Переможець Global Teacher Prize Ukraine 2021 Артур Пройдаков провів у Києві продуктивну й по-родинному теплу зустріч із колегами-освітянами. Зірковий вчитель дає 23 практичні поради, як збагатити уроки, зацікавлювати учнів та відточувати викладацьку майстерність. Ділимося лайфхаками від пана Артура — нехай принесуть вам натхнення!
7 якостей по-справжньому сучасного вчителя української школи
1️⃣
Самовдосконалюється й пізнає світ навколо
Нас щодня атакує шалений вир інформації. По-справжньому сучасний вчитель має не лише лавірувати в цьому вирі, а й знаходити «точки співпраці» з дітьми, щоб говорити з ними однією мовою. До прикладу, кілька тижнів поспіль інфопростір лихоманила «Гра в кальмара». Не обов’язково дивитись серіал від першої до останньої серії. Але добре розуміти його суть і мотиви персонажів.
Також я щиро переконаний, що сучасний вчитель цікавиться не лише досвідом вітчизняних колег, а й «зазирає за кордон» та навчається найкращого іноземного досвіду. Свіже бачення дарує натхнення для створення нових власних ідей!
2️⃣
Дивиться на світ українським поглядом
Ця фраза належить не мені, а письменникам братам Капрановим. Тож на уроках фізики круто згадувати цікаві факти про Івана Пулюя, а на уроках музики говорити з дітьми про досягнення сучасної естради.
3️⃣
Час від часу покидає свою зону комфорту
Добре, якщо ви вчитель, якого всі знають, поважають та який справно готує учнів до ЗНО. Але що, як ви нарешті дасте собі шанс на участь у Global Teacher Prize Ukraine та виділите тиждень, щоб щодня писати розлогі відповіді на запитання анкети? Так, це стрес, але він дасть свої плоди: ви станете сильнішими, зросте самооцінка. І ні — не потрібно шукати челенджі щодня! Обирайте те, що вам до вподоби, але точно освіжить ваше бачення: поїздка в інше місто на тренінг, проходження онлайн-курсу, участь у преміях та подання на гранти, участь у Всеукраїнській школі онлайн. Знаю, що ВШО наразі шукають учителів української мови, — можливо, це будете саме ви?
4️⃣
Діє поза межами закладу
Проактивність вчителя — величезний плюс у його «карму». Будьте сміливими й виступайте експертами в онлайн та офлайн заходах, реалізуйте нарешті ту вашу давню ідею із записом подкастів, допоможіть учням з важливим проєктом у позашкільний час. Пропонуйте свою кандидатуру для запису онлайн-вебінарів на кшталт iLearn.
5️⃣
Присутній у медіапросторі
У 2021 році це просто необхідність. Сторінка у Facebook — ваш потужний інструмент і основа для створення особистого бренду. Охоче діліться ідеями й думками зі світом, і світ ще активніше цікавитиметься вами.
6️⃣
Не боїться ризикувати й експериментувати
Діти можуть оцінити ваш новаторський підхід чи нову методику, а можуть і не оцінити. Нічого страшного — це був ваш експеримент. Головне, щоб ви відчували внутрішнє прагнення зробити уроки максимально «живими» й наближеними до життя.
Ризикувати зі зміною місця проживання задля нової, більш цікавої та високооплачуваної роботи теж не бійтеся, будь ласка. У вас все вийде, як і в мене свого часу! Я переїхав до Києва у 30 років, маючи за плечима багаж і досвід. Якби переїзд відбувся у 21–25 — не певен, що на мене чекав би стрімкий розвиток кар’єри.
7️⃣
Любить свою роботу
Я був гостем у багатьох педагогічних колективах і помітив, що розмови переповнені наріканнями: «зарплатню не підвищують», «адміністрація знову придумала не те», «субота знову робоча»… Мені здається, що в паузах між незадоволенням і журбою маємо пам’ятати про те хороше, задля чого ми в професії вчителя. І ні — це не робота «за ідею». Від цього підходу нам треба тікати чимдуж. Адже щоб учитель був задоволений своїм місцем у професійній ніші, держава має забезпечити достойну оплату праці — не меншу за рівень середньої зарплати в місті чи регіоні. Дуже вболіваю за те, щоб у державних школах вчителі отримували зарплату від 15 000 гривень.
Проте щоб учитель любив свою роботу, має втілюватися ще один пункт: збереження здорового балансу між роботою й життям.
Взаємодіємо з поколінням Z і Альфа: секретні ключі
Побудуйте конструктивний діалог
Сучасні діти дуже практичні та ой як не люблять щось робити «заради ідеї». Їх цікавить результат. Тому всі ми чуємо запитання: «А навіщо це мені?» До прикладу, я досі не можу вигадати, як пояснити дітям «користь» від знання різниці між означено-особовим і неозначено-особовим реченням. Аргумент про ЗНО не діє, бо все ж повертаємось до «А що це мені дасть у житті?»
Тож перше, на що опираюсь у спілкуванні з учнями — побудова конструктивного діалогу. Це значить, що ви спілкуєтеся з дітьми без жодного натяку на напруження та в повній атмосфері співпраці. Ніколи не затримую дітей на перерві, щоб вони щось дописали: «Окей, зробімо це наступного разу».
Співпрацюйте на уроці й поза ним
Я спілкуюся з дітьми і на уроках, і в соцмережах. Для спілкування з учнями створив чат у Telegram. Проводжу там свою «лагідну українізацію»: надсилаю посилання на новини про новий кліп співака Wellboy, анонси про цікаві події.
Коли я ще працював у Ромнах, організовував поїздки з класом на концерти відомих українських гуртів. Це мало величезне значення для дітей, багато з них раніше ніколи не виїжджали за межі районного центру. До того ж я завжди прагну, щоб сучасна українська культура проростала у свідомості молодого покоління, зацікавлювала.
Проведіть експеримент у своєму класі — запитайте дітей: кого з українських письменників вони знають. Найчастіше в цьому списку — до 10 імен. Це мене дуже засмучує. Тож я повсякчас стараюсь інтегрувати в наші уроки елементи сучасної української літератури — знайомлю з фрагментами текстів Сергія Жадана, Оксани Забужко, Юрія Андруховича, Ірини Цілик. Ми можемо слухати їхні виступи на YouTube і в позакласний час, якщо діти проявляють інтерес.
Створіть на уроці комфортну атмосферу
Що це означає? Що діти мене не бояться й вільно висловлюють свої думки, почуваються розкуто й сконцентровані на пізнанні нового. А коли хтось відволічеться — я точно не буду репетувати, а скажу: «Олексію, працюємо далі?»
Також згадую одну цікаву фразу, яку почув на тренінгу: «Вчителю на уроці має бути цікаво самому. Якщо вчителю цікаво, то й діти підтягнуться».
Домовтеся, що помилятися — важлива частина навчання
Ми домовилися з учнями, що припускатися помилок — не страшно, а корисно. Наприклад, я озвучив учням фразу-паразит «давайте зробимо» та попросив виправляти її на «зробімо», коли її кажу. Це розбурхало інтерес!
Створюйте моменти спільного досвіду
Проживайте з учнями спільний досвід, і їхнє зацікавлення вашим предметом зросте. Ще в Ромнах під час великої перерви я пропонував старшокласникам піти з’їсти шаурму та обговорити актуальні новини й щось життєве. Можна послухати на перерві з дітьми новий трек українського виконавця, після занять організувати спільний похід в кіно на фільм українського режисера.
Обирайте нестандартні місця проведення уроків
Коли надворі тепло — проводьте більше уроків на свіжому повітрі. Це може бути ліс, стадіон, садиба, музей під відкритим небом (або звичайний музей, якщо погода не дозволяє). Антураж має значення, сприяє закріпленню позитивних вражень та проживанню спільного емоційного досвіду. Ви запитаєте: «Невже на вулиці можна серйозно навчатися?» Так. Мої учні навіть пишуть самостійні просто неба — головне, як ви налаштуєте ваш клас.
Плекайте атмосферу творчості й жартуйте
Сучасні діти люблять жартувати й творити, тож усі карти в руках у вчителя! Використайте на свою та їхню користь любов до іграшки Pop It чи мемів. Осучаснюйте диктанти! Наприклад, я можу взяти із сайту The Village актуальний допис і переробити його — такий диктант буде в сто разів цікавіший, аніж опис українського степу на кілька абзаців.
Коли ваші учні пишуть есе, попросіь їх уявити себе блогерами чи інфлюєнсерами. Можна увімкнути тихенько музику на фоні: «Уявіть, що ви в центрі міста в кав’ярні й пишете крутезний пост».
Як викладати мову й літературу цікавезно? 10 правил від Артура Пройдакова
1️⃣
У кожній темі шукайте зв’язок з реальним життям. Розкажіть дітям, де ця тема може стати в пригоді вже зараз і в майбутньому.
2️⃣
Популяризуйте сучасну українську культуру — у нас є чимало достойних режисерів, акторів, співаків, про яких варто знати дітям, а не концентруватися на примітивному російському репі.
До прикладу, коли я викладав тему суспільно-побутових пісень і мав пояснити дітям, що таке коломийки, увімкнув трек «Козацький mix» групи MOZGI, який починається уривком пісні «Ой на горі женці жнуть». Ставлю треки і ONUKA, і «Дахи Брахи». Коли запитав у дітей, що таке «коломийки», відповідь ошелешила: «Ну, це щось таке, що «возле мойки»? Тож одразу увімкнув на YouTube 3-хвилинне відео про місто Коломию, про місцевий музей, а сам розповів про писанки, показав на карті, де розташована Івано-Франківська область.
3️⃣
Візуалізуйте контент. До прикладу, я знаходжу осучаснені фото й колажі українських письменників. Діти запам’ятовують про мандрівного філософа Скороводу більше цікавинок, якщо показую їм колаж, на якому Сковорода мчить на електросамокаті.
4️⃣
Зробіть соцмережі вашим союзником. За хештегом #ПанасМирний можна знайти в Instagram чимало цікавих дописів. Показуйте учням ці дописи, читайте коментарі, коментуйте. Діти пожвавлюються, коли бачать, що спогади про класика живуть в їхньому інформаційному просторі.
5️⃣
Шукайте короткі відео TikTok, щоб урізноманітнити урок. Наприклад, там є чимало роликів про «Кайдашеву сім’ю», «Тіні забутих предків». Нехай учні дивляться й шукають, які сюжетні лінії показано у відео неточно, а які автори взагалі «забули» показати. Можливо, дітям буде цікаво зняти і власний ролик-екранізацію літературного твору.
6️⃣
Комунікуйте з учнями про актуальні факти/новини. Моїх учнів дуже зацікавив той факт, що є комікс «Кайдашева сім’я проти зомбі», а ще те, що книгу переклали турецькою мовою: «О! Значить, це цікаво не лише нам? Треба почитати».
7️⃣
Пограйте в гру «Хто я?» на літературний лад. Вона дуже помічна для учнів 11-го класу в другому семестрі перед ЗНО. Учень сідає спиною до дошки. На ній пишу ім’я літературного героя. Потім учень ставить питання класу: «Я герой 9-го класу чи 10-го? Я український письменник? Я живий? Я добрий? Я хтось із «Мавки»?
8️⃣
Меми зараз всюди, тож спробуйте разом з учнями сили в мемотворчості! Щоб посміятися з мема, треба його зрозуміти. За запитом в Google знайдіть сайт-генератор мемів, на якому можна за кілька кліків мишкою створити мем із готових картинок — треба лише дописати текст.
9️⃣
Озвучуйте екранізовані літературні твори. Моїм учням дуже сподобався формат, коли ми з вимкненим звуком дивились епізод із серіалу «Спіймати Кайдаша», і вони мали озвучити побачене, відтворюючи сюжет книги. У такі моменти бачиш, хто читав твір уважно, а в кого ще руки не дійшли до прочитання.
🔟
Пропонуйте дітям «тести з бонусом». Дітям дуже подобається ця цікавинка, яку я транслюю як вчитель. Отож, беру звичайний тест і додаю ще один варіант — із прізвищем учня з мого класу. «Ой, Ілля! А там у сьомому питанні про тебе!», — лунають коментарі. Також можна розширену відповіть кастомізувати під певного учня. Тоді тест для дітей стає ще цікавішим.