чи то непорозуміння в групі, — та будь-що! Мені імпонує, що він не «захмарна» особистість, а цілком земний і відкритий до спілкування керівник.

Якщо є питання, які напряму стосуються студентських інтересів, то студенти мають право самостійно приймати рішення, без втручання чи «основного голосу» від адміністрації та ректора — нам довіряють і це не може не надихати. Ще пишаюся тим, що в нашому закладі присікається будь-який прояв корупції. Колектив викладачів теж досить молодий, це сприяє кращому порозумінню.

Сергій Миколайович пішов назустріч студентам, які працюють, та погодився на те, щоб зробити перерви між парами довшими на 5–10 хвилин. Це допомагає молодим людям банально встигнути поїсти, випити кави та хоч трохи поспілкуватись із друзями. Розклад пар теж змінив так, щоб магістри навчались у першу зміну та мали довший день, аби встигати працювати та практикуватись, і не «колекціонували» пропуски.

Хочеться розповісти кілька слів і про скандал з так званим плагіатом, у якому звинувачують зараз Сергія Миколайовича. Коли ми дізналися про це, вирішили провести разом зі студрадою та проректором з наукової роботи внутрішнє розслідування. Одразу стало ясно: ніхто не збирався копнути трохи глибше! Статті Сергія Шкарлета, які в інтернеті називають відкритим плагіатом, — насправді написані у співпраці з тими людьми, прізвища яких фігурують як таких, у кого Сергій Миколайович начебто привласнив текст. Головна проблема тут у тому, що в монографіях не вказано, хто і за який розділ наукової роботи відповідальний. Тобто кожен розділ і їхньої роботи міг би бути розділом авторства Шкарлета. Треба зібрати чотирьох людей, які створили монографію, та дізнатись, хто за який розділ відповідав. Тільки після цього можна буде зробити висновки.

Окрім того, в інших статтях, які вказані як «сплагіачені», різниця з виходом статті Сергія Шкарлета — 4 місяці. При цьому спершу Шкарлет випустив свою працю, а вже після нього через ці чотири місяці Тетяна Бугай. В інтернеті ж усе навпаки написали: що спершу пані Бугай опублікувала, а потім Шкарлет. Отож, усі ці обвинувачення в плагіаті в чотирьох статтях не відповідають дійсності.

«Стало багато хамства, скорочували години. Викладацький «кістяк» залишив заклад швидко»

Ексвикладач ЧТУ, побажав залишитись анонімним

Я пропрацював у Чернігівському технологічному університеті понад сім років і звільнився через рік після приходу на посаду ректора Сергія Шкарлета. Гадаю, своєю розповіддю я озвучу думку більш ніж трьох десятків людей, вони — викладацький «кістяк» закладу, ті, хто робив ім’я університету і хто залишив роботу в університеті саме після приходу Шкарлета. Для цього були створені всі умови. По-перше, він став вимагати, щоб викладачі сиділи в університеті з 8-ої ранку до 17-ої вечора. Це практично неможливо було виконати, якщо ти викладач-програміст чи власник компанії, який працює зі студентами та набирає їх до себе на практику паралельно, а потім і працевлаштовує. Тому ось таких практиків Шкарлет одразу відсіяв, як і тих, хто займався науковою діяльністю та часто їздив країною і писав статті.

Тих, хто сам не хотів іти, «попросили» іншими негласними методами. Наприклад, як і мені, зменшили навантаження до мізерних 0,25. Я попросив більше годин, але мені відповіли, мовляв, це твої проблеми. Або влаштовували справжнісінькі «підстави» з боку адміністрації. Викладачі, які ніколи не дозволяли ставитися до себе зневажливо, йшли одразу після того, як представники адміністрації в буквальному сенсі з ноги відкривали їхню аудиторію зі словами: «Мені тут дещо про вас стало відомо та про ваші методи роботи… Але я вам зараз розкажу, як треба працювати!» Після цього випадку одна кафедра звільнилася повним складом. Хамства стало багато.

Конфлікту особисто із Сергієм Шкарлетом у мене не було. Він, навпаки, сподобався мені під час знайомства — сам підійшов до нас з колегами, хоча зазвичай ректори так не роблять. З усіма привітався та запропонував допомогу як молодому викладачеві. Потрібно в аспірантуру? Добре! Потрібна допомога з друку наукової статті, монографії? Не проблема! Знаю через колег, що зараз позитивні зміни в університеті торкнулися розширених можливостей для викладачів і студентів проходити міжнародне стажування.

Що зазначено в декларації Сергія Шкарлета

У декларації Сергія Миколайовича за минулий рік зазначено, що майна в нього немає. А квартира площею 77 квадратних метрів належить його нині покійній дружині. Власник двох автівок: Toyota Land Cruiser 2011 року випуску та Mitsubishi Pajero Wagon 2013 року випуску. За 2019 рік Шкарлет отримав 509 577 гривень заробітної плати. Із грошових активів Сергій Шкарлет задекларував 30 тисяч доларів та 7 тисяч гривень готівкою.

Поділитися цією статтею